Sanatatea unui programator

Nu exista un plan de dieta sau stil de viata care sa se muleze perfect pe fiecare persoana. Citesc cu interes experientele voastre, cred ca sa ajungi la un stil de viata sanatos e defapt un proces lung de acumulare de informatii si punere in practica, sa vezi ce merge si ce nu. E o aproximare a tuturor experientelor invatate de la altii si aplicate pe pielea ta.
Personal nu am avut niciodata probleme cu greutatea, ba chiar cred ca sunt cam slab la 80 de kile (dupa BMI am 22, which is perfect). M-as caracteriza ca skinny fat, si tocmai stratul ala de grasime de pe burta e obsesia mea - de cand ma stiu l-am avut, si e cel mai incapatanat de dat jos. Nici nu am depus foarte mult efort in sensul asta :blush:

Dublez recomandarea lui andreitelteu, uitati-va cand aveti timp la Fed Up. Dupa ce l-am vazut m-am scarbit de zahar efectiv, atat de tare ca pana si mierea o evit desi imi place.

Sucurile: it’s a no-brainer, trebuie sa le arunci. Daca ai impresia ca esti sanatos ca iti storci fructe si nu cumperi sucuri gen cappy sau tymbark sau mai stiu eu ce, think again. Fructele contin foarte mult zahar(sau fructoza, corectati-ma daca gresesc), asa ca mai bine sa te limitezi la a le manca. Vreau sa subliniez importanta cunostintelor aici, am intalnit persoane care credeau ca fructele nu intra in categoria carbohidratilor, ca acolo is cartofii si alte legume (wtf). Bineinteles, faptul ca ai informatiile astea si constientizezi riscurile nu inseamna ca o sa si aplici in practica… asta-i mai greu :smiley:
Eu pentru Cola/Pepsi cand mai am chef iau in general fara zahar. Am incercat sa citesc putin despre aspartam, exista opinii diverse… practic e descompus in alte substante de organism si excretat. Persoanele sanatoase nu ar trebui sa aiba probleme, dar e bine sa ai un pic de prudenta. Eu imi mai fac moftul uneori si imi iau, dar e ceva la pepsi/cola-ul, chiar si fara zahar, ce iti da dependenta daca nu te controlezi :)).

Carbohidrati: de evitat produsele de patiserie, sa fie cel mult un moft si nu un obicei. Prajiturile, prin combinatia lor de grasime si zahar innebunesc creierul. De ce o fi inghetata asa buna? :laughing:
Baiul e ca la firmele de software exact asta se serveste mai mult ca gustari prin oficii: napolitane, covrigei, ciocolata calda… multe calorii goale.
Tin minte in sesiune cand simteam nevoia de rontait, imi curatam un morcov si …ehhh, what’s up doc? :))

Grasimi: Inca invat despre subiectul asta, dar in principal grasimile nu ar trebui sa fie o problema, nici macar alea animale. Evident, e de preferat un ulei de masline, nuci, carne de peste etc. Cred ca problema apare cand faci exces, si mai ales combinat cu prea multi carbohidrati.

Proteine: Nu ma feresc de carne. Poate ar trebui sa mananc mai putin. Proteinele sunt esentiale daca vrei sa pui muschi pe tine. De dragul experimentului, as incerca odata o dieta vegetariana/vegana sa vad cum e, dar pentru mine pare a fi raspunsul gresit. Momentan mi se pare ca oamenii care adopta stilul vegetarian/vegan o fac mai mult din motive morale/filozofice decat pentru sanatate.

Eu am ajuns sa ma conving ca e esential sa oferi odihna nu doar corpului si mintii, ci si stomacului. Fasting, sau “postul”, nu e degeaba. Aici am de invatat fiindca nu stiu exact cum sa integrez in programul meu obiceiul asta. In vacante/concedii, e mai ok, dar sunt foarte obisnuit sa mananc 3 mese pe zi, si m-as descotorosi de micul dejun daca as sti ca nu ma auto-diger pana dupa-masa.
In nebunia dietelor moderne lumea parca a uitat de anumite metode antice. Doar ca sunt antice nu inseamna ca nu functioneaza. Exista relatari anecdotice cum ca fastingul a vindecat tumori. Cert e ca in fasting (nu stiu ce termen ar fi mai potrivit in romana, “post” are conotatii prea religioase) organismul se regenereaza mult mai bine, iar mintea e mai alerta. Tesutul adipos e folosit mult mai intens in modul asta, fiindca (am uitat detaliile) ceva enzima care ajuta la folosirea energiei din tesutul adipos e sensibila la insulina, care creste in concentratie imediat dupa ce mananci.

