Sa ma (mai) apuc de dev la 40 de ani?

E posibil sa vorbesc aiurea dar opinia mea e ca o sa-ti gasesti foarte greu un job la o firma. Pe langa faptul ca in IT varsta reprezinta un obstacol la angajare mai e si lipsa de experienta si entries de joburi IT in CV. Nu cred ca o sa treci de screeningul basic HR.

Poti insa sa faci freelancing - nimanui nu-i pasa ce varsta ai atata vreme cat poti sa produci. O sa fie cam nasol la inceput, mai ales pe platformele de freelancing unde se munceste pe pennies. Daca gasesti clienti insa esti platit de obicei mai bine.O alta optiune ar fi sa fii acceptat pe o platforma de freelancing high-end cum ar fi Toptal.

SAU - si asta-i varianta mea preferata - poti sa inveti dev dar sa focusezi skill-urile pe proiecte antreprenoriale proprii.
EX:
1)Bani din SEO. Inca se mai fac. Faci site-uri cu content (articole) pe diverse nise. Dureaza ceva pana sa ia avant. Google “blackhatforums” si “warriorforum”.
2)Aplicatii pe care sa le monetizezi cu ads sau SaaS. Alternativ ai putea sa cauti un partener dispus sa investeasca in proiectul tau (dupa ce capeti niscai experienta cu dev-ul) - vezi spre exemplu pe facebook pe grupul antreprenorilor romani.
3)Altele. Mult research ca sa vezi ce ar putea sa mearga sau nu.

2 Likes