Să vorbim despre taxele, veniturile și nivelul de trai din UK

Continuarea discuției de aici.

citation needed

si aici

si aici

nu stiu daca e cel mai scump, dar numbeo arata niste diferente mari fata de bucuresti…

La manacare si facturi ai dreptate, e mai scump in UK.

Londra e nr. 3 in 2015 si e constant in topul celor mai scumpe orase.

http://www.telegraph.co.uk/finance/property/pictures/11450782/The-worlds-10-most-expensive-cities-2015.html

Apoi, in legatura cu salariul, uite job pentru un contractor in Londra. 500 / zi * 20 zile lucratoare => 10000 / luna.

http://www.jobserve.com/gb/en/search-jobs-in-London,-London,-United-Kingdom/NODE-JS-DEVELOPER-12-MONTH-CONTRACT-LONDON-500-PER-DAY-E77942E2BA193727/
http://www.jobserve.com/gb/en/search-jobs-in-London,-London,-United-Kingdom/NODE-JS-DEVELOPER-CONTRACT-LONDON-74F3B1FE55089ABC/
http://www.jobserve.com/gb/en/search-jobs-in-London,-London,-United-Kingdom/NODE-JS-DEVELOPER-CONTRACT-LONDON-74F3B1FE55089ABC/

Corporate tax e 20% in UK.
https://www.gov.uk/corporation-tax-rates/rates

Multumit?

nu prea. si la noi impozitul pe profit e 16%. asta nu inseamna ca atata e povara fiscala. UK nu e o tara cu taxe mici, asta stiu sigur ca am cercetat problema.

1 Like

Pai ti-am dat link-ul de la guvern, atat e taxa, ce “nu prea”? Daca esti contractor inseamna ca ai compania ta (sau sub o companie umbrela) si atat platesti in taxe. Nu inteleg ce nu pricepi sau ce taxe crezi ca am uitat.

UK nu e o tara cu taxe mici… la income tax! Dar nu la corporate tax. Eu am explicat ca daca vrei bani, devii contractor si eviti asta. Cum a facut si facebook.

1 Like

Bine prietene, o lasam asa ca n-am energia… chiar si in conditiile astea, Romania are o taxa mai mica: 16%.

o lasam asa ca n-am energia

Eh, ai energia, dar n-ai ce zice ca am dreptate.

Romania are o taxa mai mica: 16%

Asa si? Am zis eu altceva? Eu am zis ca poti face bani mai frumosi in Londra.

Nu stiu de ce, dar ai impresia ca in Vest e la fel ca in Romania la final de zi. Nu e, nici pe departe.

Zic ca diferenta de living costs cam anuleaza diferenta de venit.

Depinde unde te referi cand zici “in alta parte”. 2500 euro pe luna in mana e cam 30K pe an in UK. Ceea ce e cam putin.

1 Like

Să-i scutim energia lui Adrian:

Este 16%. Dar aici se mai adaugă și asigurările obligatorii de sănătate, pensii, șomaj etc.

Destul de posibil ca și în UK să fie o situație asemănătoare, iar cei 20% să fie ceva mai mult :smile:

N-am auzit de asigurare de sanatate obligatorie, e NHS care nu are taxe separat. Pensie privata platesti daca vrei si pensia de la stat din nou nu are taxe separat. Somaj… la fel.
Ma, nu sunt contabil, poate n-am dreptate. Dar ideea e ca taxele ca freelancer sunt mult mai mici decat income tax, si in RO si in UK.

La o primă căutare am găsit asta. Pe lângă corporate tax mai ai și impozit pe dividente care este de 40% dacă faci peste 30.000. Și mai ai și PAYE and National Insurance care habar n-am ce este, dar e în listă. N-am nici un interes să continui căutarea, dar fii sigur că ăia 20% nu sunt doar 20%…

1 Like

Tax rate Taxable income above your Personal Allowance
Basic rate 20% £0 to £31,785
People with the standard Personal Allowance start paying this rate on income over £10,600
Higher rate 40% £31,786 to £150,000
People with the standard Personal Allowance start paying this rate on income over £42,385

Au vreo forma juridica gen PFA-ul nostru sau platesti impozit si ca persoana fizica?