Again, ca sa pui asta in practica trebuie sa te documentezi mult, sa studiezi ce au facut altii, sa experimentezi pe propria piele.

Eu unul simt ca am evoluat in ultimii ani in sensul asta, dar mai am muuuult de invatat. Tin minte, in primul an de facultate, mancam cateva linguri de nutella cand ma puneam sa invat, si dupa jumate de ora ma lua un somn nenorocit de nu puteam sa-i rezist. Acum stiu ca daca iei zahar in exces creste foarte tare nivelul de insulina, ti se curata sangele de glucoza si faci un sugar-crash de toata frumusetea. Atunci habar n-aveam ce se intampla cu mine.

Oh, inca o chestie. Simt de multe ori ca sunt burned-out din cauza lipsei de somn. O jumatate de ora de somn dupa amiaza ar face cat 10 cafele, din pacate programul corporatist nu prea iti da ocazia sa faci asta…

5 Likes

Si mierea e nesanatoasa? E 80% glucoza si fructoza.

Eu sunt un mâncău de felul meu: chiar dacă nu mănânc neapărat mult, mănânc des.

Prin urmare, când am auzit prima dată de fasting mi s-a părut ceva absurd: cum aș putea să rezist zile la rând fără a mânca nimic?!

Nu am rezistat zile la rând, dar am rezistat zile (aproape) întregi fără prea mari probleme. După amiaza pe la 4-5 îmi dădeam seama: „wow, am rezistat aproape o zi!” și brusc mă apuca foamea și nu mă mai puteam concentra la nimic altceva. :crazy_face:

Dacă trec de pragul ăsta, sunt tare. :smiley:

PS: „secretul” este să renunți la alimentele ce ți-ar putea „roade” stomacul cu câteva zile înainte (cafea, țigări, băuturi acidulate etc). În ziua de fasting consumi doar apă - multă apă - plată, fără nimic altceva (e.g. lămâie).

2 Likes

Încearcă așa, cea mai simplă variantă de a începe să faci fasting:

  • nu mănânci nimic bogat caloric până pe la 12-13 (adică poți să bei orice, dar fără zahăr, iar cafeaua este recomandată dacă ești băutor)
  • din momentul în care pui prima bucată de mâncare în gură ai fix 8 ore să te alimentezi, după care nu mai pui nimic în gură iar

Fasting-ul funcționează și am testat asta în mai multe rânduri, iar dacă mai faci și un antrenament fasted dimineața deja stai foarte bine. :smiley:

4 Likes

White sugar is sucrose, which is half glucose and half fructose (fruit sugar). Although glucose generates an insulin response (and therefore promotes deposition of energy into fat and weight gain right after a meal), fructose is the really bad actor. Fructose is like “alcohol without the buzz.” It poisons your liver, and makes it insulin resistant; therefore, your pancreas makes even more insulin to make the liver work properly. This forces energy into fat all the time. Maple syrup and honey are just glucose. While caloric and insulin generating (therefore obesogenic), they don’t have fructose to damage the liver and promote insulin resistance. So, although not perfect, they would be better than sucrose

2 Likes

Honey
Value per 100 g
Glucose g 35.75
Fructose g 40.94

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6287?n1={Qv%3D1}&fgcd=&man=&lfacet=&count=&max=50&sort=default&qlookup=19296&offset=&format=Full&new=&measureby=&Qv=1&ds=&qt=&qp=&qa=&qn=&q=&ing=#id-1

Toxica nu este, consumat in moderatie probabil nu dauneaza prea mult :smiley:

Am 45 de ani, lucrez de vreo 30 in IT, programul de lucru “normal” e pe la 16 ore, cateodata (well, tot mai des) , deci evident, s-a depus si la mine ceva plus. Ajunsesem, cu zece ani in urma, la 120 de kg, pe poza veche de buletin, nici nu ma recunosteam.

