Resurse Proxmox

Salut. Am instalat zilele trecute Proxmox si nu reusesc sa inteleg o chestie.

Am creat o masina virtuala (Windows Server) careia i-am atribuit minim 2 si maxim 8GB RAM (Ballooning). Problema este ca in Task Manager imi apare ca sistemul foloseste ~ 1.5GB RAM iar in Proxmox apar ~7.


image

Desi stiu ca sistemul de operare nu consuma doar cat spune (cache, buffer etc), totusi este o diferenta destul de mare care imi blocheaza o mare cantitate de memorie.

Aveti idee daca este vreo rezolvare pentru treaba asta?

:beer:

Daca nu vrei bataie de cap nu folosi memorie dinamica, te legi la cap degeaba.

E ciudat ca nu sunt egale, ar trebui sa fie egale, esti sigur ca ai instalat bine driverul de balloon din VirtIO in Windows ?

Am preferat sa pun memorie dinamica pt. ca sunt foarte rare cazurile in care am nevoie de mai mult de 3/4 GB.

Da, absolut toate driverele sunt instalate. Inclusiv Qemu-guest-agent

Am preferat sa pun memorie dinamica pt. ca sunt foarte rare cazurile in care am nevoie de mai mult de 3/4 GB.

Eu din cate am inteles ballooning iti permite doar sa setezi memoria in timp ce ruleaza, dar nu se modifica automat cat e alocat.

Pai nu se modifica suma alocată, ci fluctuează între min si max in funcție de consumul pe care îl are mașina.

Dacă am pus minim 2 și maxim 8, logic ar fi sa consume 2 dacă mașina nu are task-uri.

Este un fel de dynamic disk din VMware, doar ca pentru RAM :joy:. Cel puțin asta am înțeles eu.

https://pve.proxmox.com/wiki/Dynamic_Memory_Management#Ballooning

The VM decides which processes or cache pages to swap out to free up memory for the balloon. The VM (Windows or Linux) knows best which memory regions it can give up without impacting performance of the VM.

Cel mai probabil VM-ul da inapoi dar ramane ocupata memoria pe host daca VM-ul are nevoie de ea inapoi. Pe un ballooning VM imi afisa 9/10 GB ocupati, iar VM-ul raporta 2/10 GB.

Personal nu ma iau dupa resource overview prea mult ca nu-i niciodata 1:1, cu ballooning sau fara. M-am obisnuit sa nu bifez ballooning, daca aloc 8GB RAM, ma astept sa consum 8GB RAM. Spre exemplu, pentru nodul principal:
image

Memoria RAM din overview contine si cache, ARC, etc. Unused RAM is wasted RAM :slight_smile:

1 Like