Safari iOS8 - bune și rele

De la o vreme am început să cred că toți producătorii de software (în general) și de browsere (în special) au întâlniri periodice pe tema „cum să facem lucrurile mai complicate pentru dezvoltatori?”.

iOS7 a venit cu o serie de probleme , una mai ciudată ca alta (eu unul am avut probleme în a convinge clienții că toolbar de sus nu mai dispare așa ușor ca înainte).

iOS8 nu putea fi mai prejos. Două chestii ce vor afecta în mod direct proiectul la care lucrez acum (și pe care speram să-l termin în zilele următoare):

WKWebView Local File Loading Bug

Remember that amazing new WebView I was just telling you all about? The one with the super fast Nitro JS engine and shiny new everything. Well, its broken… The bug here is a security issue which does not allow “WKWebView” to load files from the local filesystem. So what this means is that your embedded index.html is not accessible to the “WKWebView”. This is a blocker for PhoneGap and Cordova applications that are using offline/local files to serve up an application. So currently, if you would like to use “WKWebView” in your application, you must load your files from a remote server. For example, loading “index.html” will not work, but loading “http://www.google.com” will work just fine.

și

XHR Local File Access

Currently, anything using the new “WKWebView” code has a broken XHR Local File issue. This includes Safari, homescreen apps and any embedded apps inside a “WKWebView”. If you’re using Cordova or PhoneGap, you will still be locked into the older “UIWebView” which does not suffer from this bug. The bug itself simply does not allow the XHR object to send local files off the phone. So, if your application currently is using the photo gallery or camera to grab an image and then via AJAX send it to the server, you are sadly out of luck in iOS 8. What you”ll see is that your application will hang with no response after calling “send.”

Lasa ca iese 8.0.1 si totul o sa fie bine :slight_smile: Adica poate repara pe astea si creeaza bug-uri noi.

Apropo, Safari si WebViews nu sunt tocmai acelasi lucru (pentru iOS7 am lucrat la ceva care mergea foarte bine in Safari dar era cu totul alta poveste in WebView - Pentru ca nu avea Nitro).

Am impresia ca aplicatia Homebank de la ING foloseste WKWebView. Din pacate nu am vazut un update la aplicatie pe ios8 inca. Eu le-am atras atentia de la beta 2 ca nu le functioneaza.

1 Like

@redecs: parte din problemele din ios8 sunt tocmai din cauză că WebView folosește Nitro (ceea ce e bine, cel puțin din punct de vedere al performanței)

@neamtua: nu e ca și cum ing sunt cei mai receptivi la feedback. Cred că au trecut doi ani de când le-am zis de un amărât de line-height la niște butoane. Răspunsul a fost „am transmis mai departe” :smile:

@iamntz Stiu ca te urmaresc de ceva vreme pe Twitter si am vazut toate sugestiile pe care le transmiti :slight_smile: Aici nu vorbim de o chestie de estetica sau usability, vorbim de o aplicatie complet nefunctionala.

Am vazut mai multi developeri pe Twitter ca se plangeau de acest bug.

1 Like

O problemă extra, observată chiar acum este că position:fixed este anulat atunci când tastatura este vizibilă.

Pe de altă parte, events la scroll merg în timp real, nu doar când se oprește scroll (cum era până la ios7, inclusiv)

Continuare: http://www.mobilexweb.com/blog/safari-ios8-iphone6-web-developers-designers