Săptămâna de lucru de... câte ore?

da si nu.
daca managementul de proiect de bine facut si bucata aia pentru care ai deadline e corect estimata si mai ales fara dependinte majore… poti lucra cu spor (mai ales daca implica si ceva wfh - poti sa alegi cand sa lucrezi + sa elimini enervarea cu traficul si “distractiile” inutile din interactiunea cu colegii).
bine, nu de fiecare data si nu musai fix cu 20%, dar e o motivatie si un inceput

Oarecum on-topic, inainte cica dormeam in 2 ture.

1 Like

Din păcate 99% sunt in US sau UK, Europa merge înainte cu 5 zile…pina când ?

Japonia si Coreea nu prea accepta imigranti, in timp ce US si Europa da. Da o tura prin departamentele de dev ale firmelor din Berlin, rar vei gasi un dev neamt.

——

Legat de saptamana de 4 zile, in genere in unele firme este mai lejer sau este zi scurta - in unele tari programul de lucru este 35h/sapt. In alte companii era politica aceea in care vinerea lucrai la un proiect propriu.

Programul de lucru a devenit greu de interpretat.
Să scrii cod 8 ore pe zi… exclus.
Dupa câteva săptămâni scade randamentul la 20% - experiență proprie.

4-5 ore scris cod, 2.5 ore pauze si 0.5 ore ședințe. O zi de lucru normală pentru cine vrea să facă asta timp îndelungat la eficiență mare.

Mie mi se pare ok si posibil să se renunțe la ziua de vineri, dacă se compensează in restul zilelor, iar in weekend nu se face abuz de electronice.

Ar mai fi și o alternativă.
4 zile de lucru normal si chiar remote, iar a 5-a ședință la birou plus ceva de învățat.
Sau a 5-a zi pentru dezvoltare personală, dar in cadrul firmei.

1 Like

Toata abordarea asta cu ore e total gresita, lumea s-a invatat in mod absolut gresit sa vanda ore nu livrabile, asta este o consecinta nefasta a revolutiei industriale si muncii la fabrica, abordarea corecta este aia mai veche: vine boieru si zice taranului “sapa-mi santul asta, cat te platesc?”, taranul zice “sigur costa 1 sac de grau si il termin cat de repede pot”, taranu sapa santul, boierul da sacul.

Sper ca v-a placut povestea taranului antreprenor.

3 Likes

E greu la noi cu ganditu in livrabile. Orice patron local gandeste in ore. Ca asa a invatat el de pe vremea cand lucra la corporatie. Asa se factureaza corporatiile intre ele si intre firmele din grup.

Toate astea au tinut o perioada buna. Dar o sa se schimbe cand o sa vina unii din generatia noua care nu sunt interesati de ore ci de livrabile, iti copiaza modelul de business in 3 zile cu chatgpt si copilot si va outperforma orice concurenta galopant. Deja se poate observa patternul asta in piata si tare imi e ca anul 2023 va fii un an al multor schimbari similare.

Traim vremuri interesante.

3 Likes

pai tocmai ce ziceai ca mai mult de 4-5 ore de cod pe zi e unlikely long term, unde mai adaugi si compensarea de vineri?

Ca sa-si permita o firma sa te plateasca un salariu bun si sa-ti dea si vinerea libera trebuie ca munca ta sa adauge destula plusvaloare cat sa acopere gap-ul ala. La angajatii de top n-ar fi o problema, dar de obicei aia compenseaza si pentru restul maselor.

pai nu interzice nimeni freelancingul sau ofertarea livrabilelor.
doar ca asta presupune mai multe skilluri decat cel principal, presupune mai multe riscuri (deci alt pret) si tot asa.
plus ca sunt si o gramada de taskuri marunte / urgente / neprevazute pentru care estimarea / licitarea ar consuma mai mult decat taskul in sine.
si specificul mai si difera de la un job la altul, nu e la fel de “universal” ca estimarea in ore.
mai adaugam si faptul ca una dintre resursele importante / limitate ale unui om este timpul (deci si pe el il vinde)… asa ca nu mai pare chiar TOTAL gresita abordarea.

ps. da, eu licitez proiecte / taskuri, nu ma regasesc prea bine in varianta cu ore, dar nici nu pot decupla 100% taskul de timpul alocat.

