Schimbare configuratie taste

Pentru pc-urile care au tasta Fn, as vrea sa stiu de exemplu daca exista positibilitatea ca pentru anumite taste comportamentul pentru apasarea tastelor Fn + tasta. De exemplu f2 care are pentru mine comportamentul Fn+f2==volum mai mic sa schimb in Fn+f2==luminozitate mai mica. Am gasit ceva pe net care zicea ca nu se poate si am tot cautat… Da’ am zis sa intreb si pe aici.

Poate AutoHotKey
https://www.autohotkey.com/

Fn (în majoritatea cazurilor) nu funcţionează ca „modifier key”.

Adică atunci când apeşi Shift+F2, firmware-ul tastaturii trimite două taste apăsate (de fapt una + modifier). Treaba asta permite interceptarea şi alterarea cu softuri de genul Autohotkey.

Pe de altă parte, când apeşi Fn+F2, firmware trimite media-key-volume-down (sau cum naiba se numeşte).

Ma gandeam ca poate cu ceva drivere or idk… Da’ mno… asta ar fi destul de low level

Nu e vorba de drivere, lucrurile astea se implementează la nivel de firmware ai tastaturii.

poate reușești cu anumite tastaturi (in special cele care au nevoie de drivere pentru asta) dar în ansamblu aș zice poți să-ți iei gândul.

Daca iti trebuie pentru mac, se poate cu aplicația Karabinier

1 Like

Tastatura funcţionează diferit pe mac iar Fn acţionează ca un modifier key.

Ceea ce tocmai m-a pus pe gânduri: oare o tastatură de mac folosită în Windows poate fi remapată? :smiley:

Da, am avut o tastatura Apple legata prin bluetooth la laptop(windows) si cu un soft am remapat FN fiind CTRL. :slight_smile:

3 Likes

Pare sa mearga sa faci remaping si cu powertoys, pe windows 10.
Pe la min 9 este demo.

1 Like

daca ai putea afla ce valoare trimite combinatia respectiva ai putea sa o schimbi in registri. cred. eu asa mi-am inlocuit cl-ul cu ctr. dar e vb de o singura tasta, nu o combinatie

Folosesc, da’ nu merge cu remapare as i want it.