Reply de genul „de acord”

Cum credeți că ar trebui procedat cu posturile de genul:

  • :+1:
  • sunt de acord!
  • și eu zic la fel!
  • șamd

?

Mai exact, comentariile ce aduc valoare fix zero discuției, având în vedere că platforma conține funcționalitatea de :+1: pentru fiecare post/reply.

1 Like

daca ai 2 raspunsuri opuse si unu din ele are 10 “de acord” si celalalt niciunul…

Păi pentru asta este butonul de like la fiecare reply în parte. Nu? o.O

Eventual sa mai asteptam o vreme, sa vedem cum evolueaza situatia. Evident ca nu vrea nimeni haos pe un forum, dar parca e obsesiva ideea asta de strictete. Hai sa discutam liber, ca si la terasa, iar daca lucrurile degenereaza, luam masuri.

1 Like

De acord cu discuția liberă. Doar că unele chestii vor fi mai greu de impus ulterior și probabil vor fi discuții de genul „da’ ăsta de ce are?”.

Doar consider că genul ăsta de comentarii nu aduc nici un fel de valoare discuției…

ditto /ˈdɪtəʊ/
Latin for as has been said before

EDIT: ar fi util ca tag i.e. redundant crap you can find 10K+ entries on Google with the same conclusion

1 Like

Delete direct. Imi pare rau, exista buton de Like, dai Like daca esti de acord cu el. Comentariile de genul asta nu ajuta pe absolut nimeni.

de acord :smiley:

4 Likes

Cred ca am putea pune inca o actiune la butonul de Flags: ‘An irrelevant comment’ si la un numar de flags sa se stearga sau sa se ascunda, daca este si optiunea asta.

Personal, mi-ar placea sa fie o restrictie la numarul de caractere in comment. Intru pe forum cand fac pauze si cand observ topicuri cu comentarii lungi le ignor pt. ca nu o sa am rabdare / timp sa citesc comentarii de 20+ randuri (no offence to anyone).

1 Like

Păi irelevant nu înseamnă off topic?

Despre limită: ea există deja, doar că nu cred că este ceea ce te aștepți tu (32000 chars)

Care ar fi sensul unei limite la un comentariu?

  • am forța un comentator să-și dezvolte ideea în X caractere
  • iar dacă nu reușește ori va renunța ori va adăuga mai multe comentarii
  • nu suntem pe twitter
3 Likes

de acord! :)))

2 Likes

Imi cer scuze, insa simt nevoia sa fac ressurect acestei discutii. (Cam des, simt nevoia aceasta, in ultimul timp… sunt atat de multe discutii pe care le-am ratat fiindca n-am fost inregistrat la momentul discutiei…)

Eu folosesc like-ul mai mult la modul “informatie importanta, relevanta discutiei”, nu neaparat de “ditto” sau “deacord”. Fix aceeasi problema o are si Facebook-ul, la care @iamntz nu vrea sa se intoarca (sau am inteles eu gresit?) si pe care au incercat sa o rezolve intr-un A/B test cu mai multe butoane… de care n-am mai auzit, de la momentul stirii respective… Pana la proba contrarie, presupun ca experimentul a esuat.

Acestea ar fi butoanele care consider ca ar putea fi (ori trebui) adaugate:

  • Ditto
  • Disagreement
  • Important
    Alaturi de actualul:
  • Like

Zici ca “like” înseamnă de acord? Serios, nu știam și nu as fii zis ca sunt de acord automat când dau like sincer.

2 Likes