Se discuta schimbari fiscale "interesante"

Care este source-ul?
daca citesti OG_16_2022 scrie de “contract individual de muncă”

Ordonanța aduce abrogare și completări pentru legislația în vigoare, nu e trecut ca a fost abrogat alineatul ce conține contractul de mandat. Deci cu tot cu aceasta ordonanța condiția de minim un salariat e îndeplinită și prin intermediul unui contract de mandat.

Merci, chiar ai dreptate.

pe de alta parte nu ai treaba nici cu activitatea productiva a firmei.
cu contractul de mandat acoperi activitatea pe care o face administratorul (de administrare).
dar cum facturezi programare daca nu ai programator?
da, mai e o zona gri in care actionarul poate executa munca productiva in folosul firmei chiar daca nu e angajat, dar asta nu te scapa de protectia muncii.
ca sa facturezi… trebuie sa prestezi / produci…
ca sa produci… trebuie sa muncesti…
daca muncesti… trebuie sa ai protectia / stingatorul / etc.

cat despre contabilitate… nu prea inteleg cum te scapa.
contabilitate la srl ai si fara aangajat.

Te scapă de partea de contabilitate legată de gestiunea angajaților, gen revisal, condică, calcul salarii pentru fluturași, etc.

De obicei firmele de contabilitate fac prețul separat pentru partea cu angajații.

Pentru partea productivă e foarte relativ. Nu am auzit în 20 de ani să se lege anaf de faptul că n-ai angajat care prestează munca ce-o facturezi.

anaf nu, dar itm da (mai ales in caz de incident / accident de munca).
de asta spun ca nu te scuteste de procedurile pe care le ai avea si cu angajat (cel putin in teorie, dar in practica totul e ok si fara… pana nu mai e).

da, cred ca sunt cateva in minus (totusi mi se pare mica diferenta de cost pentru complicatiile de a fi neangajat).

Nu ai treaba cu ITM fiindca contractul de mandat nu se inregistreaza la ei. Daca s-ar inregistra nimeni n-ar mai fi interesat si s-ar angaja pe CIM ca alta optiune nu ai.

Cred ca mai e o diferenta, CIM conteaza la vechimea in munca la pensie, contractul de mandat nu.

Interesant, că teoretic trebuie să plătești toate contribuțiile.

Concluzia e ca e foarte greu sa fii freelancer in Romania, legi stupide si fara sens

de acord, dar contractul de mandat acopera munca administrativa pe care o faci, nu si pe cea productiva pe care o facturezi clientilor.
daca muncesti pentru a factura… trebuie sa respecti regulile pt munca, chiar daca nu o faci din pozitia de angajat, ci din cea de asociat.

Nu va mai plangeti de Romania, in Germania e si mai greu sa iti faci echivalentul unui SRL si costa mai mult decat aici (post cu toti pasii). Si trebuie sa completezi o declaratie de taxe mult mai stufoasa decat declaratia unica la noi.

2 Likes

Absolut corect.

România e undeva în raza paradisurilor fiscale, chiar și cu acel minim 1 angajat.

Iar ca proceduri, realitatea e că multe nici nu mai sunt verificate, aproape că sunt doar de formă. Important e să nu fentezi impozitul sau tva.

Au trecut vremurile când venea să îți dea amendă și stătea călare pe tine până ‘îți găsea ceva’. Nu știu în restul țării dar la mine e chiar ok.

Am avut de exemplu control recent pe ultimii 5 ani, habar n-am cine a fost ce a verificat, contabilul a trimis toate actele pe mail baza de date și atât. Totul smooth nici o problemă.

2 Likes

Pentru cei care aveti dubii referitoare la contractul de mandat, vedeti pagina 6 din

4 Likes

O dilema a mea în schimb, este legată de contractele din 2022. Dacă în 2022 au fost contracte de consultanta pe marea parte a anului desi activitatea nu era chiar consultanta și se poate demonstra prin rapoarte lunare activitatea, sunt condiții necesare păstrării statutului de micro ?

2 Likes

atunci UK unde e? poti sa faci totul online parca, nici nu ai nevoie de sediu social, au taxe mai mari ca procent insa, la noi politicienii vor sa cam scape de micro. In to ti se pare pe moment ca nu sunt verificata ca peste ani sa te trezesti cu amenzi si recalculari, interpretari, nu ai predictibilitatea legii.

De exemmplu cei cu diurna s-au trezit dupa 5 ani ca trebuie sa plateasca o gramada de bani, nu mai stiu daca s-a dat lege, si au mai fost cazuri, si mai sunt, multi acum cu PFA se poti trezi datori pe x ani, asa ca concluztiile tale, trebuie sa vina cu “parea mea” si cu “din experienta mea limitata”

Dacă și cu parcă. Pari prea sigur pe tine ca să știi ce vorbești. Fă-ți atunci în firmă în UK și vedem diferența dintre 1% aici și acolo.

La SRL nu vei plati nimic inapoi, poti oricand sa il inchizi daca n-a crescut exponential.

@isti37 multumesc pentru postarea cu calculatorul de taxe Keez

Am incercat sa cuprindem cat de multe informatii in calculator ca sa se poata simula cat de multe situatii se poate.

Am sintetizat si opiniie noastre despre subiect aici:

https://app.keez.ro/help/client/faq/modificari_fiscale_2023.html

Spor!

3 Likes

@StelianTrandafir ca sugestie ati putea sa puneti si optiunea ca moneda sa fie in euro!

Inteleg si stiu ca nu am pus unele elemente de fine tuning, este pentru ca am prioritizat simplu si rapid de utilizat.
Este important sa nu fie surprize majore pentru administratori cand vor veni primele taxe in Aprilie 2023.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla atunci.