Schimb monitoare 22" -> 24"

Salutare!
Am folosit pana acum 2 monitoare de 22" (ratio - 16:10), folosesc mai mult pentru coding.
Unul dintre monitoare e pe duse - si vreau sa schimb ambele - ma gandesc intre 22" vs 24".
24" mi se pare prea mare - dar cei care aveti, sau ati facut upgrade de la 22" la 24 ce parere aveti?

ce monitoare ati recomanda (16:10) - budget ~1000ron/buc

Mersi!

Monitor prea mare? Nu exista asa ceva :slight_smile:

3 Likes

Cum zice şi @anon31094663 mai sus: sunt câteva chestii care nu strică niciodată să fie mai mari: RAM, stocare, monitor.

Eu vreau să le schimb (2x 24") şi oscilez între 49"+24" vs 2x 34" :smiley:

2 Likes

Eu am 2x27 iar la munca aveam 2x24 si mi se pareau prea mici.

@iamntz cred ca as recomanda 2x34

Să ştii că balanţa e înclinată spre 34 oricum :smiley:

Oscilez între astea două: LG vs Samsung. Avantajul Samsung este dimensiunea. 49" înseamnă aprox un parbriz de maşină :smiley:

Avantajul LG ar fi că are o rezoluţie mai mare pe verticală comparativ cu Samsung, dar dată fiind dimensiunea, tare mi-e că am nevoie să umblu la scalare, deci nu ar fi un câştig atât de mare. Decizii, decizii…

@iwolf scuze că ţi-am deturnat discuţia. Pe scurt: go big or go home :smiley:

La LG sigur trebuie scalare. La samsung cred ca scapi fara. In cazul asta cred ca as alege samsung dar cu 27 langa el nu 24( in descriere scrie ca este cat 2 de 27) cu rezolutie vertical la fel cu asta ca sa fie :ok_hand:

1 Like

Daca o sa ai mac, atunci iti trebuie minim 27’ la 2K sau 4K la 34’. (mac-ul nu face scaling si font-urile se vad naspa) Daca te joci si nu ai 3080 atunci maxim 2K la 27’ ca sa nu faci un compromis prea mare la FPS si sa fie si ascutite font-urile pe mac.

Monitorul de 24’ e micut, dimensiunea maxima pentru 1080p daca ai Windows, pe mac e oribil, dar daca te duci spre 2K/4K atunci mai bine 27’, pe 32’ merge 2K pe Windows dar mai bine 4K daca ai mac, un monitor 4K omoara placa video la orice joc, 2K mai merge in jur de 100 fps cu un GTX 1080/3060.

Nu recomand 2x32’/34’ fiiindca seara te orbeste orice e alb si nu prea iti mai incape biroul intr-un colt.

Setup-ul meu de acum e un monitor 2K de 32 inch, un monitor de 22 inch de 1080p langa el pentru PC si monitorul de pe macbook pro-ul de 16 inch, care sta sub monitorul de 32 inch.

Multumesc pentru raspunsuri // 22" nu mai e cazul, m-ati convins.

@isti37 - nu ma joc deloc, dar ar trebui sa folosesc unul dintre monitoare cu un Macbook air M1.

1 Like