Da’ am gasit rezolvare, sau a gasit natura. M-am imbolnavit de candida albicans / celiacie, si vreme de ani de zile, n-am putut manca nimic altceva, practic, decat carne, si foarte putine legume.

Au trecut 5 ani, si dupa nspe cure de dezintoxicare, si tratament cu ceai foarte puternic de pelin (cel mai puternic medicament naturist, dupa parerea mea, pentru nspe boli), am reusit sa incep sa mananc fructe, rar, si iar dupa vreo 3 ani, am reusit sa mananc din nou, si altceva decat carne, si legume.

Dupa o vreme, am inceput sa public toate retetele, tot ce reuseam sa mananc fara sa cad din picioare, si pe retetediete blogspot com, sa le dau idei si altor colegi de suferinta. Nu zic ca retetele testate de mine, sunt potrivite pentru tot omu’. Da’ la mine, au avut rost si cam astea am putut manca.

Acum, dupa 10 ani, am ajuns la greutatea “normala” pentru mine, am 1.91, deci la vreo 90 de kile… plus minus cate un pic in fiecare luna, ma simt mult mai ok.

Trag din cand-in-cand la bicicleta fitness, acasa, cate 5 minute, si mai ridic ceva greutati, si am inceput cu vre-un an in urma, sa mai merg la alergat, da’ cu program de dev… stiti si voi cum e, nu totdeauna iti poti permite. Da’ asa… o data sau de doua ori pe saptamana, dau 1…2 ture in jurul terenului de fotbal.

Imi pare rau ca nu m-am tinut de sport la modul mai serios. Probabil, m-as simti mai bine. Cei care mai au forta in ei sa fac sport… sa nu se lase niciodata :slight_smile:

6 Likes

Eu nu consum zahăr din cauza dinților.
Indiferent că te speli sau nu pe dinți zahărul îți face incubator de bacterii în gură.
Dacă ești predispus genetic la carii de la acid rămâi fără dinți și nu numai că nu e ieftin dar sunt o grămadă de posibile complicații enervante cu dinții falși.

Eu am observat că dacă mă joc Dota 2 competitiv la finalul fiecărui meci tricoul meu e ud de la transpirație și nu e cald în cameră. Dacă cumva joc destul să devin dependent de adrenalină ajung în situația să mă joc 15 ore fără pauze mai lungi de 2-3 minute și fără să mânânc, respectiv să mă culc și după să reiau același lucru.

Același lucru mi s-a întâmplat și la proiecte la care eram în flow și nu avea cine să mă oprească, 10 zile working 24/7, pauze de 2-3 minute. Nu prea ai cum să te îngrași așa.

Am și o excepție cu zahărul, dacă ceva necesită foarte multă matematică, fizică, puzzle-uri, chiar proiectare începe să mă doară capul dupa o oră, două de muncă. Când am învățat pentru bac am descoperit că dacă mâncam ciocolată nu mai aveam probleme cu durerea de cap. (în special Milka)

Altcumva dacă cineva vrea să facă dietă jumătate de an și nu știe cum îi recomand să se apuce de jocul Factorio cu moduri. Câteva luni va uita garantat să mânânce fără să îl oblige cineva.

Program de 16 ore?! Jeez! Cine mai acceptă?

2 Likes

De ce pleci de la premisa că este pentru „angajator”? Tu parcă faci freelancing, nu? Eh, sunt oameni care după ce prășesc la corporație 8-9 ore pe zi mai bagă 1-2-3 de freelancing și au bani de jocuri după. :))))

3 Likes

Cam așa e, încă din liceu știam că vreau să lucrez din biroul meu, fără „mers la serviciu”. Și așa a fost din prima, aproape, zi.

