Scaun de birou - recomandari

Teamnet își vinde mobila pe olx. Pe un scaun din cele de acolo stăteam și eu acum 2 ani, sunt toate confortabile dar văd că le vând la preț de nou.

Offtopic:
Se vede ca au probleme :wink:

Scaunul din a doua poza este 99.9% identic cu al meu de la birou, singura diferenta ffind ca al meu are spatarul portocaliu.

Da, m-am tot gândit dacă postez aici sau pe “funny dev”

:smiley: Pai sunt in insolventa, au dat afara sute de oameni.
Probabil si bunurile administratorul judiciar le vinde.

@mirceaciu
Ce scaun este ala?

Era vorba despre cel cu plasă, dar nu mai știu cum se numeste. La nevoie pot întreba pe careva de acolo

E OK. E un Techo flexi.

Na, am fost azi la Cluuuj. Am incercat toate scaunele ergonomice cu mesh. ( Este foarte important sa le incerci ! ) M-am decis pentru un https://scaune.ro/enjoy-pdh.html. Am incercat si Erohuman dar era prea mare ( mai bine zis prea lat ) pt mine ( 184 cm inaltime 94 kg) . ( daca nu ai peste 120 kg nu e chiar atat de confortabil )
Am primit un discount de 10% pt ca am cumparat scaunul expus acolo ( era nou ! )

Mai multe detalii despre scaune gasiti pe site-ul global: http://comfort.global/chairs/enjoy-classic. Exista mici diferente intre versiuni de scaune, de ex pt Enjoy exista variantele Elite,Classic si Project. Elite si Classic au sezut de tipul Enhanced Waterfall. Clasicul are Waterfall. Interesant este ca Enhanced-ul nu era mai confortabil ! Sa va uitati atent si la brosuri…

3 Likes

Cat a costat? Fac si livrari? Am aceeasi inaltime si kg. Vreau sa scap de Markus de la Ikea, deja mi-a provocat dureri in zona lombara dupa 2 ani de folosit.

Tocmai am luat acest scaun pentru biroul de acasa

Un raport calitate pret destul de bun. Dimensiuni zic eu optime pentru o persoana la 1.80m/80kg. Imi place reglajul lombar cu surub destul de generos. De mentionat ca am montat piesa de reglaj de sub scaun cu front in spate pentru a nu se lasa pe spate si a sustine si mai drept coloana (optiune personala). L-am reglat pe inaltime ca sa am 90 grade unghiul genunchiului si am o pozitie foarte confortabila la un birou relativ standard de inaltime 73 cm.

2 Likes

2128 RON cu TVA. Sigur fac si livrari. Iti recomand sa-i suni si sa vorbesti direct cu ei. Au un showroom ( si o fabrica ) si in Remetea (Harghita), fata de cluj si Bucuresti.
Inca ceva: La lucru noi am folosit scaune Oklahoma. Findca buretele nu este de tipul injectat, dupa 6 luni s-a deformat si mi-a provocat probleme la picioare, imi bloca circulatia sangelui la picioare.
Eu am avut discount 10% ca am fost in showroom. Eventual poti sa te uiti si pe acest site, poate au preturi mai bune: http://www.miidescaune.ro/ro/scaune-scaune-ergonomice-scaun-enjoy-d651.html

1 Like

Am acelasi scaun la birou, e super confortabil.

Las un mid review la scaunul NexT pdh de la antares. După 2 luni șuruburile care tin baza (fiind din plastic) nu mai stau așa bine strânse și scaune scârțâie foarte urat când ma mișc pe el. Am 74kg și scaunul ar suporta pana la 130kg deci… poate sunt eu ghinionist :))

2 Likes

Salut,

Hop si eu cu cateva intrebari: desi stiu ca nu ‘se face’, caut sa cumpar un scaun ok (health wise) online, pentru biroul de acasa/ocazional gaming.
Dupa lectura completa pe aici si ceva discutii cu cei de la scaune.ro, am primit o serie de propuneri. So:

  1. Recomandare Ergohuman, in jur de 500 euro+ tva e over budget pentru mine (1500 lei tops)
  2. Foarte aproape, ar fi enjoy pdh-ul, cu mesh, la un 430 + that
  3. O propunere interesanta este Tesla mesh pdh, la un 320 +, care inteleg ca nu e direct la noi pe piata.
    Ce sfaturi as vrea eu:))
  4. Intre cele 3, daca aveti recomandari pe baza de testare practica pana acum?
  5. Stie cineva ceva de Tesla?
  6. Merita combinatii piele+mesh? Care tot apar ca optiuni. Ce e/ cu ce se mananca tapiteria Camira?

Danke pentru raspunsuri, ajutati un om in cautare de cadouri prea scumpe :slight_smile:

@DanielaB Am fost sa vizitez showroom-urile Workspaces si Cos din Bucuresti. Pana sa mai continui, nu ti-as recomanda sa cumperi cadou un scaun. O sa vezi poate de ce in detaliile de mai jos, dar mai pe scurt, trebuie testat de persoana respectiva, preferintele variaza si conteaza foarte mult.

