Reverse Engineering Tiktok's VM Obfuscation (Part 1)

TikTok has a reputation for its aggressive data collection. In fact, an article published on 22 December 2022 uncovered how ByteDance spied on multiple Forbes journalists using TikTok. While some of the data they collect may seem benign, it can be used to build a detailed profile of each user. Information such as user location, device type, and various hardware metrics are combined to create a unique “fingerprint” that can potentially be used to track a user’s activity on and off the app. This data may also be used to prevent their APIs from being utilized in automated scripts by ensuring that the data from the requests seem humanlike.

“idontknownwhatisthis”,
web_idontknowwhyiwriteit

1 Like

Datele colectate de tiktok sunt aceleași pe care le colectează facebook, twitter, google șamd. În aceeași măsură. Nu văd nimic neobișnuit aici. Problema ar fi, dacă vreți, ce se întâmplă cu datele, cum le manipulează și cu ce scop sunt folosite. Dar este greu de demonstrat dacă sunt folosite în mod abuziv.

Iar rolul obfuscării codului sursă este ca să alunge hackerii, să-i facă să plimbe ursul. Nu ca să ascundă datele colectate, așa cum insinuează autorul articolului.

Nu neaparat.

am înțeles că dacă folosești browserul din tik tok au bind pe absolut fiecare keystroke deci practic e un keylogger.

Nici facebook nici twitter nu ar avea așa curaj…

toti ceiilalti fac abuz de data collection pt targeting

La Google/Facebook nu ai credit social :troll:

Una e să te profileze și alta e să îți pună un keylogger totuși…

Mie îmi convine profilarea în general că măcar reclamele sunt tangențiale cu ceva ce poate sunt interesat.

Încă și așa văd plin de reclame făcute de amatori total în digital marketing care configurează reclamele ca și cum ar final TV acum 50 de ani: Toți bărbații din romania între 25-35 de ani și gata.

Oh boy, have I got news for you
https://krausefx.com/blog/ios-privacy-instagram-and-facebook-can-track-anything-you-do-on-any-website-in-their-in-app-browser

Am citit și e ce mă așteptam, nu monitorizează tastatura ci pe ce butoane apeși, ceea ce e de așteptat ca să poată măsura dacă userul a atins goal-ul.

profilarea e periculoasa pt ca poate fi folosita pt impinge un mesaj politic, poate fi folosit ca o arma, si in africa s-au omorat dupa un mesaj impins pe facebook, omul nu intelege ca mesajul e facut specific pt el, crede ca e ceva general, vede ca toti din bula lui sunt de acord, si asa ajung oameni care cred ca vacinul te face sterill pe 3 generatii

1 Like

E un documentar pe netflix despre facebook cu Cambridge Analytica, il recomand.

Profilarea se face de când lumea în scopuri politice.

Când un candidat politic mergea la căminul cultural la țară avea din start alt discurs față de când mergea la oraș.

La TV reclamele pe posturile de pensionari sunt altele față de cele de copii sau la tineri.

În marketing există conceptul de când există marketingul nu a apărut odată cu facebook sau tik tok, doar că a făcut lucrurile mai precise și mai controlabile.

Manipularea există de când e lumea.