Se mai platesc taxe in Ro dupa taxele platite prin W-8? (Envato cer "tax information" dar nu sunt clari)

Long story short, Envato zice sa le dau informatii despre taxe.. Cica in functie de ce tratat are Romania cu IRS o sa “royalty tax” e posibil sa fie mai mic decat standardul de 24%.
M-am uitat pe net si am vazut ca “Domestic Withholding Tax Rate (royalty)” e 16% ptr. Romania.
In formular pot sa bag “Foreign Tax Id Number”, care se pare ca este chiar CNP-ul din buletin.

Intrebarea este, trebuie sa mai platesc taxe si in Ro? Aveti careva experienta cu asta (vanzare stock photo/3d/etc)?

1 Like

Daca sunt din SUA ar trebui sa iti retina doar 10% conform unui tratat de dubla impunere cu Romania semnat acum 50 de ani. La noi mai platesti inca 10% conform declaratiei la ANAF

1 Like

Din ce stiu eu veniturile neasimilate salariilor sunt 16%, cum scria @scheffgames mai sus.

1 Like

Sunt 16% doar daca nu esti microintreprindere? Eu asa stiam.
Anyway, mai merge treaba pe envato?

Sunt și eu interesat de subiectul ăsta.

Vreți să spuneți că, pentru o persoană fizică, la suma de 1000 de lei calculul se face: 1000 - 100 (10%) - 144 (16%) = 756 ?

Depinde cum se factureaza in acel envato, ca pers fizica sau ca pers juridica.

Ca idee ai 1000 - comision = 900 venit brut. Daca e venit nesalarial plătești (1) impozit pe venit de 16%, la care probabil trebuie sa adaugi (2) sanatate si poate chiar si (3) contributie la pensii.Asta depinde de modul in care iti distribui veniturile. Nu mai stiu exact toate cazurile in care datorezi (2) si (3).

Nu platesti nicio taxa in state, trebuie doar sa semnezi W-8 (daca esti SRL) sau W-8-BEN (sau ceva de genul) daca esti PFA. In Romania platesti taxele aferene pe SRL sau PFA.

1 Like