Retrospectiva lui 2021

Ca in fiecare an :slight_smile:

  • Am scris mai mult cod (cod care a optimizat detectia incidentelor de pe retea)
  • Am dat jos mare parte din kilogramele acumulate in 2020 :grin:
  • Am vorbit
  • Am scris pe blog mai mult
  • Am participat la DevForum meet :smiley:
  • Am renovat casa fara credit
  • M-am plimbat toata vara prin Bucuresti

2020
2019

5 Likes

Este (era) DevForum meet?

În fiecare an încercăm să facem o întâlnire :slight_smile:

2 Likes

Poze pe Pinterest sau nu te cred ((:

Glumesc, ai facut treaba, bravo. Inseamna ca 2022 tragi pe dreapta? :smiley:

2 Likes

Doar pe interior. Nu m-am inscris la mentori sa am rata de mii de euro pe ora :troll:
La anu’, zugraveala pe exterior :smiley:

4 Likes
  • (aproape) mi-am luat licenta PPL(A),
  • am avut primul rol mai ‘serios’ de technical lead,
  • C# .NET same old same old, inca nu stiu ce-au vrut sa zica astia de la Angular 1.6 incolo
  • am deschis primul SRL
  • am trecut peste o operatie de care stiam ca va veni si mi-era frica din copilarie
  • momentan invat pentru zborul comercial
  • to be continued

edit: am luat licenta haha

2 Likes

De pe vremea dinozaurilor, dar daca sunt proiecte, who am I to judge :smiley:

Vrem sa vedem privelistea si succes :smiley:

a, nu, am vrut sa fac o glumitza, m-am oprit cam pe-atunci cu front-endul

~ Am schimbat partenerii de colaborare acum 2 zile în favoarea unui alt parteneriat. (job change)
~ Am călătorit mai mult, pentru prima dată cu trenul.
~ Am schimbat 2 AMG-uri pure, primul a murit în mers în timp ce mă duceam la un party pe plajă la ~23:00.
image_144846 (tristețe)

~ Legat relații cu persoane noi.
~ Am râs mai mult.
~ Am pierdut bani dinadins.
~ Muncă mult mai puțină comparativ cu anul trecut.

7 Likes
  • m-am plimbat un pic, desi conditiile pandemice nu au fost perfecte
  • am investit un pic mai mult
  • am dat avans la o cabanuta.
2 Likes
  • am cumparat prima mea casa
  • am renovat casa si m-am mutat in ea
  • am investit in crypto(si mai vreau)
  • am inceput sa ma documentez mai mult pe partea de crypto (si mai vreau)
  • am calatorit
  • am lucrat (destul de mult)
1 Like

Am inceput sa port ochelari

Sunt anumite exercitii daca le faci si anumite suplimente si nu mai ii nevoie de ochelari, vorbesc din experienta, de mic pana in 2010 am purtat ochelari cu dioptrii destul de mari, in 6-8 luni am facut pasii respectivi si efectiv nu mai puteam sa port ochelarii care ii aveam si i am aruncat (efectiv ma durea capul de la ei), acum vad si de la apropiere si de la distanta destul de bine, avand in vedere ca verific periodic prin medicina muncii.

1 Like

Poți detalia?

Presupun că se aplică doar la anumite afecțiuni ale ochilor, în special cele care implică mușchii globului ocular (e.g. strabrism), mai puțin la miopism/hipermetropism.

Eu am avut strabism accentuat si hipermetropie, cand eram mic aveam +/-9 si prin 2010 cand ma saturasem efectiv de ochelari aveam ±3 si am inceput acele exercitii si suplimente (nu mai stiu exact numele erau anume pentru ochi de la lifecare peatunci) in 2019 m-am fost controlat si avusem deja +/-0.5.

EDIT: Un lucru important e si monitorul… momentan am LCD si il simt uneori… am avut si IPS si cu acela efectiv nu simti oboseala, la fel si retina display de la mac, e foarte bun.

EDIT: Genul de exercitii am facut:
exercitii-pentru-ochi-sanatosi

  • am slabit 30 kg
  • am participat la un maraton de 5k si unu de 10k
  • am rescris aplicatia din vue to react :smiley:
  • cu toata pandemia, am fost in concediu de 4 ori
  • review la niste carti tehnice
  • furniture in home :slight_smile:
2 Likes

Un maraton prin definitie are 42 de km

correct. some amateur club related, for fat people :smiley:

IPS-ul este “easy on the eyes”. Am folosit un LED/OLED? (mai vechi ce-i drept) dupa IPS si mi-a rupt ochii in 5: culori exagerate, contrast mic, burn, etc. M-am invatat ce-i drept dupa vreo 2 saptamani dar nu stiu daca a fost de bine ptr. ochi. Am revenit la IPS (un Philips) si lucrurile sunt bine iarasi, n-a mai fost nevoie de ajustare.

Pe mine personal ma ajuta ochelarii la PC chiar daca n-am probleme cu vederea. +0.5 si anti-reflex, folositi de vreo 10 ani. Fara ei se simte oboseala dupa vreo cateva ore.

3 Likes