Se discuta schimbari fiscale "interesante"

fara cel putin 1000 de lei in plus pe luna la stat nu scap :frowning:

2 Likes

De luat in calcul ca salariul minim s-ar putea sa creasca in 2023. Daca va fi 2750 lei, atunci cei 2607 lei se vor transforma in 2812 lei.

3 Likes

O varianta ar putea fi un PFA norma de venit cu facturi pana in 25K pe an, si un micro pentru facturat restul nu?
Iar pentru a reduce impozitul pe profit - am putea face investitii (cheltuieli). Astfel profitul poate fi 0 nu? Bineinteles ca la un moment dat se va realiza profitul pe aceste investitii (cresteri de capital) si vom avea de plata si impozitul pe profit, iar apoi si cei 8% pe dividende.
Imi scapa ceva? Putem face investitii de pe un micro in fonduri de investitii pe piata bursiera?

Micro nu plateste impozit pe profit, ci pe venit.

Pai parca SRL fara angajat intra la impozit pe profit 16%, eu asa am inteles.

1 Like

Eu am inteles ca aia nu mai e micro.

1 Like

Acel ghid e din 2005, imi scapa mie ceva? Plafonul e de 100K EUR, in loc de 1M EUR (redus la 500K dupa noile schimbari).

Mda, se pare ca desi e document pus de anaf, au ‘uitat’ sa-l actualizeze.

Ramane denumirea ‘micro’ si daca trece la impozit pe profit, dar raman si indicatorii care te fac suspect, asa ca incearca sa faci profitul zero sa vezi ce controale iti iei :slight_smile:

O sa platesti in final si impozit pe profit… si amenzi.

1 Like

Sa inteleg ca a plati 20% la 3000 de euro brut e neacceptabil.

2 Likes

Ai dreptate, factorii care cresc șansele unui control cam astea sunt, în ordine (exponențială ca importanță)

  • TVA (ești plătitor TVA) - încasezi tva dar nu plătești niciodată, tot timpul deduci prin tranzacții
  • impozit pe profit - și ești mereu pe pierdere sau la zero
  • microîntreprindere încasezi dar nu scoți niciodată dividende

Mai sunt dar astea 3 sunt mari și late.

2 Likes
1 Like

Tacitus, care se pare ca a studiat Romania la greu :slight_smile:

Tot cautam informatia asta si speram sa nu o gasesc. Am mai vazut pareri pe thread-ul asta.
Daca ai PFA (norma de venit) si in 2022 faci mai mult de 25.000 brut esti obligat la anul sa treci pe sistem real.

  1. La articolul 69, alineatul (9) se modifică și va avea următorul cuprins:
    (9) Contribuabilii, pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro, începând cu anul fiscal următor au obligația determinării venitului net anual în sistem real.

Sursa (pct. 30):

2 Likes

Are si un raspuns de la ANAF (Galati, dar ANAF).
E vorba de cand intra in vigoare legea aia.

1 Like

yeah, cand ai “prosti sau ticalosi” de obicei e “prosti”, iar cand ai “prosti si ticalosi” de obicei e “da”.

3 Likes

Eu nu cred că guvernul are ceva deaface cu legile astea, ei primesc sugestii și în loc să le ia la analiză le iau drept legi.

Forțează firmele să angajeze, iar contribuțiile la fondul de pensii (speciale) cresc.
Interesu-ți poartă fesu’.

3 Likes

Stiu ca nu suna ca ceea ce vrei sa auzi, dar pensiile speciale sunt un procent f mic din bugetul de pensii total. :slight_smile:

Si procentul furturilor din buzunare e foarte mic fata de ce se fura in tara asta, prin urmare ar trebui ca furtul din buzunare sa fie permis. /s

1 Like