Se discuta schimbari fiscale "interesante"

@StelianTrandafir ca sugestie ati putea sa puneti si optiunea ca moneda sa fie in euro!

Inteleg si stiu ca nu am pus unele elemente de fine tuning, este pentru ca am prioritizat simplu si rapid de utilizat.
Este important sa nu fie surprize majore pentru administratori cand vor veni primele taxe in Aprilie 2023.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla atunci.

Pentru cei care ati vrea sa faceti contracte de mandat - ATENTIE!, nu beneficiaza de Scutire impozit IT (cat o mai dura si asta) pentru ca sunt contracte de reprezentare nu de munca propriu-zisa si nu indeplinesc conditiile pentru scutire.

nu stiu cine se apuca de dosar pt scutire la un minim pe economie anyway…

3 Likes

176*12 = 2112 lei pierduti pe an. Atat timp cat esti eligibil… eu nu vad de ce n-ar merita bataia de cap.

2000 de ron pe an “cheltuiti” pentru a scapa de bataia de cap cu ITM, revisal si ce mai presupune o angajare. Eu zic ca merita

Intamplator sunt si eu de acord ca merita. Dar am adaugat totusi informatia pentru ca nu era explicit mentionata.

Evident, pare mai avantajos contractul de mandat pentru ca scapi de bataia de cap cu ITM-ul (si nu numai). Dar eu vorbeam strict despre cazul in care alegi sa te angajezi si esti eligibil pentru a beneficia de acea scutire de la impozitul pe venit.

Din punctul meu de vedere merita osteneala sa intocmesti dosarul pt scutire (care se face o singura data, doar balanta analitica trebuie actualizata anual - @StelianTrandafir sa ma corectezi daca nu am dreptate) … chiar si pentru doar 2112 lei pe an.

La angajare hartiile sunt:

• intai iti trebuie examen medical - o singura data dar costa
  • ar trebui sa faci dosarul de personal (dar asta este pentru toti, nu doar pentru scutiti) - cost o singura data
  • trebuie sa iti faci pontajul zilnic (fosta “condica”). Daca nu o faci si vine cineva => va trebui sa o reconstitui sau iei amenda
  • Trebuie sa ai Regulament de Ordine interioara (de la anul s-a reintrodus)
  • Trebuie sa ai contract de SSM (cost lunar sau trimestrial dar oricum, recurent)

In ceea ce priveste urmarirea veniturilor din dezvoltare - intrebarea cu balanta - asta nu e neaparat un cost suplimentar - parte din monitorizarea normala a activitatii (dupa parerea mea)

Toate astea dispar la contractul de mandat. Pentru mine merita mandatul chiar daca costa anual 2000 RON prin faptul ca nu mai ai deducere.

Deducerea nu se acorda doar la firme care au un departament specializat ? (care implica sa ai mai multi oameni)

Daca esti angajat pe firma si in contractul de munca se zice ca faci parte din departamentul dezvoltare atunci conditia este considerata indeplinita.
Nu conteaza practic faptul ca din acel departament nu faci parte decat tu.
Dar in ipoteza ca in contractul de munca scrie ca lucrezi la departamentul de marketing - da - nu se indeplineste.

1 Like