Revolut vine în România si alte discutii despre Revolut

Se numeste moneda de decontare. Intr-un fel ar fi destul de logic, ar trebui sa avem moneda unica, deci conversia respectiva nu ar exista.
Fiecare banca ar trebui sa faca conversia, BT or fi exceptie pentru ca sunt doar in Romania.

Se intampla acelasi lucru daca platesti in Europa in alta valuta. Ar trebuie sa se intample si cu BT, pentru ca banca care primeste va face ea conversia :smiley:.

LE: De fapt sunt doar cateva monede de referinta care se aplica in functie de zona. La plati prin anumite zone din Asia dintr-un cont in lei intr-o moneda locala s-ar putea sa se faca conversia in dolari si pe urma in moneda locala. La lire sterline este posibil sa nu se faca, nu stiu sigur, probabil depinde si de banca.

1 Like

La Raiffeisen platesc 50 de lei la top-up, nimic mai mult.

2 Likes

Nu doar BT fac așa, eu am dat un exemplu pe care l-am folosit. Cred că și Raiffeisen.

Și nu doar Unicredit fac cu dublă conversie, cred că și ING, dar nu sunt sigur.

Și nu, nu este logic ca dacă plătești LEI dintr-un cont de LEI să facă LEI -> EURO și apoi EURO -> LEI cât timp X != RON(EURO(X)).

La Unicredit ajungeam la aproximativ 2% comision (comision 0 doar că banii erau luați prin conversii) la orice tranzacție de genul. Și din nou, subliniez faptul că din Mobile Banking / Internet banking nu vedeai nicăieri așa ceva, doar dacă te uitai istoric 3-4 zile și vedeai că au modificat tranzacția și banii din cont.

Din cunostintele pe care le am mi se pare destul de logic. Este un transfer international, bancile nu transfera banii cu masini de valori de la unii la altii peste noapte.

Este posibil ca BNR sa nici nu permita decont international in lei.
Vezi pe bnr.ro, sunt listate metodele prin care se deconteaza sume intre banci, ar trebui sa fie si monedele.

LE: Oricum, nu te simti descurajat de ce zic ca poate nu am dreptate… contacteaza banca, vezi ca si ANPC are o sectie speciala pentru probleme financiar bancare.

1 Like

Am un update după mult timp: https://www.reddit.com/r/Romania/comments/b4hpr8/aveți_grijă_cu_dubla_conversie_la_unicredit_și/

Rezumat: Sâmbătă am vrut să verific cât de mult am fost fraierit în 2 ani și jumate. Pe Reddit puteți vedea niște statistici.
344 RON în 2 ani și jumătate din dublă conversie RON - RON la diverși comercianți.
Astăzi dimineață am primit răspuns oficial că o să-mi restituie toți banii.

5 Likes

Poti da mai multe detalii din raspunsul lor?

Am făcut prima sesizare la o tranzacție de top-up la Revolut. Am primit răspuns pe email cu termenii și condițiile lor și că ei sunt acoperiți și mi-au dat încă două exemple din trazancțiile mele cu explicații de ce se întâmplă așa. Când am văzut răspunsul, am înțeles că nu vor să mă ajute și mi-am calculat singur toate sumele, am sunat la support din nou să le cer banii înapoi, și dacă nu vor, să-mi facă o sesizare ca să primesc răspuns oficial că am încercat pe cale amiabilă, cu toate motivele mele (notificări lipsă, dublă conversie, etc), ca apoi să pot să mă duc la ANPC cu răspunsul. Cei de la support mi-au spus că îmi fac sesizarea și am închis. După 5 - 10 minute m-au sunat de la sucursala de la care aparțin și mi-au spus că lucrează la rezolvarea problemei și că îmi restituie toți banii.

Un mic bump la subiect, dar acum Revolut au introdus posibilitatea de a folosi IBAN de Romania prin Libra Bank