Dar dacă mai bagi 2 - 3 ore de freelancing, nu o să dureze mult până te ia cineva serios. Eu deja sunt în toate grupurile de talent și mai am și asistentul …

As a premium freelancer, you are now receiving these additional services:

* Dedicated service & support: I am your dedicated Talent Agent, which means I’m here to assist with best practices and business tips, including on-request personalized profile & proposal reviews. Email me for help anytime.
* Maximized visibility to clients: When you submit a good proposal, I am automatically notified. I can make sure your proposal gets favorited on the client’s project and suggest the client interview you.
* Hand-picked project lists: About twice a week, I search for a list of the best available projects in the marketplace which I think Premium freelancers in your category might find interesting.

Idei frumoase.

Bicicleta, cineva?

1 Like

Eu tot “planuiesc” sa imi cumpar una … idee e faina. Pacat ca nu am dush la birou.

1 Like

Eu de mult mi-aș fi luat bicicletă electrică (am fost în vacanță acum cu una - bestial) dacă ar fi fost fezabil. Dar fără piste nu vreau să-mi risc viața pe carosabil (între mașini parcate și mașini în mișcare).

1 Like

In alimentatie,una din marile probleme este ca mancam dupa gust si aspect nu dupa calitatea nutritiva.Asa s-a ajuns sa ne pacaleasca unii punand in alimente monoglutamat,arome artificiale… si ne vand chimicale sau otravuri ca alimente iar in loc sa hraneasca ne imbolnavesc …statisticile spun ca au crescut cazurile de diabet,cancer sau alte boli care in urma cu 50 de ani erau foarte rare.La scoala suntem invatati trigonometrie,astonomie,analiza matematica,…dar nimic despre alimentatie.Din asta prospera medicina,ind.farmaceutica,comertul alimentar,etc…Cred ca ar trebui sa ne informam mai bine si sa nu ne lasam pacaliti de etichete,reclame,etc
Daca aveti ocazia cititi ce a scris Mencinicopschi(de exemplu:“Si noi ce mai mancam” ),Floarea Damaschin(de exemplu “333 de sfaturi pt o alimentatie sanatoasa”),se pot gasit si pe youtube materiale interesante cu Pavel Chirila,Virgiliu Stroescu
etc

3 Likes

Urmandu-ti sfatul, nu am mancat nimic de la 9 aseara pana acum (11:00). Acum beau un ceai verde. Sunt destul de ok, doar ca simt ca ma cearta stomacul un pic :D.

In ce sens a functionat pentru tine fastingul?

Eu am avut programul ăsta de alimentație în tandem cu mersul la sală de la 6 dimineața. Antrenamentul fasted este clar mai eficient pentru slăbit, iar după vreo săptămână de făcut așa o să ai un nivel de energie foarte ridicat, cel puțin până pe la 13-14, când oricum mănânci și ești iar fresh :smiley:

În plan secundar mai ajută și la faptul că efectiv ai mai puțin timp în care mănânci pe zi. Realist vorbind, dacă nu te îndopi vei avea mai puține alimente ingerate în 8 ore decât în 12 (mai ales că mai ajungi la birou, mai bagi un covrig, te mai tentează un coleg cu ceva de ronțăit etc.).

Cheesus f-ing christ!

Pasul 1: nu luati sfaturi despre nutritie de la persoane random de pe Internet!
Pasul 2: daca aveti pb. cu asa ceva mergeti la un nutritionist/doctor → faceti setul clasic de analize de sange et al. si abia apoi incepeti o dieta.

pe bune acum, wtf. :rage:

9 Likes

Eu is sigur ca sunt persoane random care au mai multa dreptate decat 75% din nutritionisti. Pasul 1 de care zici tu, e extrem de discutabil. Is convins ca sunt multe persoane random care nu sunt nutritionisti din cauza imaginii create de catre nutritionistii care fac asta numai pentru bani.

1 Like

Persoana in cauza recomanda fasting ffs!

Cred ca nu esti constient cat de usor este to get a heart attack in domeniul nostru.

De asta am pus si doctori ca optiune insa ceea ce zici tu este un straw man care nu are legatura cu my whole point which is: don’t be dumb with your health it’s what’s keeping you alive after all.