Retrospectiva lui 2020

Ce ati realizat in 2020 si ce va propuneti pentru 2021?

Desi a fost un an oribil, eu am reusit cam urmatoarele

  • Am dus la capat un proiect cap coada care avea tot felul de probleme
  • Am rescris o parte din logica pentru preferintele utilizatorilor din aplicatia de la munca
  • Am lucrat de acasa de m-am saturat :))
  • Am facut niste upgrade-uri pe acasa (la Bucuresti si la casa parinteasca)
  • Mi-am indreptat putin spatele prin exercitii de kinetoterapie. Aveam un inceput de scolioza. Acum nu ma mai doare cand stau mult la calculator.

Cam astea sunt lucrurile pe care le consider ca merita mentionate. :slight_smile:


2019

3 Likes

În 2020:

  • am muncit fizic enorm. A fost productivă munca fizică, dar a fost un fel de refulare mai degrabă.
  • n-am rămas fără muncă.
  • am făcut o aplicație web pentru alergare (uz personal)

În 2021:

  • sper să se lanseze cu succes proiectul la care lucrez acum
  • vreau să alerg mult
  • spee să mi se prindă zmeurii, afinii și coacăzele plantate în toamna asta
2 Likes

Cam asa ceva a fost, dar fara vacante.

Pentru 2020:

  • Un rest api pentru un blog personal in Nestjs
  • Mai multe Design Patterns specifice Angular
  • Am avansat oficial in cariera ca mid front end
  • am schimbat jobul

Pentru 2021:

Vreau sa fac un webapp full stack functional .net core si angular pe langa chestiile de programare mi-am propus sa gasesc un loc dragut cu o priveliste faina sa construiesc o casa smart autosustenabila daca voi avea resursele necesare.

1 Like

O zonă anume?
Ce fel de priveliște?

Stii ce ar fi fain: sa comparam ce s-a scris in acelasi topic anul trecut, sa vedem cat s-a adeverit.

In retrospectiva 2020 nu a fost un an rau, dar mai rau decat anteriorul. Pentru 2021 am in plan sa ma simt inconfortabil cat mai des, in sensul de a iesi din zona “safe”, ca e prea monotona.

Anul trecut

Nu am reusit sa ma ocup de ceritficarea la java, dar am aprofundat cunostintele prin task-uri mai complexe.

Un lucru non profesional este ca am schimbat burlanele si obloanele la casa. Iar la anu vreau sa zugravesc. Si la casa parinteasca, dar si la mine la Bucuresti. :slight_smile:

1 Like

Am văzut ce ziceam anul trecut.

Până la primăvara vreau sa ii adaug o funcție nouă, “plant log”. Funcția asta mă va ajuta să țin evidența rasadurilor: când au fost plantate semințele, originea lor, câte au răsărit, cât și în cât timp au crescut, fotografii, etc.

După ce am dat de o aplicație care face tot ce voiam să fac eu mi-a pierit entuziasmul.

În rest s-a adeverit: nu s-a întâmplat nimic special profesional.

Wow … ce un an!!! A fost greu, a fost foooarte diferit, si mie personal mi-a schimbat viata radical.

Lucruri bune:

  • Mi-am luat PC nou. Yepee!!!
  • M-am apucat de Python
  • Am dus la sfarshit proiecte complexe la Syneto lucrand de acasa
  • Am stat mai mult ca familia
  • Am facut mai mult spor anul acesta decat in ultimii 5 ani la un loc

Lucruri rele (ne-bune :smile:):

  • Statul acasa ma deconecteaza de colegi si de societate
  • Vreau in concediu!!!
  • Prea multe reguli de COVID in opinia mea … deja m-am saturat de masti si dezinfectante
  • Lockdown-ul complet din primavara era foarte greu de suportat (noroc ca traiesc, literalmente, la 20m de padure - asta m-a salvat)
  • Am consumat mai mult alcohol decat de obicei (1-2 beri sau pahare de vin pe seara aproape zilnic)
  • M-am bagat in mult mai multe cheltuieli cu gadget-uri si electrocasnice, unele din ele nefiind urgente
2 Likes

Nu știu ce să zic… Gadget-urile sunt și importante și urgente… :sunglasses: :joy:

An plin si la mine
Profesional

  • am reusit sa fac un CMS unic si mai performant pentru toate site-urile de afiliere
  • tot pe afiliere am reusit sa gasesc o metoda scalabila de a genera content unic si chiar am trecut de break-even cu toata investitia facuta in acest an. anul urmator sper sa culeg de 2x investitia facuta in acest an.
  • am publicat o carte si am reusit sa vand intregul tiraj + ebook-uri chiar mai multe decat print (practic profitul l-am facut din ebook-uri)
  • saas-ul lansat la inceputul anului desi are o tenta de validare, inca n-am reusit sa gasesc metoda de promovare care sa-mi aduca ROI pozitiv. mai incerc si in 2021 si daca nu iese il las balta
  • freelancing-ul a fost mai degraba un backup dar majoritatea veniturilor au fost din proiecte dezvoltate pe cont propriu

Personal

  • am avansat cu construirea unei case langa Bucuresti. adica 2021 va fi an de constructie
  • am primit vestea ca voi fi tata in 2021 :slight_smile:
  • desi era in plan schimbarea masinii, pandemia m-a facut sa nu ma grabesc asa ca probabil tot in 2021 trebuie sa o rezolv

deci urmeaza un an si mai plin

12 Likes

in continuarea lui 2019

Profesional:

