Salariile la Microsoft de Senior Software Engineer

In Europa microsoft nu are cine știe ce proiecte, dynamics office365, skype, teams etc. De asta îs și salariile care sunt. Nu știu cum e la MS in Romania, dar as alege oricând MS Irlanda/Norvegian/Spania/etc fata de jegoșii din Ro.

In state e șmecheria, nu in Europa.

Și la microsoft nici nu te omoară cu munca, e rest& vest paradise.

Și interviurile la MS p3lea pli. Probleme de algoritmica de liceu, ceva OOP și systems design de baza. Nu e google sa te frece cu programare dinamica și alte nebunii.

1 Like

Costul vietii e insa diferit. Mie mi-a “dispărut subit” in prima saptamana dupa incasarea salariului o suma aprox de 60% din net pt: ipoteca, afterschool, asigurarea la masina si asigurarea personala. Inca nu au aparut baietii cu factura de gaz. Mai urmeaza si asigurarea de sanatate, care e obligatia mea post-salariu.

A nu se intelege ca am salariu mic, pur si simplu asta e matematica luna de luna. Ipoteca e cam la paritate cu pretul chiriilor, deci nu am sarit calul pe acest cost fix.

4 Likes

Pai noa, daca aia de termina cursuletele de cateva luni pe-aici prin Romania iau peste 10000 euroi / luna, nu ne asteptam sa ai salariu mic.

Asa-i ca iei macar 50000 euroi / luna? :slight_smile:

1 Like

Salariile sunt aliniate la piața locală. Deși după 2020 încep să cred că ușor ușor se poate scăpa chestia asta de sub control.
Salariul depinde de mulți factori: experiență, tehnologiile pentru care te angajezi, proiect, cum te descurci la interviu. Nu vă lăsați furați de nume grele din industrie, sunt șanse mari să rămâneți dezamăgiți. Un motiv pentru care numele grele nu sar cu bani din prima este că ei consideră că ai din start ca avantaj accesul la resursele lor interne. Dacă pe parcurs îți dovedești valoarea, vei fi apreciat. Dar discuția asta este în contextul unui CIM.

Dacă vorbim de PFA, SRL sau alte forme atunci deja sunt alte venituri și altă mâncare de pește. Avem mulți colegi pe forum care pot vorbi despre asta.

The sky is the limit, pai cum altfel? Stai ca am omis sa merg sa cer marire mai mare decat inflatia… sa ii zic sefului care vine cu pacheteul la job ca eu vreau sa sparg banii la restaurant de ex.

Prefer totusi 49,5% impozit pe venitul din bracket-ul superior, macar asa nu trebuie sa imi bat capul vu rechizite sau atentii la doamna invatatoare.

3 Likes

România are TVA, deci 19% se adaugă la orice automat.
US nu au TVA, au unele state sales tax, deci depinde și acolo ce și cum.

De-asta toate par mai ieftine.

Pai cere si tu marire de 500%, ca asa se povesteste pe aici ca au crescut salariile :stuck_out_tongue:

Salariile la Microsoft in Romania sunt foarte ok, daca te uiti pe undelucram/glassdoor poate te uiti la ceva informatii outdated. Pe langa salariu bun ai si actiuni in compensatia totala .

Dacă tot suntem aici, îți dai, te rog, cu părerea despre următoarea afirmație (și ceilalți din thread, desigur)? Context: un junior pe .net spune că salariile în RO sunt extrem de mici și că în Olanda ar câștiga MULT mai mult (sume nete) „Trece de 7000 euro NET ca un senior .NET cu experienta de 5+ ani. Eu nu ma incadrez ca Junior decat pe la 3500 sau un pic mai putin, deci un Senior ar castiga dublu cat mine.”.

Omul are fix 10 luni de experiența în programare, mie sumele mi se par puțin exagerate, dar poate nu știu eu de unde să-mi iau informația.

2 Likes

Nu mai luați Olanda ca exemplu, sunt oameni zgârciți, banii sunt la proiecte din Anglia, Germania, Elveția.

Nemții au bani, n-au oameni.

Olanda nu a fost luată „ca exemplu”, ci pur și simplu despre job-uri acolo era vorba foarte punctual. :slight_smile:

2 Likes

Si noi avem bani numai ca nu suntem oameni :wink:

4 Likes

Prietenul tau aiureaza, aia inseamna undeva peste 150k € / an gross in Olanda, ceea ce e tangibil, dar nu e “the norm”.

2 Likes

Asta a fost și prima mea reacție (sau pe o poziție de contractor), dar mi s-a spus foarte clar că e vorba de sume nete, fiindu-mi confirmat faptul că 120k brut (cu 30% ruling, ca să dea sumele alea nete) e „standard” pentru un senior.

Nu suntem prieteni, dar m-a mâncat în fund să particip la o discuție pe LinkedIn. Apropo de asta, văd oameni seniori din domeniul nostru care sunt foarte agresivi în comentarii, auto-suficienți etc. Ăștia așa fac și la locul de muncă? :))

1 Like

E posibil, nu stiam de regula asta in Olanda. 120k e mai tangibil, 150 mi se pare ceva mai rar - anecdotal - , cu mici exceptii, gen Elvetia (vorbesc de contracte de munca cu beneficii si asigurari medicale etc., nu contractori)

Dar vor sa-i si cheltuie? Rar am vazut anunturi la ei care sa depaseasca 60-70k/an brut pentru salariati (non-management).

2 Likes

In A’dam sumele sunt mai mari, da, insa cifrele astea sunt excetii chiar si la nivel brut, nicidecum norma.

Sa nu uitam ca 30% ruling a fost redus treptat de la 10 ani, la 8, acum e 5, dar vor fi doar 3. Si se va aplica retroactiv (primesti pe 5 ani, dar cand se trece la 3 esti afectat). Diferentele nete sunt de 1k sau mai multz

5 Likes

Mulțumesc pentru clarificări, asta înseamnă că datele pe care le găsesc pe site-urile de profil nu sunt departe de realitate (și exemplele de oameni cunoscuți pe care le am). Pentru o secundă chiar am început să am dubii atunci când mi-a zis un Senior Remote Developer foarte sigur pe el că „habar nu am despre ce vorbesc”. :smiley:

1 Like
1 Like

Daca vorbim de NL e important de mentionat si :point_down:

Depinzand de “genul de companie” poti vedea diferente ft mari intre “median” salary. De multe ori rapoartele de genul glassdoor nu le prind din cauza ca se uita la median sau p75. Dar la p95 (unde e deajuns loc) e alta poveste.

6 Likes