Rollermouse - alternativa la mouseul clasic?

Salut,

Detine cineva o chestie de genul asta? Daca da, are avantaje majore pentru a-si justifica pretul nu tocmai mic?

Am urmarit clipul de aici si pare foarte dubios si greu de folosit. Nu imi dau seama daca din moment ce te obisnuiesti cu el devine mult mai productiv decat un mouse normal.

1 Like

Wow, chiar ca pretul nu e mic. Nu imi pare a se justifica deocamdata.

Am folosit cateva zile un trackball similar kensington orbit de aici si vreau sa va spun ca dupa 15 minute m-am intrebat (ca in reclame) cum a fost posibil sa traiesc fara. De atunci am tranzitionat la trackpadul apple si e mai mult decat am nevoie.

Nici trackball nu am folosit, dar oricum pare mult mai “natural” decat rollermouseul. Legat de trackpadul de la Apple (nu am folosit ultimele versiuni, cele care, din ce am inteles, au 3D Touch), pot spune ca dupa ce il folosesti cateva zile si ti-l configurezi dupa gusturi e greu sa te mai intorci la orice altceva :smiley:

1 Like

Si eu care ziceam ca Trackpad-ul de la Apple e scump :)) Mie mi se pare mult mai natural trackpad-ul decat chestia aia.

Cei mai bătrâni dintre noi își amintesc problema nr.1 cu șoarecii cu bilă: mizeria. Oricât de mult te-ai fi spălat pe mâini, pe mauspad rămâneau tot felul de chestii, chestii ce se adunau pe bila mausului. Bilă ce trebuia desfăcută periodic pentru curățare.

Despre trackball: am folosit la un moment dat un trackball, timp de câteva luni, iar ăsta a fost cea mai mare pierdere atunci când mi-am schimbat locul de muncă :smiley: Și pentru că era 2004-2005, nu prea se găseau - sau dacă se găseau erau exagerat de scumpe. Și pentru că un trackbal este, din punct de vedere tehnic, un maus cu bilă întors cu fundul în sus, avea aceeași problemă de igienă.

Despre Rollermouse: este mecanic, deci, cel mai probabil, suferă de aceeași problemă.

Despre cât de (in)comod este: suntem atât de flexibili în ceea ce privește the pointing device încât nici nu ne dăm seama. Avem nevoie de 2-3 zile MAXIMUM să trecem de la un „n-aș putea lucra niciodată cu chestia asta” la „wow, ce tare e!”. Excludem chestiile total anti-ergonomice (de exemplu mausul Apple, care-i prea plat pentru a fi util celor trecuți de 10-11 ani)

@stefanz adu-ți aminte prima ta reacție la MS4000 vs o săptămână mai târziu. :slight_smile: