Să ne creștem calitatea ca programatori PHP

Beth Tucker Long vorbeste la PHP UK 2015 despre cum sa ne imbunatatim propriul cod PHP ca sa nu ne fie rusine de el peste cativa ani. E greu sa folosim toate aceste idei simultan, mai ales cand suntem la inceput, dar e important sa avem cunostinta de ele si sa aspiram in a integra mai multe in flow-ul nostru de zi cu zi.

7 Likes

Stai ca mie imi da cu virgula umpic.
se da zicala “omul cat traieste invata” care asa e, mereu inveti ceva nou.
Daca eu ma uit peste codul scris de mine acu multi ani si nu imi e rusine, cel mai probabil n-am mai invatat nimic si am batut pasul pe loc. my 2 cents

1 Like

Nu cred că este vorba despre genul ăla de rușine, să-ți vină să intri în pământ, ci mai degrabă de „pfff, ce naiv eram acum doi ani”.

Și dacă te uiți peste codul de acum doi ani și nu ai schimba nimic… ori ești un fel de Dennis Ritchie ori ai bătut pasul pe loc.

3 Likes

Eu mă uit peste codul meu de-acum 2 zile și mă minunez, darămite peste 2 ani?! :))

9 Likes

Am dat azi peste un citat fain, care vine din cu totul alta zona decat programarea. Si totusi.

When you have wisdom that another person knows that he needs, you give it freely. But when the other person doesn’t yet know that he needs your wisdom you keep it to yourself. Food only looks good to a hungry man.
― Orson Scott Card, Xenocide

6 Likes