Scurt moment de promovare

Sunt multi care se plang de mediul de afaceri din Romania, de sansele de a-ti dezvolta o afacere in Romania.
Se da vina frecvent pe statul roman, si poate pe buna dreptate.

Dar! Suntem in Uniunea Europeana (pe care eu o consider bunica, iar pe Romania mama) si ea are oportunitati,
Voi incerca sa descriu cum Uniunea Europeana reuseste sa sustina si mediul de afaceri, si binele general al societatii.

  1. Idei de afaceri
    Eventualii antreprenori s-ar putea sa nu aiba idei de afaceri.
    Pentru asta exista programe de cercetare finantate de Comisia Europeana (un fel de guvern al UE).
    In programele de cercetare pot participa universitati, institute de cercetare, ONG-uri si firme, in orice combinatie.

  2. Se descopera nevoi ale societatii.
    Din studiile de cercetare rezulta niste analize care sunt folosite pentru a crea noi programe finantate de CE.
    Aceste nevoi sunt apoi promovate cat mai atragator. Exemplu mai jos.

  3. Antreprenorii vin cu idei
    Nu este usor sa vii cu o idee intr-un domeniu pe care nu il cunosti, asa ca cel mai bine e sa gasesti parteneri.
    Fie ONG-uri, universitati sau alte firme.

  4. Antreprenorii aplica pentru finantare
    Comisia Europeana are o platforma online unde se pot depune propuneri.
    Programele au diverse teme, dar este unul care nu are nicio tema, ci doar cere sa propui o idee inovatoare:
    https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/h2020/topics/eic-smeinst-2018-2020.html
    Pentru prima etapa primesti 50.000 nerambursabili.

  5. Promovare internationala
    Daca ai obtinut finantare la unul din programele dedicate intreprinderilor mici si mijlocii ai sansa sa fii inclus in echipele care participa la targuri internationale. Aici se poate aplica:
    https://ec.europa.eu/easme/en/sme-instrument-s-overseas-trade-fairs-programme

Eu zic ca este un circuit complet, frumos si sanatos.
Imi pare rau ca noi romanii nu am fost parte a acestui circuit, dar nu e timpul pierdut.

Si acum urmeaza momentul promotional:
Mie mi-a luat un an pana am inteles oarecum tot circuitul, inclusiv cel politic.
Din pacate Uniunea Europeana nu trece prin cele mai frumoase momente.
Participarea la alegeri (adica a vota in mai 2019) este cel mai usor mod de a o sustine.

Pana vor veni vremuri mai bune pentru Romania, UE este sansa cea mai la indemana.

4 Likes