Router RDS modificare SSID wifi

Cum puii lui modific SSID-ul la routerele alea pe care le ofera RDS?
Nici port forward nu vad de unde pot face.

nu are o pagina de administre ?
o accesezi la 192.168.0.1

192.168.1.1 la ZTE.

La Huawei este: http://192.168.100.1
Daca ai fibra optica, aparatul ce il ai in casa nu este un router, ci un ONT. Astia de la RDS nu ofera prea multe setari in interfata ca sa evite problemele. Toate problemele se rezolva de catre suport, ce iti poate accesa interfata ONT-ului.

Era vorba de cele pentru fibra optica.

Am gasit oricum. Chiorul de mine se uita la Status, unde vedeam doar… statusul, dar are in meniul orizontal si Settings iar in cel vertical apar sub-meniuri.

Urata interfata oricum :slight_smile:

Are si port forwarding.

1 Like

Pai si astea nu sunt tot routere? Am crezut ca denumirile ar veni din faptul ca lucreaza si cu fibra optica.
E o firma chinezesca, dar nu ceva cunoscut. Vine dupa un receptor FTTH.

Daca as veni cu fibra pana in placa de retea ar fi vreo imbunatatire?

trebuie un dispozitiv special care sa decodeze impulsurile luminoase. Pe fibra este lumina, nu un semnal electric.
Fibra optica intra in acel receptor de care zice @zshare, iar apoi din receptor vine un cablu RJ45 intr-un router,
Eu asa am acasa

https://ftp.utcluj.ro/pub/users/cemil/dwdm/dwdm_Intro/13_5311797.pdf
aici ai o idee de decodare a semnalului luminos. este la un nivel simplu

Daca nu trece semnalul prin aparatul lor, nici un alt echipament nu iti va genera un IP.

2 Likes

Am un receptor pe care scrie FFTH receiver in care intra fibra din retea si iese un coaxial si o alta fibra, a doua fibra intra in acel aparat care ati spus ca-i zice ONT(pe el scrie GPON ONU Fiberhome) si din care imi iau eu internet pe UTP.

1 Like

Primul aparat este un soi de receiver optic (WDM Optical Receiver), care converteşte semnalul optic in semnal RF pentru televizor. In el este si un splitter optic, care permite conectarea inca unui echipament (ONU, ONT, e acelasi lucru), care de data asta este un echipament de reţea (poate sa fie cu functii de rutare sau nu).

“Lumina” pe care o transporta fibra este produsa de niste lasere foarte puternice, pe trei lungimi de unda diferite (1550/1490/1310 nanometri, una pentru CATV, una pentru download si una pentru upload).

2 Likes