RomaniaPHP Cluj, 5 si 6 octombrie

Uf, people not living in Cluj. I just don’t know how they do it.

1 Like

@RedGuard We are doing this as easy as you don’t know how great is to have a tube in your town, sea in the nearby and lower rentals :grin:

“Sea in the nearby”?

Multumesc @beng de feedback.
Intr-adevar, ne-am gandit si noi la o varianta de week-end, insa au fost mai multe elemente care ne-au adus la datele anuntate. Voi incerca sa aduc putina transparenta in procesul decizional, sper sa nu mi se ia in nume de rau.

  1. Conferintele mari au loc in timpul saptamanii. Exemple: PHPUK miercuri-vineri, ZendCon (luni-joi), IPC (luni-vineri), O’Reilly (luni-joi), SymfonyCon (marti-sambata). Procesul de invatare este parte din job. In general angajatorul este cel care cumpara biletele si trimite geeks la training. Afara de cazurile freelanceri, unde ne orientam sa avem preturi early-bird in masura sa ii primim.

  2. In Romania de vineri pana duminica se organizeaza nunti :smile: E greu de gasit o locatie la un pret decent in aceste perioade. In plus, cei care ar dori sa participe la o conferinta vor fi presati sa isi indeplineasca datoria de prieteni/rude si sa bifeze oarece nunta.

  3. Speakerii internationali “lucreaza” in timpul saptamanii si se relaxeaza in week-end. E greu sa ii convingi sa isi rupa din timpul lor liber, astfel incat calitatea evenimentului ar avea serios de suferit.

Legat de sosirea la Cluj din diverse zone ale tarii:

  • sunt 10 zboruri pe zi Bucuresti-Cluj, la preturi absolut decente pentru comunitatea IT
  • se poate veni cu avionul de la Iasi si de la Timisoara intr-un timp si buget absolut decente (sorry colegii din Constanta, cred ca la voi e putin mai complicat, fiind necesare 2 legs)

Mai sunt si alte motive, insa in mare am acoperit cam tot ce era important.

11 Likes

Eu, personal, doar astept sa definitivati site-ul si toate detaliile ca sa pot incepe sa caut cazare si bilete de avion :slight_smile:

4 Likes

**DevForum booth**

1 Like

Si eu astept detaliile (in caz ca nu era suficienta presiune). Nu imi dau seama daca sa imi iau avionul joi dim si vineri seara. Sunt putine curse pe orele astea si de obicei se dau repede (mai ales cele de vineri seara)

Ceva noutati?

1 Like

suntem cu ticketul deschis la suport pt procesatorul de plati

daca nu revine pana duminica cu o solutie, ne mutam pe sistemul de facturi proforma + transfer bancar :slight_smile:

Eu as vrea sa stiu locatia si programul pentru a imi lua bilete avion+ hotel

5 oct workshps
6 oct conf
e trecut si pe site

Sistemul de plata e online si functioneaza, am avut deja vanzare.
Pana ne ajuta Braintree cu contul, am dat drumul cu PayPal.

Daca doriti se pot completa datele firmei. Am facut un screenshot pt exemplificare.

Spor la cumparaturi!

6 Likes

Vă mulțumim tuturor celor care ați cumpărat deja bilete, și vă așteptăm cu drag la Cluj în octombrie.

Doresc să vă aduc la cunoștință că, pe toată perioada lunii august derulăm un concurs mai special, deoarece ne propunem să oferim câteva burse de participare la eveniment pentru studenți/masteranzi meritorii. Îți dorești să beneficiezi de o astfel de bursă? Scrie-ne la [email protected], spunându-ne:

  • cum te numești
  • de ce îți dorești să participi
  • care sunt ariile de interes pentru tine
  • de ce meriți să beneficiezi de bursă

La începutul lui septembrie vom anunța câștigătorii.

3 Likes

O sa presupun ca aceea bursa presupune doar bilet gratis, in caz contrar ar fi util un link catre o pagina cu ceva mai multe detalii. Mersi.

1 Like

Mulțumesc @LevelCoding pentru observație, chiar acum pregătim pagina cu detalii.

Ai observat corect, scopul în acest moment este să permitem accesul în mod gratuit bursierilor.
Practic dorim ca prin acest concurs să înlăturăm prima barieră, cea de acces la eveniment.
Dacă reușim să punem deoparte și fonduri pt cazare/transport, atunci adăugăm asta pe parcurs.

Noi studentii avem transport gratuit cu trenul(momentan) , cat despre cazare unii ne descurcam cu cazarea… marea bariera ar fi pretul unui bilet.

Am revenit cu detaliile legate de scholarship.

Si vesti bune legate de vanzarea de bilete, care in ciuda faptului ca e “doar” cu PayPal a luat avant in saptamana recent incheiata.
Va multumesc tuturor celor care v-ati rezervat deja locurile!

1 Like

In aproximativ o saptamana vor expira biletele early bird, nu uitati sa va asigurati prezenta la conferinta si/sau la workshopul favorit.

1 Like

Am prelungit valabilitatea early bird pana marti saptamana viitoare, dupa care vom avea preturile cu aprox 10%.
Spor la cumparaturi!

2 Likes