LE: Tot acolo ma uitam si eu… :smiley:

LE2: [quote=“dabuno, post:2, topic:2122, full:true”]
nu stiu daca e cel mai scump, dar numbeo arata niste diferente mari fata de bucuresti…
[/quote]
Numbeo nu pare de incredere. Eu am facut comparatii directe cu reviste de supermarket, magazine online, bloguri si alte metode iar unde pe numbeo aratau diferente de 100 - 200% diferenta in realitate era de ~25%. Am facut asta cu mai multe orase din tari diferite.

1 Like

Pe lângă corporate tax mai ai și impozit pe dividente care este de 40% dacă faci peste 30.000

E una sau alta, nu amandoua deodata. Corporate tax e doar pe profit.

Apoi fa calcul. 30000 e 2700 pe luna tax free. Apoi bagi inca 10K salar tax free. Si restul are 20% corporate tax. Deci… e bine.

Hai să o spunem un pic altfel, că e posibil să-ți scape unele chestii: dacă în UK erau 20% toate taxele ce ar trebui plătite de o firmă, fii sigur că ar fi existat incredibil de multe firme în UK făcute de nonenglezi. :smile:

Inclusiv manevre din partea firmelor mari cu angajații (cum se procedează la noi cu salariul prin pfa) .

1 Like

Ah da, asta asa e. Firmele prefera Irlanda ca taxele sunt si mai mici :stuck_out_tongue:

Eu zic ce se intampla daca esti freelancer si tu esti singurul angajat. Poate numerele mele nu sunt corecte dar sunt 100% sigur ca e mult mai avantajos din punct de vedere financiar fata de 40% tax pe tot salariul. Si sunt multi contractori in Londra :stuck_out_tongue:

1 Like

La 30000lire pe an minus 10600lire tax free rezulta ca platesti 20% impozit din 19400 si ramai cu 26120lire. Din 26120 trebuie sa platesti asigurarile sociale care sunt 12% pe 805lire plus 2% din ce depaseste 805lire, pe saptamana. Adica daca impart 26120 la 12 imi da 2176lire pe luna sau 544lire/saptamana din care platesc 12% / 65lire asigurari, rezulta ca din 2176 scad 261lire asigurarile si iti raman 1915lire/luna.
Acum cine sta in Anglia sa ne spune daca se poate trai din suma asta.

Iar conform gov.uk, de unde am luat si datele mai sus, scrie ca dividentele se aduna cu salariul si pe urma se calculeaza ca mai sus. De fapt orice venituri se aduna si pe urma se calculeaza.
De altfel daca treci de £31,785 pe an se scade acea suma de 10600lire la care nu se plateste iar la restul se calculeaza impozit de 40%.

Adica la salariu de 40000lire pe an sunt 29400impozaibili, dupa aplicarea impozitului de 40% ramai cu 28240lire sau 2353lire/luna. Daca scazi si asigurarile ramai cu 2071lire/luna.

LE: Dar nu uitati ca o lira este aproape 6lei. Adica 1915lire sunt vreo 11300lei iar 2071lire sunt vreo 12300lei.

2 Likes

La 30000lire pe an minus 10600lire tax free

Dividente au taxele lor, income are taxele lui. Deci le aduni si ai 40K tax free, teoretic.

De altfel daca treci de £31,785 pe an se scade acea suma de 10600lire la care nu se plateste iar la restul se calculeaza impozit de 40%.

Nu trebuie sa te platesti 100% din ce faci in fiecare luna. Nimeni nu face asta tocmai pentru a evita taxa de 40%.

Uite exemplu:

Scuze daca nu m-am exprimat corect dar calculele tale nu sunt corecte.

Daca nu sunt corecte corecteaza, desi calculele mele nu includ plati din dividente.
La dividente este 0% daca esti sub plafonul de 31,785lire si 25% daca esti peste.

Cum adica nu platesti tot? Daca primesti salariu de peste 31785lire/an ce nu platesti?

Dividentele nu sunt salarii și nu sunt taxate ca income tax. Au sistem de taxe a lor (menționat mai sus) .

Ar trebui sa menționez ca nu sunt contabil dar sunt în UK de ceva ani și am prieteni freelanceri. Apreciez orice clarificare.

Taxele sunt complicate…

OK, deci daca am 20000lire pe an salariu si mai iau dividente 20000 nu voi fi incadrat la venituri de peste 31785lire, va trebui sa ating plafonul individual cu fiecare tip de venit.

1 Like