Scaun de birou - recomandari

mobilier

(Ionuț Staicu) #84

Dacă îmi aduc aminte, astea au trei mărimi; sigur e mărimea care ți se potrivește?

(Horia Coman) #85

Ăla pare un Aeron. Dacă nici ală nu e bun și ergonomic etc.

Eu mai oscilez statul pe scaun cu statul pe o bila medicinala. Mai ajuta puțin ca trebuie sa ai o poziție corectă pe ea.

Merita o vizita la doctor pe treabă asta tho’. Un scaun n-ar trebui sa aibă efectul asta, indiferent de cat de aiurea e făcut.

+1 că ai angajator care investește atâta in echipamente de birou.

(Serban) #86

Scaunul se regleaza in toate directiile, nu prea imi dau seama la ce te referi cand zici marime.
O sa ma uit dupa o serie.

@horia141 - da e fix Aeron-ul din articolul ala. Am vb deja, aparent sunt niste particularitati (stau intr-o parte sau pe spate) si astea nu se impaca bine cu scaunul :smiley: Eu caut ceva pe care sa ma mulez :smiley:

(Ionuț Staicu) #87

Nu, nu, pe lângă reglaje, scaunele astea vin în trei mărimi și ar trebui să le alegi în funcție de înălțimea ta.

(Serban) #88

Multumesc! Este B, eu ma incadrez intre B si C pe schema, deci ar trebui sa fie ok.

(Cristian) #89

Salut, am citit postarile voastre si va pot recomanda scaunul ergonomic pe care stau eu: este de la Antares si sunt foarte multumit de el. https://scaune.ro/nefil-pdh.html . La Cluj au si showroom si poti sa le testezi pe toate.

Salutare!

La rândul meu vă sfătuiesc să testați Ergohuman Classic, sau Elite Plus. Există un showroom în București:
https://www.ergohuman.ro/scaune-ergonomice/164-scaune-ergonomice-ergohuman-elite-plus.html

(Peter Gal) #91

Buna,

Caut si eu scaun pt programator. Un detaliu interesant este daca scaunul are certificare EN 5459 ( scaune pt folosinta 24/7 ) "The Ergohuman chair is certified to BS EN 5459-2:2000 and is therefore structurally suitable and sufficiently stable for use as an office task chair for up to 24 hours a day by persons weighing up to 150kg or 23.5 stones."
O lista cu preturi gasiti aici: https://scaune.ro/media/attachment/file/l/i/lista_de_pret_antare_romania_srl_2017.pdf

https://scaune.ro/1970-marilyn.html

De asta ce părere aveți ?

(Remus) #93

@DragusPatrick Folosesc modelul acesta din luna ianuarie (9-10 ore/zi) si sunt foarte multumit de el. Nu as putea reprosa nimic, l-am cumparat tot de la Antares.

Șezutul cum e? E ok?

(Remus) #95

Sezutul este ok, confortabil, si-a pastrat forma in timp.

Am vorbit cu ei și mi-au făcut o oferta de 1000 lei cu brațe reglabile fata/spate și pe înălțime. Aștept și alte păreri despre el, sau dacă îmi poate recomanda cineva altceva și mai ok :))

Revin, am vorbit cu ei și mi-au recomandat ceva pentru înălțimea mea. Ce părere aveți despre asta? Îl are cineva?

(cosmos) #98

Este asemanator cu cel pe care il am la serviciu. Scaunul este confortabil pt mine. Conteaza si modul in care stai la calculator.
Nu are suportul de sus al meu

L-am comandat, revin cu feedback când ajunge :slight_smile:

UPDATE: Scaunul a ajuns de ieri dimineata, sunt foarte multumit de el, este super confortabil, imi place ca are bratele reglabile si le pot pune in ce pozitie vreau, sezutul este super super moale si dupa 10 ore aproape de stat pe el nu m-a doar spatele absolut deloc (ceea ce se intampla cu vechiul scaun). Din punctul meu de vedere isi face banii din plin, ramane de vazut pe termen lung

(cosmos) #100

Sa il stapanesti sanatos !
:))

Cat ai dat ?

Mersi. 850 lei, am ieșit mai ieftin decât cu marilyn :))

(cosmos) #102

Este un pret bun pt un scaun de birou. Pozitia la calculator este foarte importanta pt ochi si spate.

Știu, eu cel mai bine stau băgat de tot sub birou cu scaunul și așa îmi pot tine spatele drept, împins pe spătar, dar când mi-am luat scaunul nu m-am gândit la un aspect important, biroul, e mic de 1,10m și scaunul fiind destul de lat nu încap sub birou din cauza spațiului ăla pentru unitate. Mi-am personalizat un birou de la IKEA și sper sa ajungă cât mai curând :))