Se merita informatica la craiova?

Salutare,as dori pe viitor sa ma duc la universitatea din craiova,pe domeniul informatica!1.)A facut cineva facultatea sau are cineva prieteni ,cunostiinte,care au urmat-o?
2.)Este cautata de firme de IT si din alte orase,nu numai din craiova?Am citit undeva ca universitatea din craiova este inscrisa intr un program realizat de google,e adevarat?
3.)este o facultate unde se preda informatica la un nivel mediocru sau chiar se face carte?nu de alta, dar tot caut pe internet,intreb pe careva si singurul raspuns pe care il primesc este “nu stiu”.
Va multumesc anticipat ,tuturor celor care va ve -ti rupe,un minut sau doua din viata,sa-mi raspundeti la intrebari,dar va rog nu vreau raspunsuri scurte si vagi,doresc raspunsuri detaliate cu justificari!Mentionez ca pe viitor as dori sa ma fac ux designer si n-ar fi problema sa gasesc internshipuri sau stagii de practica pe tema asta,as dori sa ne concentram totusi doar pe intrebariile de mai sus caci alea ma intereseaza.Va multumesc, inca odata!

Am o cunostinta care are o firma de dezvoltare software in Craiova. Din ce stiu, exita ceva firme, unele cunoscute de dezvoltare soft in Craiova, una dintre ele fiind Ubisoft.

Nu trebuie sa iti doresti sa faci nimic la nivel mediocru. In Craiova este Facultatea de Automatica Calculatoare si Electronica. Probabil se fac materii asemanatoare ca la celelalte facultati din Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca, Iasi. Nu cred ca se compara cu cele mentionate, dar si tu va tebui sa iti dai interesul.

Poti cauta pe site-uri de job-uri pozitiile care te intereseaza si sa vezi cate sunt disponibile, ce experienta se cere. UX este ceva ce nu prea se preda la facultatile tehnice din Romania. Poti stuida tu pe cont propriu


Structureaza-ti textul in paragrafe cand vrei sa exprimi o idee. Tu arunci a big block of text care este greu de citit si de inteles.

2 Likes

Am prieteni care au terminat la universitatea din Craiova, momentan muncesc in Bucuresti toti, cat despre universitate, din cate am inteles profesorii sunt in general “outdated” si destul de batrani, dar asta se intampla acum aproximativ 7-8 ani, probabil ca de atunci sa se mai fi schimbat lucrurilel, cat despre firme, sunt destul de putine in Craiova, salariile sunt mici fata Bucuresti, Cluj, ceea ce era si de asteptat, nu prea poti compara orasele.

Daca ai posibilitatea, du-te intr-un oras mai mare, asta daca chiar vrei sa faci treaba.