Scutire impozit programator

aparent lucrezi cu cârnați.

4 Likes

Aparent da, mai sunt si firma multinationala.

Ce nu inteleg eu este faptul ca ei oricum dau banii aia, fie ca ti-i dau tie, fie ca ii dau la stat. Daca nu i-au dat la stat si i-au pastrat tu fiind beneficiarul acelei deduceri, e de porc. Strici relatia cu un angajat pentru 3 luni de deducere?

Voi incerca sa aflu la fisc daca a fost platit impozitul. Daca se adevereste ca au pastrat deducerea o sa le fac o mica surpriza inainte de a pleca. Daca nu e asa, atunci probabil e peste nivelul meu de intelect metodologia lor.

1 Like

Eu cred ca vezi pe fluturasul de salariu daca ti se aplica scutirea. In firma nu pot ramane banii oricum, doar daca ii ia seful tau sau cineva de la contabilitate… desi daca primesti banii pe card putin probabil sa se intample asta, ar fi chiar idioti tinand ca exista dovezi clare cu sumele pe care le incasezi.

Firma la care esti angajat trebuie sa aiba venituri anual de minim 10.000USD pentru fiecare angajat cu scutire de impozit, poate nu indeplinesc conditia asta.

Indeplinesc toate conditiile, asta au spus ei. Banii ii primesc pe card, chiar nu inteleg in ce mod ar avea ei de castigat din chestia asta.

Hai să punctăm două chestii:

  1. Dacă ai tot salariul pe cartea de muncă este imposibil ca ei să păstreze acei bani, o să dea cu virgulă în contabilitate, iar dacă e o firmă de mărime cel puțin medie (gen 20+ angajați) care face dezvoltare software nu cred că se încurcă în ăia 500-1000 lei cât ar trebui tu să primești în plus.

  2. Bună atitudine! Îmi place mult cum gândești! Ține-o tot așa, mama lor de nenorociți…

1 Like

hmm. cred ca Bogdan are dreptate, tu pe cartea de munca ai BRUT-ul, deci in mana iei mai mult din secunda in care se aplica deducerea.

Salutare,
O intrebare: Ce se intampla cu impozitul asta care esti scutit? Cine beneficiaza angajatorul sau angajatul?

Am primit un email de la HR precum: "Se adauga la salariul net doar daca terminai facultatea in timp ce lucrai la (compania unde lucrez momentan).

Multumesc anticipat!

1 Like

Salut,

Momentul in care termini facultatea este absolut irelevant.
Beneficiarul acestei scutiri de impozit este angajatul fiindca practic salariul net este crescut cu 19% si salariul brut ramane la fel. Angajatorul in loc sa dea o taxa statului iti da tie acea taxa.

Daca aduci dovada ca ai absolvit facultatea esti scutit de impozit, cu conditia ca firma sa indeplineasca niste conditii pe care acum nu le stiu.

Toate bune.

2 Likes

Au zis cam putin, asa ca e bine sa clarifici totul cu ei, eventual sa-ti explice cat mai pe indelete - doar de asta sunt acolo.

Dar, treaba poate fi interpretata asa - tu te-ai angajat dupa absolvire la ei si ai negociat un net. Le-ai dus diplome etc. si te-au incadrat ca programator. Asadar banii alocati tie sunt calculati fara impozitul pe venit deja. Caz in care nu mai e de facut nimic - situatia e corecta legal.

Se poate sa fie o neintelegere la mijloc - in sensul ca ei nu stiu ca tu defapt nu ai trimis actul etc. Dar cu siguranta nu ti-ar bloca treaba asta, daca nu este deja stabilita, pentru ca cei 16% ce sunt impozitul pe venit, nu l-ar pastra ei, ci s-ar duce la stat. Din punctul lor de vedere tot aceiasi bani ar fi pusi pentru tine. Doar ca cu scutirea, ai fi un happy camper cu 16% mai bine platit. Win-win ptr. angajator.

1 Like