România remote?

Noi avem tot biroul din Cluj (200+) de acasa mâine, iar luni toată compania (2000+) ca și drill

Ca mod de lucru nu s-a schimbat mult față de 2012, când am lucrat pentru prima oară așa, cu excepția software-ului.

Deci, în echipă este o persoană care se ocupă de QA. Poate fi clientul, angajatorul, sau o persoană dedicată de partea beneficiarului proiectului.
De cealaltă parte sunt developerii.

Ca software, am avut un issue tracker gen Trello, Jira, Asana, etc.
Fiecărui developer i se atribuie diverse tichete, iar aceștia le marchează cumva pe cele la care lucrează.
La întâlnirea zilnică (pe Skype, Zoom, UberConference, etc) fiecare dev raportează progresul făcut.

Slack a devenit foarte util.
E integrat cu serverele, aplicatiile sau serviciile care urmăresc diverse funcționalități, plus GitHub, GitLab, etc.
Când vin mesaje de la Datadog, Rollbar, Papertrail sau ce altceva mai este folosit, se găsește cineva să îi deranjeze pe ceilalți, astfel încât se vede timpul de răspuns al fiecăruia.

1 Like

M-ar interesa ce companii recomanda work from home incepand de maine 11 martie.

Din ce am auzit pana acum ING, Finastra.

Sa publice adresele unde locuiesc, ca să putem scoate bani de la ei :wink:

1 Like

E mai safe fara cash :innocent:

Peer programming ați făcut, când ați lucrat remote?

Eu stau in call pe teams toata ziua. Mai intru si in alte calluri. Mai inchid. Intru iar.

Doar exceptional cand era o bucata de cod mai ciudata, sau ne ajutam intre noi pe o implementare.

Ați folosit VS Code’s Live share extension, sau altceva?

Altceva, adica Skype, atunci cand nu se putea unul langa celalalt in fata unui singur monitor.

1 Like

Eu lucrez de acasa de pe 10 martie. Mai mult de 6 luni deja. Nu regret minunatul open-space in care stateam pana la 20.00 seara sa lucrez in liniste nici o secunda.
Am primit autorizatie sa imi iau monitoarele de la birou (Dar nu am facut-o pentru ca am deja 2 de 22’’ acasa si nu are sens).
Am toate cartile mele de programare/arhitectura/AI la 2m distanta. Am spatiu destul si birou reglabil pe inaltime (cumparat din banii mei dar intelegeti ideea).
Salvez 2 ore (ma rog 1:20 ca ma duceam cu bike-ul la birou) si mult stress in traficul extrem de toxic din Bucuresti.
Singura problema : Muncesc cateodata si 14h pe zi pentru ca nu mai e nimeni care sa plece la 18.00 acasa si sa inceapa la 9.00.
Poti foarte bine sa te dai pe Youtube /Facebook si de la firma.
Personal nu cred ca as vrea sa ma mai intorc vreodata intr-un birou open-space. Nope , never-ever.
Cam toti cei care m-au contactat anul asta au primit acelasi raspuns : Remote sau deloc.
Evident le permit sa imi dea un birou personal dar nu cred ca se va intampla asta.

Culmea e ca sunt firme la care am lucrat in trecut si de la care am plecat pentru ca nu permiteau lucrul remote (1 zi pe saptamana max) care acum au schimbat politica.
Suntem in secolul 21 … daca managerii nu sunt in stare sa stabileasca KPI-uri si simt nevoia sa stea in spatele angajatilor , poate nu merita o pozitie de management.

PS: Ajuta si faptul ca sunt aproape independent financiar si nu am cheltuieli mari deci munca e relativ optionala. Cu rate la apartament pe 30 ani/chirie si eventual rate la masina cred ca mai ma gandeam.

6 Likes

nu pierzi 2 ore pe drun dar lucrezi 2 ore mai mult, inseamna mai repede burned out, am observat si la mine, inainte se pleca la timp, acum toti stau o ora in plus, cred ca e vinovatie, plus ca simti nevoie sa te justifici mai mult, sau le mai vin ideai sa puna software de spy/tracking managerilor.

Dacă ești căsătorit poți risca să pui condiția să lucrezi remote, dar partenerul(a) să aibă un loc de muncă sigur.

Nu exista loc de munca sigur. Sadly.
In plus locurile de munca in software nu se compara salarial cu alte domenii (deci in cazul meu e doar bonus , nu ma bazez decat pe veniturile mele).
Oricum freelancer-ul e mult mai liber din punctul asta de vedere (poate lucra cand vrea el ,cat vrea el ,cat timp isi face treaba)
Deci o sa ne facem toti PFA/micro-intreprinderi sau ceva similar.