Sanatatea unui programator

Uite, cand merg cu bicicleta, stiind ce efort trebuie sa depun la deal, mi-e cam frica sa merg pe stomacul gol - aici as vrea sa aud si de experientele altora.

E recomand chiar sa inchei perioada de fasting cu work-out sau orice alta activitate fizica mai intensa.
Eu asta fac de vreo 3 luni de zile si ma simt plin de energie dimineata. Fac IF 8 cu 16.

Documenteaza-te mai mult despre ce ti-am scris mai sus, nu sunt medic sau nutritionist (sa nu fie polemici).

1 Like

Smecheria la mine e asa:

  • ma inconjor de elemente care sa ma ajute sa fac miscare cand stau acasa sau la birou: am mingi pe care le folosesc in loc de scaun, spalier cu bara de tractiuni, si standing desk. Adica daca ma satur de programat ma joc cu astea. Langa spalier am si bara cu greutati si greutati pt maini.
  • am multe oglinzi, ma uit in permanenta sa vad ce probleme am ca sa ma motivez.
  • testez shake-uri de proteine pe care le combin cu banane si nuci.
  • mi-am cumparat o tona de ceaiuri (sunt ft ieftine) - daca am chef de rontait sau de dulce pac bag niste ceai sau apa.
  • am in permanenta ceva de baut langa mine.
  • am renuntat la dulciuri si sarat treptat, dar nu in totalitate, acum spre exemplu nu mai pot bea o cola, trag 2 guri si o arunc.
  • daca mi-e foame mananc la orice ora diversificat.
  • somn cat mai mult si cat mai profund - asociez perioadele mele de nesomn cu luarea in greutate si alte manifestari neplacute. Incerc sa sting toate device-urile din casa.

Important e sa-ti pacalesti corpul si creierul. Lenea trage mereu de tine, corpul zice “nu ma forta”, etc.

Nu imi permit sa va dau sfaturi, dar cel mai important lucru pe care l-am invatat este: sa te inconjori de elemente care sa te cheme sa faci miscare si de multe ori cand vrei ceva dulce sau de rontait (mai ales seara) - este posibil sa-ti fie doar sete.

Personal nu cred in diete decat daca esti intr-o situatie limita.
Daca greutatea este o problema genetica atunci trebuie mers la doctor.
Daca nu ai motivatie poate te ajuta un psiholog … sau poate incepi cu Pumping Iron cu Arnold pentru un gram de motivatie.

1 Like

Momentan nu ma duc la sala pentru ca nu am un partener cu care sa lucrez.
E mai simplu sa fac acasa.

PS:

2 Likes

one of the best motivational video ever

Este anonim - chiar sunt curios cum stam la capitolul acesta pe un sample in mare parte de programatori.

  • cel mai recent am facut setul “clasic” de analize ~ acum sase luni
  • cel mai recent am facut setul “clasic” de analize ~ acum un an
  • nu-mi amintesc cand am facut ultima data asta

0 participanți

1 Like

95% dintre persoanele care țin diete din reviste sau auzite de la prieteni se vor îngrășa la loc, spun medicii. Mai mult, un regim de slăbire nesănătos poate avea efecte grave asupra organelor. De exemplu, dieta pe bază de proteine poate afecta rinichii și ficatul, iar grăsimile saturate pot duce la infarct. Totul fără să vă dați seama. Pentru că o dietă ținută după ureche are efecte în timp, nu imediat.

Dr. Mihaela Bilic, nutriţionist: „În momentul în care mâncăm foarte multe proteine dieta dă rezultat spectaculos. Pentru că proteinele se transformă foarte greu în grăsime şi în al doilea timp mobilizează foarte repede depozitele de grăsime din organism, pentru că organismul trebuie să facă glucoză. Şi atunci va face glucoză din grăsimea noastră.”
Dietele bazate pe proteine au însă şi riscurile lor. Pe termen lung, efectele asupra sănătăţii sunt mult mai mari decât beneficiile. Mai precis spus, prin metabolizarea proteinelor, organismul nostru fabrică amoniac.
[…]

Pe termen scurt lipsa de carbohidraţi dă organismul peste cap. De la lipsa de energie şi până la dificultăţi în gândire. Şi asta pentru că numai creierul are nevoie de 120 de grame de glucide în fiecare zi pentru a funcţiona.
[…]

Unii, din dorinţa de a slabi, mănâncă o singură dată pe zi, fără să ştie că astfel se pot îmbolnăvi de diabet.

1 Like

Mi-am propus să nu mai răspund pe thread-ul ăsta, dar o să postez un link: http://physiqonomics.com/fat-loss/. E cel mai complet articol pe care l-am citit până acum și, spre deosebire de câțiva oameni de p-aici care sunt foarte vocali, dar nu știu care sunt cei trei macronutrieți, am citit câteva la viața mea. :slight_smile:

2 Likes

Eu nu fumez ,insa observ la mine ca am alta adictie, beau multa apa cred ca beau zilnic 2-3 L ,cat de sanatos e asta , posibil sa dezvolt vro boala facand asta?

2-3L e chiar indicat, adica peste tot vezi indicatia asta sa bei cel putin 2 L de lichide pe zi(aici neincluzand alcoolul), cum de nu ti-a sarit in ochi spot-ul? :smiley:

Eu credeam ca valabil doar vara, si nu sunt sigur ca beau fix 2-3 e posibil sa sar calul la 4-5 si ma refer doar la apa in general, rarerori si suc(sprite in general sau ceva cu lamai).

Salut,cu glicemia cum stai?setea este si un semn al diabetului.
si eu am problema asta de multi ani,glicemie buna,cica ar fi de la o sinuzita cronica.

Par ok cu glicemia… faza e ca la mine mai ma trezesc si noapte si simt nevoia sa beau apa.

si eu la fel,dorm cu sticla de apa la pat,am renuntat la sare,doar la masa de dimineata mananc uneori sarat :cry:

Si totusi tipul ala spune exact ce s-a zis mai sus.

  1. Is fasting healthy?

Absolutely, if you’re a healthy individual. If you have health concerns like low blood sugar, you might want to avoid it. As always, please check with your medical professional before starting a new diet.

Injuries and Medical History: Pretty straightforward – any injury or medical history that may affect your training and diet should be factored in. Even if you think you’re perfectly healthy, it doesn’t hurt to get a check-up before starting a new diet and training programme.

1 Like

Cam de un an de zile, cu rare pauze, practic sport cam de cel putin 3-4 ori pe saptamana, antrenamente de cam 2-3 ore cu echipa.

Inafara de aspectul fizic care s-a modicat destul de mult, observ ca am mult mai multa energie (cei drept nici nu mai trebuie sa ridic 100kg de fiecare data cand fac un pas). Multa apa, fara prostii, iau un pui il arunc in cuptor, tai niste legume, prepar niste orez si aia e cina mea.

In general cred ca merge cu chestiile simple: aer liber, miscare de cate ori poti, nu manca prostii si chiar ajuta daca ai un grup pentru asta + e mult mai fun si iti faci prieteni. Acum, sunt putin accidentat, si simt ca intru in depresie daca nu imi fac alergarea de dimineata :sweat_smile:

2 Likes