Roadmap - folositor sau prostie?

Zilele astea aveam niște discuții cu un prieten despre roadmaps.

El lucrează în IT, eu, deocamdată, consider IT-ul un hobby.

Și, cumva, am ajuns amândoi la concluzia că aceste roadmaps sunt folositoare celor ce nu au avut niciun fel de interacțiune cu programarea sau celor ce vor să învețe limbaje mai greoaie (C, C++, Rust).

Ce părere aveți? Sunt folositoare sau sunt o prostie?

Cred ca ar trebui luat cu mare grija.
Iti poate da o directie, dar te poate ametii rau de tot.

1 Like

Depinde de limbaj și ce vrei să faci, ca și incepator uita-te la cursuri care construiesc un proiect de la A-Z in limbajul ales.

Roadmap-ul de front-end e probabil cel mai detaliat și complex. E relevant dar nu stai să înveți fiecare framework, bazele sunt importante, restul vine pe parcurs.

Din experienta mea nu e asa linear. De exemplu cand am invatat React a trebuit sa invat bucati de Webpack, PropTypes si Flow chiar daca erau ulterior in roadmap, pentru ca imi trebuiau acum.

Sunt folositoare in general. Mie ca dev imi place sa vad directia produsului.
Insa linia e foarte fina si daca acele roadmaps se transforma in deadline-uri batute in cuie atunci sunt o prostie.

Te referi la Developer Roadmaps sau Product Roadmaps?

Daca te referi la prima chestie, s-ar putea sa depinda de stilul tau de invatare. Eu intotdeauna am invatat gasind un proiect care sa ma pasioneze si apoi am incercat sa il fac, apeland la Google la greu.