Scaun de birou - recomandari

Mie aeron-ul nu mi s-a parut comod deloc vreo cateva saptamani bune :))

@cipriantepes, până la urma te-ai împăcat cu el? Sau… Cum ai rămas?
2. Cred ca pana la urma voi comanda, pe rând, Aeron (vad cum ma împac cu el, returnez), Embody (fac la fel) și apoi vad cu ce rămân dintre cele doua :smiley:

Am incercat si așa ceva. O masă de camping trasă peste un șezlong.
Este super, mai puțin pentru mâini, pentru că sunt un pic cam sus. Dacă aș găsi o masă mai joasă nu cred că m-as mai dezlipi de acolo.

Coloana vertebrală nu este făcută pentru a sta la orizontală prea mult. În plus, și gâtul îl ai înclinat (prea) în față. Cred că dai în altele așa.

Dar dacă #YOLO, caută o tastatură cu touchpad built-in (e.g. UHK) pe care o ții ori în poală ori la nivelul corpului.

1 Like

Asa cum e in poza de mai sus, privirea este direct înainte. Chiar asta m-a surprins plăcut.
Poate dacă aș fi avut un monitor suspendat, iar masa mai jos, ar fi fost perfect.

Apropo de obiceiul de lucru, nu stiu daca exista un topic pe tema asta.
Am ajuns la concluzia că un program optim de lucru zilnic ar fi cam așa:

  • reprize de 50-70 de minute
  • pauze de 10-20 de minute
  • ore de lucru efectiv aprox 4-6 ore
  • alte activitati (citit articole, skype, etc) 1-2 ore
1 Like

3 posts were split to a new topic: Tastaturi ergonomice și alte ciudățenii

@Ianau_Andrei m-am obisnuit cu el dar mi-a luat ceva timp. Daca il luam de nou cred ca il returnam intr-o luna :)) mi-a luat vreo 2-3 luni sa ma obisnuiesc (dupa 7-8 ani de stat pe Markus de la Ikea).

1 Like

Las un link si aici, vand scaunul Steelcase Leap, despre care am scris mai sus.

Daca aveti in plan schimbarea scaunului de birou va anunt ca in prezent ErgoHuman V1 Plus, practic cea mai vanduta varianta de ErgoHuman, este la un pret accesibil - 2 249,00 lei si cu o garantie de 5 ani. Eu l-as cumpara, dar dintr-o discutie cu vanzatorul am aflat ca greutatea coletului depaseste 30kg si nu sunt sigur ca mi-l aduce curierul pana in fata usii :frowning:

2 Likes

Eu mi-am achizitionat recent doua scaune Ergohuman V1, ambele mi-au fost livrate pana in casa de catre cei de la Sameday (desi faptul ca stau la parter poate este fost un factor de luat in seama).

Ți-l aduce, la mine nu au fost probleme. Coletul nu e chiar atât de mare, cât e pur și simplu greu de la fier. Îi dai și tu un 20 de lei acolo și e OK.

Lasa-ma cu pretul accesibil. Si Ferrari e accesibil pe logica ta.

Logica mea e simpla. Imi castig existenta stand in fata calculatorului cel putin 8h/zi. Pentru a combate efectele acestui lucru pe termen lung incerc sa fac sport si sa mananc echilibrat. De asemenea investesc in echipamente de calitate, laptop, monitor, birou, scaun. Pe o perioada de un an, costul acelui scaun inseamna 6.1 lei/zi. Consider ca e un pret de nimic in raport cu beneficiile aduse. Avand garantie 5 ani ma astept sa ma tina de 2 ori pe atat. Am testat peste 10 scaune pana in prezent si consider ca iau o decizie in cunostinta de cauza.

6 Likes

Embody-ul meu are 10 ani. ~4000 lei. 1 leu pe zi pentru un scaun la fel de confortabil ca în prima zi, cu toate că a fost folosit aproape în fiecare zi :slight_smile:

Dacă gândești pe termen un pic mai lung o să vezi că e un preț cel puțin rezonabil

3 Likes

Un Ferrari costa $250.000. La $10000 pe luna, in cam 2 ani mi-l iau, deci e un pret accesibil. Sau: un salariat cu studii superioare in RO primeste 2350 brut, cat pretul unui scaun accesibil. Ceva nu se potriveste in peisaj, nu-i asa ? Zi ca e 2200 scaunul si gata. Edit: “rezonabil” e ok.

Da, salariul ăla brut :facepalm:

O dai înainte mașinile, dar pierzi din vedere niște chestii:

  1. Comparația cu mașinile este potrivită doar dacă ești șofer pe un soi de uber de lux. Altfel, un ferrari este o fiță, nu o necesitate;
  2. Ca o continuare la primul punct: oriunde muncești, faci rost de cele mai bune unelte (sau cum spunea Joel: best tools money can buy). Ești gropar? Îți iei cea mai bună lopată. Mecanic? Îti iei chei Draper. Ești programator? Îți iei cel mai tare PC, cel mai bun monitor și îți creezi cel mai bun mediu: birou, scaun etc.
  3. Zici tu că programatorii iau 2350 lei?
  4. Nu bag mâna în foc, dar pentru mulți programatori 2-3000 lei nu este un efort financiar atât de mare pe cât lași să se înțeleagă. Ergo, este accesibil.
  5. Ce telefon ai? Cât a costat?

Să nu se înțeleagă greșit, n-am nici o treabă cu ergohuman, n-am încercat niciodată scaunele lor, nu știu cât de comode sunt. Am o problemă cu „nu sunt de acord cu prețul, clar e țeapă”

3 Likes

Asta am avut si eu in vedere cand am scris “accesibil”.

1 Like

Despre scaunele ErgoHuman utilizate dupa cativa ani:

Probabil ca salariatul respectiv a facut facultatea pentru inca un carton la dosar, sau fara sa se intrebe la ce-i va folosi. Sunt convins ca obtinea salariul respectiv si fara.

Si probabil ca nu este vorba de un programator. Dupa 5 ani de experienta, imi e greu sa cred ca nu iti permiti un scaun de genul, mai ales daca petreci multe ore acasa in fata computerului.

1 Like

Nu va atacati asa si fiti mai obiectivi. Cand la tine in tara majoritatea castiga pretul unui scaun de ala, nu isi are sensul sa ii faci reclama de parca tu-l vinzi: “e accesibil, 1 leu pe luna, etc”. Atat e si gata, ce atata vorba.

PS. A vorbi de un scaun scump pe care-l detii si a-l numi “accesibil” nu e decat o defulare, la fel cu cea a taranului cu Ferrari. Nu vreau sa ma cert pe aici, dar mai umili asa, ca nu suntem politicieni.

1 Like