S-a intensificat numărul concedierilor/tăierilor de costuri sau mi se pare?

Cele mai afectate sunt companiile care traiesc din banii investitorilor. Cresterea dobanzilor a facut ca banii sa nu mai fie aruncati asa usor de catre investitori, strategia s-a mutat de la “crestere cu orice pret” la “trebuie sa devenim profitabili”. Lucrul asta a facut sa se reorganizeze multe companii si multe proiecte sa se inchida. Mai sunt si companiile care au crescut foarte mult in pandemie, acum a trebuit sa reduca motoarele pentru ca cererea nu mai este asta mare. De ex. Shopify.

Oricum, se ajunsese la ceva ne-natural. Spre exemplu Gorillas primise finantare de $200 mil. dupa 1 an de activitate, evaluare de $1 mld. WTF?? Acum au dat oameni afara si au inchis operatiunile in unele tari.

9 Likes

La mine se angajează în continuare la greu, Java, python, angular, c#, devops. Si altele :joy:

Asta n-am înțeles nici eu, ăștia de fapt joacă un fel de ponzi scheme, speră să investească în companii care sunt la început, să le crească artificial valoarea ca să poată ieși pe seama altor fraie…pardon, investitori care vor cumpăra la valoarea nouă.

E mai bine organizat și legalizat, dar practic aia e.

Tot aud placa aia motivațională stupidă gen:

Uber n-are nici o mașină și e cea mai mare firmă de taxi.
Airbnb n-are nici un imobil și e cea mai mare firmă de cazare.

…continuați voi.

Mi se pare stupid pentru că nu spune nici că nici una din ele nu e profitabilă și trăiește din banii investitorilor. Pentru că s-a mai încercat modelul ăsta (înainte de internet) și n-a mers.

Tesla de exemplu mi se dovada vie că integrarea verticală e calea reală spre profit și inovație. Își fac aproape toate componentele în timp ce alți producători auto le cumpără de la OEM. Păi practic 50% din activitate e doar hârțogării și negociat cu subcontractorii. Și asta nu o zic eu, o zicea tipul ăla Munro (are canal de youtube) care e în industria auto de 50 de ani și știe cu ce se mănâncă.

Mi se pare doar un alt dot com bubble, din ce am citit din ziare fix așa era și atunci. Lumea investea masiv în orice însemna ‘internet’ doar pentru că sperau să vândă la alții la următoarea re-evaluare. Până n-a mai mers.

Între timp stocks banale gen Chevron și Petrom dau dividende în fiecare an pe lângă creșterea (nu așa spectaculoasă, clar) a valorii.

2 Likes

Apropo, dacă cineva e din București și noi angajăm masiv pe Cloud/DevOps/Java/React/FE/back-end/ingineri în general.

Repet angajăm, nu pe SRL/PFA.

Nu e chiar asa. Fiecare afacere la inceput are nevoie de investitii pentru a dezvolta produsul, a-l vinde si apoi pentru extindere in alte piete. Cu cat produsul ajunge la mai multi clienti, cu atat este mai profitabil.

O companie in crestere are o valoare, nu este “crescuta artificial”. Chiar daca nu monetizeaza in acel moment, potentialul de monetizare ii da valoarea. De ex. Whatsapp, cand a fost vanduta catre FB avea 450 mil. de useri, avea putin revenue si $200 mil. pierderi. Cu o taxa modica de $1 /an, pe care se pregateau sa o introduca, si-ar fi acoperit pierderile si ar fi intrat pe profit.

O companie care este pe crestere poate lucra la un produs inovativ, care le ameninta pe cele established. Atunci, o companie established, care sta pe mult cash, o va cumpara pe cea mica, pentru a omori potentiala competitie. Sau compania cea mica si inovativa lucreaza la un produs cool, care poate fi folosit in suita de servicii ale unei companii mai mari, acea companie mica este achizitionata.

Bineinteles ca mai sunt si tepe, companii cmparate pe bani seriosi dar care nu si-au atins potentialul in cadrul companiei mai mari.

3 Likes

Ești sigur? La un moment dat Tesla avea mare parte din venituri din certificatele verzi.


Aparent unrelated cu topicul, dar mie mi se pare că e: Am citit că Marea Britanie a urcat inflația la 10% iar prognoza este de 13.

1 Like

A urcat singura :stuck_out_tongue:

2 Likes

Update nu se mai angajează cel puțin temporar :rofl::rofl::rofl:

Încă una:

Reached my limit of free reads. Ceva interesant?

Twitter warned its employees on Friday that they might receive only half of their typical annual bonuses as the social media company grapples with economic uncertainty.

Twitter, which is fighting a legal battle to complete a $44 billion sale to Elon Musk, made the announcement in an email to employees and blamed its financial performance for the potential bonus cut. When the company reported quarterly earnings last month, its revenue declined for the first time since 2020 and it swung to a net loss.

Advertisers, who generate most of Twitter’s revenue, have been skittish as economic fears over the war in Ukraine tamp down spending and Mr. Musk’s acquisition bid generates uncertainty about the company’s future.

