Salarii programartori 2018 - studiu Ejobs

De cateva zile sunt targetat pe Facebook cu o reclama. Dupa accesare ma duce catre un formular si imi permite download-ul unui fisier salariu_programator.pdf
In spatele siteului sta firma Ejobs. In pdf spun ca au “o baza de date cu peste 190.000 salarii introduse”. Aproape “800 de functii si pozitii din toate sectoarele private precum si din institutiile de stat”.

Problema este la informatiile din acest pdf, salariile mi se par mici.
Nu prezinta o diferentiere in functie de zone / orase.
Are idee careva cat de adevarate sunt astfel de studii? Care ar fi motivul pentru care salariile ar fi atat de mici, influenteaza piata?

1 Like

O alta discutie despre subiect + link catre pdf-ul despre care vorbeste OP

2 Likes

Sunt false. Multe dintre ele sunt inspirate direct din ‘cum sa minti cu statistica’.

PS
M-am uitat pe pdf-ul ala. Si astia, cu tupeu statisticulator-mincinos, folosesc media, si nu mediana.
Asemenea statistici sunt umflate de catre elemente ne-reprezentative. Indivizi cu proptele din firme abonate la tunuri cu ITul la bugetul de stat, etc. Conteaza mult mai mult mediana, nu media. Iar aia e ignorata in mod sistematic de iubitorii statisticilor comunistoide.

1 Like

Cred ca depinde de companie, ce bonusuri ei, ce nivel educational ai (inca student/licenta/master).

De exemplu, eu lucrez din 2016, dar conform acelui pdf din link, m-a incadrez la middle daca este sa o iau dupa salariu


Probabil mai realiste ar fi salariile de pe site-urile:

Cel putin eu aici mai uit cand ma intereseaza salariul la o anumita companie

Am observat că BestJobs afișează un salariu estimat în funcție de conținutul CV-ului. Poate și la eJobs se întâmplă ceva asemănător.

2 Likes

25 posts were split to a new topic: Salarii programartori 2018 - studiu Ejobs (pentru offtopic)

Ba sa stii ca-i pasa, pentru ca ai deducere la impozit.

about that…

1 Like

Am zis ca nu scriu nimic aici, putin cam incinsa atmosfera dar, dupa ce am citit tot, sincer, toata educatia despre care vorbiti nu se vede :slight_smile: . ( vad ca domnul iamntz a stins totul, good job :smiley: )
On topic, nu stiu sigur, dar banuiesc ca datele folosite de cei de la eJobs sunt cele de pe paylab.ro ( in spate este eJobs ). Datele respective sunt introduse de oameni care lucreaza in domeniu ( cred ) si cel mai probabil ca nu sunt chiar precise.

2 Likes

domnu iamntz nu pricepe ca sa stergi mesaje doar pentru ca par “constructive” nu e OK si pentru mine cel putin, nu ma indeamna sa fiu activ pe aceste meleaguri. E lipsit de sens sa incerci sa discuti ceva si sa vezi ca o parte din mesajele tale au fost sterse, firul ideii find truncat.
Da ma rog, e site-ul lui, face ce vrea.

1 Like

Domnu iamntz nu a șters comentariile, doar le-a mutat

3 Likes

Also https://www.hipo.ro/locuri-de-munca/get_raporthipo

https://drive.google.com/file/d/1jgacpoJaHcIQZvufJM1k2iC0CMRaHsFm/view?usp=sharing

Raport-ul in format pdf despre care vorbeste Emanuel.