Sanatate: Cum ne protejam ochii dupa ore lungi in fata monitorului? Si ochelari cu blue light filter?

Subscriu. O parte din anii ăștia sunt chiar cu monitoare CRT la mine. Și mulți ani în care petreceam toată ziua de când mă trezeam până adormeam în fața calculatorului. Nu cred în ochelarii cu filtru de lumină albastră. Cred că un monitor bun ajută enorm ca să nu-ți obosească ochii. La fel și pauzele de câteva secunde în care te uiți pe geam (la distanță). Un monitor bun înseamnă ceva care nu are panel TN, de obicei IPS. Luminozitate de la 350 cd/m² în sus, sau minim 300cd/m² dacă e pentru o cameră cu puțină lumină.

De preferabil să nu ai diferențe mari între ecran și ce e în spatele lui. Asta înseamnă draperii care reduc lumina în cazul în care e geam în spate, sau ceva lumină ambientală dacă e perete.

Eu încerc să merg la control oftalmologic la 1-2 ani. Am fost în toamnă și totul a fost OK. Mă așteptam să primesc ochelarii (am 0.5 dioptrie la unul din ochi de mai bine de 10 ani), dar a zis că e ok și să continui așa. Mi-a recomandat doar lacrimi artificiale (picături) dacă simt că mi se usucă ochii, dar eu nu am problema asta (clipesc des și nu am probleme de genul - nici la condus).

Folosesc filtru de lumină albastră software (Flux) și night mode pe telefon pentru că altfel nu simt când mă ia somnul și uit de mine în fața calculatorului. Se dezactivează când folosesc aplicații în care contează culorile (editare foto/video).

5 Likes

Daca te dor ochii recomand sa te joci, in primu rand, cu lumina din camera si in al doilea rand cu tema IDEului.

Mai demult, la o firma, aveam jaluzele de alea electrice de puteai sa faci intuneric ca in buncar. Primu lucru dimineata le inchideam impreuna cu becurile si de cate ori intra cineva in birou de pe hol zici ca intra cu torta in pestera, usa fiind si ea de lemn. Daca stai asa si singura sursa de lumina e monitoru nu e ok. Eu stau tot timpu cu becu aprins, lumina atat din spatele cat si din fata monitorului.

Dupa o vreme am observat ca ma deranjeaza cititu de text pe fundal complet negru, mai ales cand is concentrat la citit cod. Am schimbat pe tema alba si e mult mai ok.

3 Likes

Asa minse pare si mie ca nu au un raspuns documentat ci doar gargara din asta gen mananca multe legume si fructe.

1 Like

Oftalmologia e una din cele mai complexe domenii din medicina, majoritatea doctorilor stiu sa prescrie o reteta, sa masoare si sa opereze un cristalin cu aparatura si procedura standard. (adica e ca si schimbatul bujiilor la service) Restul de optometristi fac ce cred ca putem face oricare dintre noi, folosesc un dispozitiv care masoara dioptriile si introduc datele in calculator, dupa vand rame de plastic de 5 lei la pret de 2000 de lei ca au Zeiss scris pe ele. La fel si la operatiile cu Lasik, calculatorul face toata treaba, doctorul doar decide daca e corect ce spune calculatorul si foloseste laserul unde calculatorul ii zice sa il foloseasca. Daca ai o problema dupa mai face o operatie sau te trimite la un doctor care poate chiar stie ce face.

Mama a avut multe probleme cu ochii fiindca avea glaucom, in tot clujul am gasit 2 doctori competenti (dintre care una care chiar stia ce zice si face, dar cand iti trebuie cel mai bun doctor din toata tara e ceva lista de asteptare), restul ori cereau din start 2-3 mii de lei pe consumabile ca sa incerce solutii SF pentru care nu garantau nimic ori ziceau ca nu se ating. Dar cel mai rau era la urgente unde se bagau chiar daca nu stiau ce trebuia facut. Pana am ajuns la cineva care stia cum se trateaza era prea tarziu.

E si greu de dat un diagnostic, daca iti dor ochii, te doare capul, te ustura poti sa faci o programare si te programeaza peste o saptamana. Pana atunci iti prescrie picaturi de ochi ca sa nu se usuce si tu aveai poate un atac de glaucom. Vreo 10 atacuri de genul si iti moare nervul optic.

1 Like

Exact.

Asa arata spectrul de emisie al unui monitor (wide gamut) ce afiseaza alb de 6700K (aproape de standardul 6500K).

Ce ar putea face acei ochelari ce nu pot face reducand intensitatea canalului albastru din monitor/placa video? Elimina tot ce-i sub 500 nm? Cum ar arata imaginea atunci?

Dacă dați un google o sa vedeți ca asta cu ochelarii pt lumina albastra e un mit urban. Studiile nu confirma ca ar fi util.

1 Like

Lumina solara pe-afara poate fi pana la 120000 de lux Daylight - Wikipedia

As vrea sa vad monitorul care poate scoate o iluminare in halul ala.

Ochiul se adapteaza, se mai deschide pupila, etc, dar adaptarea e mai mult decat atat… serios, as vrea sa vad monitorul ala care se compara cu Soarele.

Lumina albastra de la monitor e greu de crezut ca iti poate afecta negativ ochii, singura chestie care poate fi invocata e aia cu psihologia si somnul.

Schimbi tehnlogia de display.
Tehnologia eink/kaleido/RLCD. Fiecare cu pros and cons. Stau de 2 saptamani pe subiectu asta si-s MULTE de discutat pe ce produse sunt si ce tehnologii apar. Acu depinde si ce inseamna pt tine “sa protejezi ochii”. Sa ii protejezi de ce anume? Ce e important pt tine? Ce te deranjeaza acu? Cel mai bine protejezi prin a nu sta in fata monitorului 14 ore (sau o perioada indelungata) si faci pauze dese de uitat la diferite distante. Depinde daca ai probleme sau nu (de exemplu daca ai strabism merge sa faci exercitii cu muschii ochiului). Poti folosi si picaturi pt relaxarea ochiului (umezire, si etc)

Am vazut niste ochelari pe la 60 de lei pe Emag. Anti-reflex. Nu stiu cat de buni sunt, probabil mai bine la oftalmolog si cu recomandare de acolo.

Pot sa zic insa ca o pereche de ochelari ajuta ptr. stat mult la comp. Am o pereche de vreo 10 ani cred. +0.5 (desi n-am/n-aveam probleme), anti-reflex. Pot sa stau efectiv 10-12 ore non-stop fara sa ma doara ochii (cu pauze desigur :D). Inainte sa-i am ma dureau ochii dupa cateva ore.

Dupa cam 10 ani de folosire vederea pare sa fie OK (dar probabil ar trebui sa fac o vizita). Daca nu aveam ochelarii, cine stie?

Deci recomandata e vizita la un cabine de oftalmologie ptr. acesti ochelari. :slight_smile: Asa chinezariile pot sa faca mai rau (cum e la ochelarii de soare).

2 Likes

La un an de cand am postat am fost la alt control si acum port ochelari :joy:
Dupa o zi de stat in fata monitorului daca merg pe strada fara ochelari vad cam in ceata iar daca pun ochelarii difernta este uriasa, cu ochelarii vad foarte clar.

mai ridicati-va de la calculator, nu mai lucrati noaptea, aveti gene mai bune, de-astea :slight_smile:

1 Like