Sanatate: Cum ne protejam ochii dupa ore lungi in fata monitorului? Si ochelari cu blue light filter?

Salut, de ceva timp ma gandesc daca sa folosesc ochelari care blocheaza lumina albastra de la monitor.
Petrec ore bune in fata calculatorului si deocamdata nu am probleme cu vederea dar as vrea sa previn cat de cat eventualele probleme?

Foloseste cineva ochelari cu blue light filter? Sunt buni la ceva? Folositi ceva ca sa va protejati vederea?

De ce sa o blochezi cu ochelari, cand poti sa schimbi setarile pentru afisare?

2 Likes

Daca schimb setarile de afisare se schimba si culorile.

Si blue light filter la fel :slight_smile:

Luminozitatea insa nu ar trebui sa afecteze culoarea , dar face bine la ochi.

1 Like

Ma gandeam ca poate este ceva pe piata care sa ajute si fara sa afecteze foarte mult culorile.

Eu port ochelari, dar nu am nimic special la ei, adica lentile pt protectie la calculator sau alt ceva.

Daca vrei sa fi sigur de ce ai nevoie, iti recomand sa mergi la un medic oftalmolog.

3 Likes

Am fost in urma cu un an si am facut un control total la ochi cu tot felul de aparate dar au spus ca nu am nevoie de ochelari. Ma gandeam ca folostiti voi altceva ca sa va protejati ochii.

1 Like

neaparat ochelari de protectie+pauze,sunt si setari in sisteme de operare pentru diminuarea luminii albastre sau se pot folosi si softuri,de exemplu Flux,
pt pauze(in windows) EyeLeo sau Workrave

1 Like

Ochelari cu filtru de lumină albastră și la mine Windows e setat ca odată cu apusul să activeze și blue filter la culori. Da, se schimbă dar m-am obișnuit și îmi place.

Și un lucru ce l-am citit undeva era să nu lucrezi cu lumina stinsă și singura sursă de lumină să fie monitorul.

Și ca și chestie generală, fără legătură neaparat dar lumina slabă distruge ochii în timp. Eu mi-am pus în cameră bec echivalent 100w (2000 lumeni) și neaparat culoare caldă nu rece.

4 Likes

Cum poti filtra albastrul fara sa afectezi culorile?

Protejeaza impotriva a ce, mai exact?

Lumina care vine de la un monitor e foarte slaba in comparatie cu lumina solara.
Nu exista radiatii UV daunatoare sau halul de IR care vine de la Soare.

Cat despre teoria cu albastrul, aseara in loc sa ma holb la monitor cum fac adeseori, am stat sa citesc ceva mai mult (ceva mai complicat, nu povesti)… rezultatul, n-am putut sa adorm o vreme.

Concluzia ar fi ca uitatul la monitor cu lumina albastra ma adoarme, contrar teoriei :slight_smile:

2 Likes

Port ochelari de mult timp. Am purtat si cu filtru de lumina albastra si fara.

Eu unul zic ca protectia de lumina albastra e un mit. Chiar am doua perechi acum cu filtru si fara pe care le schimb cand nu gasesc cealalta pereche. Nu vad nici o diferenta cu 12+ ore petrecute cu fiecare in fata monitorului.

Cea mai mare diferenta o face un monitor bun. Daca e prost monitorul (contrast prost, negru care nu e defapt negru, refresh rate mic, rezolutie proasta) te vor durea ochii si ii vei simti obositi.

Am impresia ca oftalmologii recomanda aceste filtre doar ca sa mai faca vanzare la clinica/magazin. De acum inainte cand mi se ofera asta refuz politicos. Nu consider ca e o baza la toata chestia asta cu lumina albastra.

4 Likes

Eu personal am ochelari cu protecție la lumina albastra (nu știu 100% dacă funcționează dar par sa reflecte lumina albastra mai tare când te uiți la ei din fata) și am niște monitoare Dell U2414H care au o setare numita Paper Mode care reduce lumina albastra emisă, ecranele au o tenta “paper” like cum zice și titlul setarii și m-a ajutat foarte mult pe parcursul anilor.

2 Likes

eu l-am pus pe custom si am setat la RGB o valoare mai mica pt Blue,nu stiu dc ajuta

Eu n-am nici o treaba cu lumina albastra, nu mi se pare ca imi obosesc ochii de la monitor daca brightness-ul e corect. Am un bec destept legat la Alexa/Google Assistant care bate pe peretele de langa monitor si il aprind cum e intuneric.

Seara cand se intuneca schimb setarile la monitor cu DDC (Monitorian pe Windows si MonitorControl pe Mac, alternativa buna e https://lunar.fyi)

Daca aveti un arduino si un led strip cu neopixeli puteti crea asa ceva: GitHub - timberhill/flashy: Fun LED Array Screen Halo yisss (practic e o aplicatie care ia sample-uri de pixeli de pe ecran si le seteaza ca si culori pe led-uri)

2 Likes

Şi eu am o lampă pe care am pus-o să lumineze peretele din spatele monitorului.

3 Likes

Cred ca depinde si de gene. Eu lucrez de 20 de ani pe monitori si nu sunt genul care sa fie atent al astfel de lucruri. Si nu am nicio problema.

Ce pot sa spun este ca de cand folosesc dark mode, mi se pare mai linistitor.

Totusi, cred ca cel mai bine este sa fie intrebat un ORL-ist oftalmolog. Oamenii astia isi stiu foarte bine meseria si nici nu cad prada unor povesti de marketing

4 Likes

Dacă vorbești la modul generalist, nu uita că există medici - absolvenți ai facultății de medicină - care nu au nici o problemă în a prescrie homeopate. Adică ori își știu rezonabil de bine meseria ori iau baniprimesc sponsorizări pentru a-și face meseria.


Alte discuții pe forum pe subiect:

3 Likes

mhm. si daca te dor urechile mergi la un oftalmolog.

ps: nici eu n-am avut probleme cu ochii. pana cand mi-am pus in gluma o pereche de ochelari.

2 Likes

Deschisesem si eu unul din subiectele de mai sus.

Intre timp mi-am luat niste ochelari de “calculator” (fara dioptrii, impotriva luminii albastre) si pot spune ca n-am observat nicio diferenta si acum zac printr-un sertar. Nefiind purtator de ochelari chiar mi se pare ca ma incurca faptul ca “vad” cumva ramele in timp ce-i tin la ochi.

Pauzele dese + ecran retina ca sa se vada textul cat mai sharp + f.lux/similar (noaptea ecranul devine mai galbui) mi se pare indeajuns pentru cineva cu ochi sanatosi.

5 Likes

funny. Dar da, am scris gresit!

1 Like