Mr. Musk, who agreed to buy Twitter in April, is now trying to pull out of the deal. Twitter has sued him to force the acquisition. The company is set to face off with Mr. Musk in an October trial in Delaware Chancery Court.

In the email to employees on Friday, Ned Segal, Twitter’s chief financial officer, said these challenges would probably affect the annual bonuses that they receive, with the bonus pool currently at 50 percent of what it could be if the company met its financial targets, according to two employees who received the message. The figure could fluctuate throughout the year, based on Twitter’s earnings. The company ties its annual bonuses to its performance against revenue and profitability goals.

A Twitter spokesman confirmed the accuracy of the email and declined further comment.

Like other social media companies, Twitter has recently cut costs to deal with the sluggish economy. It has also slowed hiring and reduced its real estate footprint.

Twitter employs more than 7,500 people. Many of them have expressed misgivings over Mr. Musk’s acquisition plans, while others were eager to work for him — only to be disappointed when he indicated he wanted to abandon the deal. Parag Agrawal, Twitter’s chief executive, has encouraged employees to focus on their work and tune out the noise over the deal.

1 Like

Inflatia la noi e cam 15% si prognoza BNR arata o plafonare urmata de un trend de scadere pana sub 10% abia in T3 2023. In conditiile astea, sunt firme care maresc salariile macar partial cu inflatia in perioada asta?

1 Like

:imp:'s advocate - but why would they do that?

:imp: to keep their employees and business going, perhaps?!

Can you elaborate? It’s not always the case, so I’m curious how you’re seeing it.

Nu știu ce-ar fi de elaborat, dar dacă inflația e de 10% la sfîșitul anului e ca și cum ai primit o tăiere de salar de 10% (practic, cu aceeași bani, poți cumpăra cu 10% mai puține produse/servicii decît cu 12 luni în urmă).
Angajatorul refuză să ajusteze salariile cu inflația (nu mai zic de mărire) angajatul ce poate să facă? Poate să înghită în sec sau să caute un job care îl răsplătește cum crede el de cuviință.

Toate astea-s teorie, în practică, lucrurile-s mai complexe :).

4 Likes

Pai nah, practica asta ne omoară :smiley:

Înțeleg normal logica, dar situația prezentă e ft ciudata.

10% inflație se poate traduce foarte diferit de la om la om. Daca faci 1000 EUR/luna din care 700 cheltui și 300 pui deoparte, impactul în cheltuielile tale e doar 7%. “Corect” ar fi sa ceri doar 70 EUR in plus nu 100 după logica de mai sus. Pe de altă parte, depinzând de ce și cum se scumpește și cât ești de expus la lucrurile astea poți să vezi și mai mult și mai puțin din asta. Poate să-ți dublezi cheltuielile daca ai o casa mare ce necesita mult gaz pentru încălzire.
Ditto și ROBOR-ul, și cursul EUR/RON are un impact la cum simte un om cheltuiala.

De ce anume ar trebui sa tina cont o companie aici? Greu de zis :-/

OTOH, compensation e setat de piata. Anii trecuți a crescut cu mult peste inflație. E foarte probabil perioada asta sa vedem o stagnare a salariilor însă, daca nu o scădere a lor. Din US și WE vine un val de layoffs și hiring freezes. O să ajungă și la noi. Eu deja am inceput sa vad mesaje de la oameni care întreabă de joburi. This never happened before. Sigur, o să treacă, dar s-ar putea sa fie o perioada in care “fara disponibilizări” e maximul la care poți să speri într-o companie.

Mai sunt și discuții de performanta, cum se plasează un om wrt așteptări, etc. E ușor și cu buget de creștere de x% sa nu primești nimic pe partea asta.

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca nici toate firmele nu isi maresc pretul serviciilor in raport cu inflatia in fiecare an. Am un client care vinde niste teme de WordPress cu acelasi pret de vreo 7 ani.

Eu m-as astepta de la orice firma mai serioasa sa fie afectata de inflatie si sa ajusteze la randul ei costul produselor. In afara de salarii are costuri cu alte servicii (chirie, curatenie, transporturi, etc) care sunt afectate la randul lor de inflatie si cresc.
Revenind la salarii, nu conteaza cum isi cheltuieste omul salariul si ce procent economiseste, inflatia afecteaza toata puterea de cumparare. Chiar daca tii banii in depozite cu dobada de 8%, daca inflatia e mai mare, tot pe pierdere iesi.
Nu mai vorbim de faptul ca EUR a scazut in ultimile luni, iar cei care au veniturile corelate cu EUR au avut de pierdut.

In contextul asta, ca sa isi pastreze angajatii, (ca si angajat) cred ca e de asteptat ca o firma serioasa sa ofere o oarecare compensare a acestor pierderi. De-aia intrebam, daca sunt cunoscute astfel de situatii “pozitive” in piata.

1 Like

asta e o logica pe care nu o inteleg.
adica inflatia imi afecteaza doar cheltuielile curente, nu si pe cele viitoare (“banii pusi deoparte”)?
sau?

2 Likes