Schimbare de job! Am nevoie de sfatul vostru

Salutare! Am un loc de munca la 5k lunar unde tocmai s-a terminat un proiect si nu mai sunt nu stiu ce chestii de facut decat o mentenanta ici colo sau o retusare. Intre timp am ajuns demotivat si caut sa lucrez pentru altceva. Nu trece mult timp si dupa cateva interviuri au inceput sa vina oferte de munca. Initial am primit o oferta la 6k lei dar pe undelucram sunt putine detalii despre firma asta. Am vazut un singur comentariu in care omul se plangea ca se lucreaza mult peste program neplatit.

Ideea e ca is la prima schimbare de job in IT si pe partea de front end developer. Nu stiu sa ma evaluez specific dar dupa 3 ani de angular ma simt undeva pe la mid. Inca nu am notiuni de best amazing practices dar lucrez la asta si design patterns. Voi ce ma-ti sfatui sa fac? Sa mai astept inca o oferta cel putin sau sa profit de ocazie si sa plec acum sau poate… chiar sa raman fiindca e un proiect de mentenanta after development pe care il cunosc deja.

In locul tau eu as ramane momentan acolo si pe langa mentenanta proiectului, as face chestii noi. Curs, tutorial etc. Prin ceva asemanator am trecut si eu. Mi-am folosit timpul care a ramas dupa ce mi-am facut treaba la proiect sa fac alt ceva util pentru mine care m-a ajutat mai departe.

Nu mi se pare o diferenta asa de mare 5000 lei fata de 6000 lei.

PS: Nu este un sfat, ci doar o parere. Decizia finala tot tu o iei :slight_smile:

2 Likes

Ideea e ca aici unde sunt e lipsa de mentori si as vrea un mediu unde sa pot progresa cu un share knowledge mai eficient. E dificil sa lucrezi mostly with google in situatii complicate daca ai contractori ca si seniors.

1 Like

Pai cum ca lumea zice ca poti sa inveti development de pe youtube, vizionand tutoriale. /Joke end.

Secondez ce a spus @Cosmin_Popescu. Chiar daca nu ai mentori momentan, te poti documenta astfel incat vei avea cel putin cunostinte teoretice si va fi mult mai usor cand schimbarea va veni.

Sfatul meu este: nu fugi dupa bani ci cauta jobul ca sa ti se potriveasca cel mai bine, tehnologii, colegi, senioritate in echipa, program, beneficii etc.

Locul de muncă se schimbă numai dacă salariul și/sau condițiile de muncă sunt mai mari cu cel puțin 50%. Sau dacă nu ai încotro.

2 Likes

Front end masters, coursera, udemy, carti, iti mai iei proiecte pe langa munca si bagi, scrie tu un pachet, un mini proiect al tau. Tu nu ai o problema, ai o oportunitate si nu stii cum sa o folosesti.

Eu aş folosi timpul liber pentru a dezvolta un proiect personal sau m-aş împlica într-un proiect opensource.

1 Like

N-as schimba firma pentru diferenta asa mica.

Am stat si eu pe tusa o vreme lunga dupa ce s-a terminat proiectu. Am folosit timpu ala sa dezvolt un proiect personal si cu ovazia asta am invatat si chestii folositoare pt urmatoru proiect

La inceputul carierei nu mai plecati dupa bani, plecati dupa proiect mai interesant, oameni de la care sa invatati, perspective, mediu etc. Banii vin si ei.

Nici nu stiu daca e sfat doar pentru startul carierei, de fapt.

5 Likes