Reprofilare IT 32 ani- Front end/Back end- Sfaturi, cursuri

Un topic recent f relevant: https://news.ycombinator.com/item?id=20993082

1 Like

Orice limbaj de programare sau tool:

  1. Manualul
  2. Pluralsight.com (29$/luna) sau Youtube (depinde de cat de nou e toolul)
  3. Pet project personal pe Github
  4. Daca topicul chiar ma intereseaza cumpar carti de pe Amazon.com

In cazul tau scenariul de mai sus iti asigura si o paine.
Dupa, ca sa treci la nivelul urmator, daca vrei, trebuie sa te apuci de Computer Science.

Nu cred ca merge, internship-urile de obicei se fac cu studenti de la facultati de profil.

Şi eu cred asta. Asta, şi abilitățile de căutare pe Google.
Eu nu am plecat de la 0, am mers pe linia programării încă din liceu, dar am prieteni pe care am încercat să-i ajut să se reprofileze (unii au reuşit, alții au renunțat) și cu timpul mi-am conturat tot mai bine părerea despre care sunt lucrurile care merită cel mai mult efortul.
Deşi abilitatea de a scana foarte repede zeci de resurse online pentru a extrage informația, precum și abilitatea de a scrie cod curat şi bine structurat pentru lucrul în echipă, se dobândesc după nişte ani de experiență, cred că dacă ți le pui ca obiective încă de la început, vei urca mai ușor treptele acestui domeniu.

1 Like

Cautatul pe google e luat ca un meme dar e unul dintre cele mai importante skilluri in domeniul asta.

Daca esti in stare sa te documentezi fara sa-i bati la cap pe altii pentru orice problema o sa ajungi departe

2 Likes

Nu cred ca e o regula, si nici nu cred ca te refuza careva ca nu esti student. Probabil e doar faptul ca cei mai interesati de internship-uri sunt studentii.

1 Like

In realitate CV-ul nu va trece de resurse umane ca sa ajunga la cineva care conteaza. Personal am vazut situatia asta cu doi colegi extraordinar de buni, cu pasiune maxima pentru programare, care au fost filtrati initial pentru urmatoarele motive:

  1. Fara studii de facultate
  2. Fara experienta si varsta inaintata (40 ani, reprofilare)

In ambele cazuri au ajuns sa lucreze in domeniu pentru simplul motiv ca au avut o alta “intrare”.

1 Like

Ma refer la faptul ca internship-urile pot fi si pe baza de parteneriat intre facultatea respectiva si firma, spre exemplu unii studenti au tema de la Master Degree-ul aceeasi cu problema pe care sunt asignati sa o rezolve. Cred ca ai dreptate ca nu e o regula Legea nr. 176/2018 privind internshipul actualizată 2023 - Lege5.ro - nu am gasit nici restrictii legale

@Elena_Morosan… Nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi sau directii ptr. unii sau altii, insa ce doresti tu este foarte complicat, gandeste ca sunt oameni care fac acest lucru de la varsta de 14 ani, oameni care si-au ars multi ani din viata stand noptile si facand voluntariat in domeniu, doar pentru a intra in “lumea aceasta”, mai gandeste ca sunt studenti care finalizeaza o facultate pe profil si inca nu sunt complet pregatiti sa intre cu adevarat in acest domeniu, insa asta nu inseamna ca e imposibil…
Cum sa zic, pe vremurile apuse, cand limbajele de programare erau putine lumea coda de dreagul de a intele ce se intampla si de ce se intampla, Pascal spre ex, C si C++, limbaje care acum par a fi preistorice insa asa am reusit sa ne facem idee despre ce inseamna programare si cum va trebui sa gandesti daca doresti sa realizezi un proiect, nu ti-as recomanda sa incepi cu acestea sunt plictisitoare si oarecum limitate la ceea ce se cere astazi, insa pentru toti (mai in varsta) a fost un inceput.
In concluzie: toate au un inceput, ar trebui sa fie unul productiv si programat a.i sa poti recupera foarte repede decalajul, generic vorbind.
Iar in domeniul acesta (si nu numai), practica este “Mama Invataturii”, incepi cu proiecte simple, modifici proiecte existente, adaugi functii noi, intelegi modalitatea in care a fost gandit acel proiect, etc… chiar W.P este un proiect care poate fi studiat si folosit ca model.
Incepe cu ceva, chiar daca este un limbaj cunoscut sau nu, ceva care sa il faci si incet vei intelege cum stau lucrurile.
Mult Succes!

3 Likes