Script like in jquery/ajax

Am nevoie de un script in jguery/ajax de reactie, exemplu cum este aici pe forum “apreciere postare”, dupa ce dai apreciere sa dispara si sa poti da anulare, am cautat pe net dar nu am gasit cum vreau eu sau nu am stiut eu cum sa caut. Tot ce vreau e atunci cand dai pe like sa faca un call catre un link care sa adauge in baza de date +1 si apoi sa apara butonul de anulare like.


Vezi daca este buna asta !

Acesta are si un demo


Poti cauta “like system php mysql” pe Google. Sunt o gramada de exemple, unele cu demo

Am gasit si eu asta dar nu imi merge, nu stiu, poate nu am facut ceva bine, dar vreau ceva mai simplu, am deja facuta partea de php. Imi trebuie doar chestia aia in jqery si ajax

@Gabriela dacă vrei, te putem ajuta cu chestia aia. Pentru asta, va trebui să ne arăți și ce ai încercat tu, ce ți-a ieșit și ce nu ți-a ieșit până acum :slight_smile:

Am gasit cateva dar nu le-am pastrat pentru ca nu mi s-au parut sa fie bune.

cateva linkuri? codul se scrie in editor, nu e pe stackoverflow :wink:

cateva randuri de cod? ar fi de preferat…

3 Likes

Acesta este codul care eu am incercat sa-l fac.

function action(){
	$("#vtn").load("/test.php");
}
<div id="vtn"></div>
<a href="javascript:stub()" onClick="action()">Adauga</a>

Dar vreau sa pot trimite si variabile catre acel link prin GET sau ceva si dupa ce dau pe Adauga, sa apara un alt buton de stergere.

OK, hai să le luăm pe rând. Să vedem întâi cum rezolvăm treaba cu variabilele trimise prin GET.

Cum ai căutat în documentație, ce ai găsit și ce nu ai înțeles?

1 Like
<script type="text/javascript">
$(document).ready(function(){
	$(document).on('click','.adauga',function(){
		var ID=$(this).attr('id');
		$.ajax({
			type:'GET',
			url:'/test.php',
			data:'id='+ID+'&mod=adauga&db=database',
			success:function(data){
				$('.butoane'+ID).html('<span class="sterge" id="124">sterge</span>');
$('.afisare'+ID).html(data);
			}
		});
	});
	
});
</script>
<span class="afisare124"></span>
<div class="butoane124" id="124">
<button type="button" class="btn btn-primary btn-sm adauga" id="124">Adauga</button>
</div>

Am reusit sa fac asta dar merge doar adaugare. Vreau ca dupa ce dau pe adaugare sa apara butonul de stergere si trimite request la variabila &mod=sterge .

Incearca cu atributul aria-pressed.


aria-pressed="false"
aria-pressed="true"

LE: Vezi ce valoare are aria-pressed si in functie de asta faci cererea AJAX.

1 Like