Scaun de birou - recomandari

Nu se exclud, nu poți să folosești standing desk-ul toată ziua.

Bai, cred ca depinde. Acum cateva luni, din cauza durerilor de spate, am optat, inclusiv la recomandarea unui medic, pentru un standing desk. Stau toata ziua la birou fara nicio problema. Ce-i drept, prima saptamana a fost mai dificil.

Inaltime: 190 cm
Greutate: 110 kg

  • Inaltime birou: 125 cm de cand l-am montat. Si nici nu l-am mai reglat de atunci.
  • In functie de pardoseala, eu recomand incaltaminte cu talpa de spuma. → nu vei mai avea dureri de calcaie si talpa (asta daca esti robust)

Ce am sesizat in cazul meu:

  • mult mai putine filme, social media, entertainment
  • productivitate crescuta ( :arrow_up:)
  • mi-au disparut complet durerile lombare

Recomand sa nu dati banii pe birouri reglabile electric. Dupa cum am scris mai sus, nu l-am ajustat decat o singura data in 4 luni. Bugetul va fi la jumatate daca optati pentru reglaj manual.

4 Likes

Eu unul mi-l ajustez de vreo 2-3 ori pe zi in functie de program. De exemplu lucratul stand jos dupa ce mananc ma cam adoarme :laughing: Pentru cei ca mine, ajustarea electrica e foarte necesara, oricat de placut ar fi datul la manivela.

Despre durerile lombare cred ca cei din breasla noastra putem scrie o carte - daca nu exista deja…

1 Like

Există manivela sincron și există masă reglabilă pe fiecare parte cu o manivela.

Manivela sincron îți permite să faci ce ai face cu o masă electrică, doar că manual.

1 Like

10 posts were split to a new topic: Am fost ameninţat (voalat) cu instanţa de ergohuman.ro

Dupa ce mi-am luat “Scaun Vertigo PDH Negru/Brate” de la miidescaune.ro la vreo 900 de lei cu “3 pozitii la spatar” am luat

:bomb: :bomb: :bomb:
https://piatapanda.ro/produs/scaun-directorial-cu-masaj-si-suport-pentru-picioare/

are inclinatie continua la spatar pe vreo 20 de grade cu un maner cu o chestie ca un ambreiaj ca de motocicleta si masaj si e sub 600 de lei.

in concluzie I call it :poop: cu nebunia asta de scaune la nspe mii de lei.
si din blani (scanduri :P) si cuie si niste bureti fac unu mai confortabil ca astea “profesionale”

2 Likes

Vara pielea nu-i ce trebuie, in rest sunt multe scaune confortabile care nu costa chiar asa mult, dar o sa scartaie mai rapid, nu e aceeasi calitate. Pielea artificiala de la transpiratie va incepe sa se intareasca si sa se decojeasca la scaunele ieftine.

Cel Vertigo la 900 de lei scartaie deja dupa 1an oricum.
Pielea ecologica surprinzator nu e chiar asa slaba sa se decojeasca la un stres minim. Prefer sa-l imbrac in ceva protectiv dar sa tina spatele drept sau sa cumpar inca unul peste 2 ani (acelasi pret total more or less) decat sa stau cu spatele nesustinut bine.

sunt convins ca mai sunt, asta e unu care m-a surprins placut la pretul respectiv.

Am probat ieri cateva scaune la Ikea si m-am hotarat asupra astuia.

Dupa prima zi sunt foarte incantat. Cel dinainte avea 13 ani, deci e normal sa fie un pic de evolutie.
Dar chiar si cele probate nu mi s-au parut sa se apropie de asta.

eu acum il am pe asta, dupa 3 ani in care am avut: ikea markus, ikea ja…ceva, steelcase please si diablo v-basic. e singurul de care sunt multumit si sincer face toti banii. cred ca e si asamblat la Cluj. vine si cu roti din silicon in banii aia.

Ce ati alege intre Aeron si Embody?

am testat ambele in Bucuresti la workspaces si am sfarsit prin a cumpara Aeron; din ce m-am uitat la preturi fata de acum 2-3 ani, doar s-au ajustat la inflatie (poate chiar au scazut)

cand l-am cumparat eu (feb 2021):

https://shop.workspaces.ro/ro/herman-miller/scaune-de-birou/scaunul-aeron-stoc?v=829

acum acelasi scaun este 7,200 ron

1 Like

Care ai spune ca ai fi motivele pentru a alege Aeron in loc de Embody?

din ce tin minte, se simtea mult mai fain plasa de la aeron vs panza de la embody care mi se parea destul de generica, nu simteai ca e ceva premium

la fel si la cotiere, mult mai moale si calitative fata de cele de la embody

iar sistemele de ajustare inaltime, spate/fata, cotiere mi se pareau mult mai intuitive si mai durabile la aeron

per total, daca tot dai o caruta de bani, macar sa sa simti ca e premium ceea ce cumperi


e.g. ai 40,000 euro vrei sa cumperi o masina

poti sa iei una noua generica cu toate optionalele sau una sh premium de vreo 3-5 ani (MSRP 70,0000 euro) si pur si simplu se simte diferenta la calitate

(pe cazul tau embody mi s-a parut mai mult generic)

1 Like

Eu folosesc: Embody, white/titanium, carbon Balance, brate ajustabile full, roti parchet, cod CN132AWAAXT91C73512 - (asta era trecut pe factură) - n’am stat pe scaun mai bun (pe Aeron doar m-am fâțâit un pic, nu cred că am clare argumente de ce Embody m-a convins)