Dacă iei cele 4 ore de lucru de vineri și le împărți la restul zilelor de lucru ajungi la 5-6 ore in zilele respective, ceea ce nu e cu mult mai mult dar cu condiția ca

Ar fi 3 zile de revenire.

Vrând-nevrând am experimentat tot felul de situații.
Când am fost presat de timp am muncit și 9-14 ore pe zi. După 2 săptămâni eram epuizat și aveam greață, la propriu, numai când vedeam biroul cu calculatorul.

Cand am lucrat mai puțin de 4 ore pe zi a scăzut randamentul pentru că uitam codebase-ul, arhitectura, etc. Eram nevoit să încep munca prin a revizui proiectul.

La 4-5 ore pe zi am muncit luni de zile cu eficiență bună.

In perioada pandemiei am lucrat si câte 3 zile pe săptămână. Puteam munci si 4-5 ore pe zi, totuși am muncit spre 6 ore, pentru că după 4 zile libere cam uitam date din proiect și scăzuse randamentul. Adică livram task-uri prea lent.

Si eu is de parere ca pe la 5 ore pe zi e sweet spot ca productivitate/eficienta. Dar cand inmultesti cu 4 da 20 de ore pe saptamana. Try selling that.

Stai să afle managerii că vreo 80% din alea 4-5 ore de scris cod sunt, de fapt, citit cod :sweat_smile::sweat_smile:

Exista voci care recomanda aceasta noua zi libera sa fie miercurea. In acest fel ar contribui cu adevarat la odihna si crestere productivitate, practic s-ar lucra intens in transe de cate doua zile.

2 Likes

care voci?

De exemplu Dan Luca, dar am mai auzit si la altii.
https://www.5am.ro/author/dan/

Selling what to whom, my dude? Am linkuit in postarea #2 niste studii (si calitative si cantitative, mind you), care arata nu numai ca se poate, dar si ca se da inainte serios cu ideea de saptamana de lucru de 4 zile.

De ce ai dori pastrarea status quo-ul actual in firma ta? Ah, ca deocamdata gasesti usor angajati pe ce pozitii vrei tu…da ok…suntem intr-o perioada de corectie, dar daca o sa mai vina o perioada in piata muncii ca la sfarsit de 2021 inceput de 2022?

Si nu neaparat sa vina perioada aia. Pur si simplu piata muncii se schimba. Ce faci daca 3 din 4 concurenti directi de-ai tai vor oferi saptamana de lucru de 4 zile? Si prin concurenta ma refer la concurenta in piata muncii nu in vanzari. Adica companii care cauta aceleasi profile de angajati ca si tine.

Ai putea spune ca vremurile alea inca nu au venit…ca “daca si cu parca se plimbau intr-o barca…” etc. Dar stim bine ca 90% din angajati isi doresc asta. Compania de HR Loginro au scos recent un studiu pe salarii si beneficii si era jale, pur si simplu toata lumea isi dorea asta.

Dar na…cine sunt eu…inca unu pe internet cu o opinie…

2 Likes

Cerere si oferta.

Cand n-o sa mai vina nimeni sa munceasca 5 zile si eu si concurentii mei o sa marim preturile ca sa putem ramane profitabili platind oameni sa lucreze doar 4 zile, probabil asta o sa facem.

Dar pana atunci tre sa ramai profitabil ca sa stai pe piata.

Am reusit sa vand, dar dupa ce am demonstrat.
Adica am spus adevarul dupa ce au vazut ca merge bine.
Am spus ca muncesc 4-6 ore pe zi, iar cu 10-20 de minute pauze ajung spre 7 ore.
Cu pauza de masa ajung tot la 8 ore, asa cum era dorit.

Oricum, cine are experienta stie bine lucrurile astea.
Dar daca patronul a fost director de C.A.P pe vremuri…

Off-topic: rugase cineva pe Twitter sa ghicim cu ce se ocupa Lukashenko (presedintele Belarusului) inainte de a fi presedinte.
Instantaneu m-am gandit la director de C.A.P.
Si eu si altii am raspuns asa. Poate ca unii stiau deja adevarul.