Saying No to Sales

If you go ahead and make those changes, we’ll come on board and send you a check for $75,000.

Refuzul a fost urmat de un răspuns foarte surprinzător:

Cool, no problem. My boss made me ask that. We’ll have a check in the mail later today.

6 Likes

asta se intampla cand ai tu puterea deciziei. si atunci, cand esti rupt in cur de foame si nu stii daca o sa ai bani de chirie la sfarsitul lunii e greu de refuzat.

altfel da, toata lumea ar trebui sa faca asta. eu, ca dev intorc aproape toate feature request-urile inapoi eventual cu solutii care nu implica modificari in cod si ui, dar tot se intampla frecvent sa n-am ce sa fac si sa adaug cacaturi la interfata.

3 Likes

Totusi, n-am inteles de ce nu a facut un fork, un plugin sau ceva de genul, imi da impresia ca-i pare rau de acest lucru dupa 5 ani…

Nu cred că fork la github enterprise (o variantă care se instalează local, nu rulează pe serverele GH) era o opțiune :smiley:

Iar a doua chestie, cred că ține și de viziunea unui proiect: dacă cel ce lucrează a definit direcția în care ar trebui să se meargă, poate că ar trebui un pic de reținere de la toate cererile utilizatorilor.

Mie mi-a plăcut abordarea celor de la 37signals: https://gettingreal.37signals.com/ch05_Forget_Feature_Requests.php

Cât timp nu cer mai mulți utilizatori același feature, poate că n-ar trebui să-i acorzi prea multă importanță.

1 Like