  • Datorita schimbarii limbajului, am reusit sa capat mai multa incredere in mine. Am inceput sa-mi dau seama ca limbajul este doar un tool (cum se specifica peste tot, dar una este cand citesti, alta este cand traiesti lucrul ala).
  • in ultima vreme am inceput sa citesc mai mult despre microservicii + urmarit tutoriale. Cum nu gasesc prea multe pentru Scala, acum urmaresc unul de Java Spring (asemanarea intre cele 3 limbaje pentru un REST api amarat sunt foarte mari).
  • am scris un api mic in Scala fara framework, o senzatie foarte placuta sa incepi o aplicatie de la prima linie de cod :crazy_face:
  • am invatat sa fac scriptulete de linux utile pentru deploy automat sau import de date (cativa gb).
  • pe frontend, am invatat enorm de mult Angular fata de anul precedent, cu ajutor chiar si de aici.
  • am facut cateva unit teste, pentru 2021 incerc sa pun mai mult accent pe subiectul asta.
  • proiectele personale de grandoare au esuat lamentabil, in ultima vreme prefer mai mult sa ma relaxez (un film, un joc, o plimbare), decat sa fac crud-uri pentru fiecare idee avuta :unamused:
  • voiam sa ajung la 10k reputatie stackoverflow, am abia 1.7k (+1.2k anul asta). In 2021 vreau sa vad o crestere. E greu, inutil si pierdere de vreme (doar o prostie de’a mea :)))

Personal:

  • am platit avansul unui apartament nici prea mare, nici prea mic, intr-o zona nici prea buna, nici prea proasta :joy:
  • daca inainte de 2019 am avut 3 luni de sala intense si eram cat de cat ok, in 2020 am pus 5kg si abia acum am realizat ca a trecut anul fara sa fac macar 10 flotari. Din punctul asta de vedere, este un an foarte rau. Dupa sarbatori, imi propun sa reintru in forma :))
  • am inceput sa investesc pe revolut :)) nu ca un impatimit, ci mai mult de curiozitate. cate 50$ pe luna. e satisfactie mai mare la poker, deci in 2021 n-o sa mai continui cu asta :)))

La Multi Ani!! :partying_face:

2 Likes

plus:

  • sunt sanatosi toti de pe langa mine
  • am un finut foarte tare
  • m-am vazut mai mult cu prietenii (cu unii sigur mai mult, cu altii macar tot pe acolo)
  • am facut cel mai complex proiect de pana acum. nu cel mai greu (poate doar psihic), dar cel mai lung si cu multe module legate intre ele.
  • am revenit pe un domeniu care imi placea [campanii promotionale] dar pe care nu mai activasem din 2018
  • imbunatatiri prin casa
  • mi-am facut cont pe devforum

minus:

  • ceva probleme de sanatate la inceput de an

La multi ani! :partying_face:

1 Like

La multi ani!

Puncte pozitive: :smile:

  1. In 2020, am fost sanatos si m-am bucurat de viata (excursii in Muntii Bucegi, Muntii Piatra Craiului si in Vama Veche).
  2. In data de 6 februarie 2020, am donat sange. A fost pentru prima oara in viata mea.
  3. Am avut un job asigurat, deci si un venit asigurat.
  4. Am cunoscut oameni noi, dar pe unii i-am monitorizat negativ (au in sange aparatele, deci i-am dat la o parte din viata mea, pentru mine sunt oameni negativi). :-1: Imi pare rau.
  5. Am instalat Visual Studio Code.
  6. Am fost, sunt si voi fi tot timpul optimist.

Puncte negative:

  1. Sunt singur la invatat. Lucrul acesta ma costa destul demult ca experienta particulara.
  2. N-am fost deloc la Salonul International de Carte Bookfest si la Salonul International de Carte Gaudeamus.
  3. Am stat in casa 2 luni intregi (martie si aprilie).
  4. N-am fost la nici o piesa de teatru din Bucuresti si imi pare foarte rau.

Reusite:

  • Am dezvoltat o platforma educationala destul de complexa (probabil cea mai complexa chestie pe care am construit-o pana acum), care a aparut prin presa si a reusit sa stranga vreo 600 users intr-o saptamana.
  • Am facut pentru cineva o mica de aplicatie pentru Valentine’s Day, a strans vreo 150 de conturi intr-o ora. Si vreo 300 in total.
  • Cateva premii pe la niste concursuri.
  • Mi-am dezvoltat cunostintele de web dev.
  • Am incercat sa invat Python si Machine Learning. Mi-am facut o idee asa in mare, insa din cauza lipsei de timp nu prea am reusit sa aprofundez si am amanat pentru la vara.

Nereusite:

  • Am muncit o luna la un proiect destul de complex pe zona de marketing afiliat si l-am abandonat cand am realizat ca mai am inca pe atat de munca. Si ca imi trebuie buget de promovare.
2 Likes

Io am reuşit să pun pe picioare o platforma de reîncărcare cartele Focus Sat (reincarcare-focus.ro), din mai până acum s-au făcut peste 8600 de reîncărcări.

5 Likes

Salut si La multi ani!

Va multumesc ca v-ati rapit 2-3 minute sa postati in acest subiect.

O sa fie pinned pana pe 5 ianuarie. :slight_smile: