Rusinica Universitatea POLITEHNICA din București - admitere

Anul asta a fost o confuzie totala cu admiterile la facultati din cauza ca majoritatea s-au bazat pe notele de la bac. Dar cea mai mare problema a fost cu inscrierile si confirmarile locurilor iar UPB a cam facut-o lata.

  • au inceput primii inscrierile, le-au terminat ultimii. Adica pe ultimele locuri pot intra si picatii de la alte universitati (in teorie)
  • au cerut in regulament (!) ca si cei care nu prind loc nici macar la taxa sa-si lase diploma in original la ei. Cat de prost sa fii ca student sa nu te inscrii la alta facultate daca poti, ca sa astepti eliberare la locuri la ei. Nu stiu ce au avut in cap.
  • in ziua afisarii rezultatelor inscrierilor le-a picat site-ul, iar ora oficiala a afisarii 16 s-a facut ora 21
  • rezultatul nu a fost o lista cu mediile ci doar un mesaj “ai intrat/nu ai intrat”. Si-au revenit a doua zi si au pus si lista.

Subliniez, vorbim de UPB, cea mai cautata Poli din Romania de unde ies multi programatori buni. Of of, neprofesionalism din prima zi.

5 Likes

Da!
Au fost niste discutii legate de admitere.
Lipsa examenului i-a dezavantajat pe multi. Ca acum un an era ponderea de 20% nota de bac si 80% nota din examen parca. Si in plus, cred ca s-au luat in considerare si mediile din liceu.

La CTI fara taxa ultima medie a fost 9.91 parca. Si la IS a fost destul de mare. Dar se mai retrag si mai scad putin


CTI - calculatore acs
IS - ingineria sistemelor

cry my a river, facultate gratis dar pretentii multe, du-te in america, unde faci credit pentru facultate.
Eu ca politician nu as face mare branza pt studenti, majoritate se cred prea cool sa mearga la vot, au cea mai mic prezenta gen 6%, si au si un sentiment de entitlement.

1 Like

N-ai inteles ideea. Eu ca facultate de top nu as permite amatorisme. Iar ca Automatica si Calculatoare as avea un site brici, uptime 99.999%.

Ca tot ai pomenit de admitere, recent m-am uitat peste subiectele de matematica la admitere de anul trecut, la Calculatoare. Cineva a pus un link pe-aici pe forum, unde erau si subiectele.

Unele probleme erau ok, dar printre ele erau si de tipul:

Cate grade se roteste minutarul de la ceas in 35 min? Sau cam asa ceva…

Problema de clasa a Va. La admitere in facultate.

Why? E bataie de joc la adresa candidatilor? Vor sa intre si tampitii? Grade inflation, sa fie diferenta mica intre cretini si aia inteligenti la note?

3 Likes

Cel mai probabil e pentru ca să intre foarte mulți pe locurile cu plată.

1 Like

Posibil, dar asa se duce dracului de tot calitatea invatamantului.

1 Like

Îmi place naivitatea ta în care crezi că pe cineva interesează acel criteriu mai mult decât banii care intră în conturi din care se plătesc salariile alea faine de profesor/angajat auxiliar/amante/pile/relații universitar :slight_smile:

5 Likes