Pentru restul:

Workspaces au un birou f.misto in Sky Tower, la etajul 18 daca mai tin minte bine. Ei vand scaunele Herman Miller . Gasiti un review facut de catre bloggerul Radu. Atasata aici o oferta de preturi:
Preturi scaune HM stoc 2018.xlsx
Scaune Aeron stoc 08.01.18.xlsx
Pret Scaune Herman Miller SH.pdf


Cos.ro se ocupa de scaunele Steelcase si ii gasiti la Victoria Business Park, la Baneasa, langa Decathlon si Mega Image. Daca Herman Miller ar fi top of the line, cred ca Steelcase sunt cei care vin imediat dupa ei sau chiar se bat pe acelasi segment de piata si chiar au preturi mai bune. In orice caz, cautati mai mult despre scaunul Leap care este foarte laudat. Atasata aici o oferta de preturi:
Oferta Scaune Steelcase.pdf

Ofertele variaza in functie de stoc si cerere, deci preturile nu sunt fixe.


Ambele parti au la vanzare si scaune SH cu preturi reduse, dar stocul variaza, posibil ca unele sa se vanda foarte repede si nu toate sunt intr-o stare macar ok. La steelcase de exemplu era unul alb vechi de vreo 8-9 ani (ani pe care nu i-as fi dat), dar deja incepuse sa scartaie putin la ajustarea pe inaltime. Poate se rezolva rapid cu niste vaselina, dar am zis sa nu ma risc. Nu stiu ce pret voiau pe el.

Am fost si le-am testat pe toate, am stat in ele cateva minute pe acolo, nu cred ca este de ajuns, dar aveti posibilitatea sa mergeti sa lucrati cateva ore de la biroul lor stand pe unul din astfel de scaune. Nu stiu daca este contra-cost, eu am fost invitat dupa ce am facut vizita respectiva la showroom. Ambele sedii se axeaza mai mult pe vanzarea catre firme mari care comanda cateva zeci de bucati. Cu toate astea, o sa gasiti 2 fete de treaba care sunt dispuse sa ajute si sa prezinte produsul, chiar daca o sa cumparati doar unul.

Eu am ales Leap, la 784€ cu TVA inclus. Daca doriti sa adaugati si tetiera, va mai costa inca 80€. Pentru finisaje speciale, piele sau elemente cromate se mai adauga niste bani bunicei si ajunge in jurul la 1k€.

Am stat pe toate, de la Aeron, Embody (scaunul lui @iamntz), la cele mai entry level de la Steelcase.
Diferentele cele mai mari se simt la sezut, spatar si suportul lombar si chiar sunt de ajuns cateva minute ca sa va faceti o idee de baza.
Daca as fi avut bugetul, cred ca as fi cumparat Embody. Aeron si Mirra mi s-au parut mai rigide si cu un suport lombar mai tare.
Steelcase Leap nu este degeaba foarte laudat. Desi nu are mesh, materialul din care este facut e respirabil, usor si confortabil. A fost o senzatie mult mai placuta si cred ca a raspuns cel mai bine cand ma lasam pe spate.
Din oferta de preturi as recomanda si Think. Cred ca se apropia destul de bine de Leap, dar nu are la fel de multe reglaje. Gesture mi s-a parut ca ar avea un spatar mai tare.

Alte optiuni ar mai fi scaune.ro si 2ndhnd.com mentionat mai sus in thread, dar am zis ca pana la urma este o investitie si o sa cumpar ceva nou.

Pot sa aberez la nesfarsit cu preferintele mele, altcineva poate sa spuna ca prefera un spatar mai tare, deci depinde foarte mult de cum va asezati pe el acolo, vi-l reglati si recomand sa il trageti si aproape de un birou ca sa simulati pozitia de lucru. Cand dai atatia bani e bine sa testezi.

7 Likes

Salutare !

Pt ca tot suntem la capitolul de scaune adresez si eu intrebarea urmatoare

Eu am acest scaun.
Mai are cineva acest model ?
Daca da, sunteti multumiti de el ?

Multumesc :slight_smile:


PS: Poza este facuta la mine in camera :smiley:
@Aysun, am inteles ca scaunele Steelcase sunt cautate mai ales de gameri.

Nu chiar, adica n-am vazut sa fie mentionat pe forumuri. Poate faci confuzie cu SteelSeries :stuck_out_tongue:

1 Like

Yep :stuck_out_tongue:

My bad !
Acel ‘Steel’ este comun si m-a indus in eroare :smiley:

A mai patit careva sa ii scartaie scaunul? Daca da, cum ati rezolvat?

Incearca sa dai pe la incheieturi cu vaselina sau un spray special precum asta. Dar din experienta iti spun ca e cam degeaba, mai ales daca ai plastic in loc de metal la imbinari.

Da e plastic… oare garanția acoperă treaba asta?