Se merita sa renunt la facultate?

Salutare!
Sunt student la calculatoare in Brasov anul 2 si sunt pasionat de informatica dar de un timp ma tot bate gandul sa renunt la facultate si sa ma dedic full time sa fac programare ca la facultate nu fac cata programare as vrea eu si am vazut si oamenii care au reusit in it fara facultate.
Eu am mai facut front-end dev, am facut si un curs si am si cateva proiecte plus doua internshipuri unde la al doilea mi s-a spus ca am pontential si mi-au facut si o oferta ca dupa sa imi spuna ca nu ma pot accepta ca sunt prea tanar, ca daca eram anul 4 m-ar fi luat la un program de scholarsip.
Si chiar daca sa zicem ca nu ma angajez ma gandesc ca exista varianta de a te face freelancer unde nu stiu daca sta chiar sa iti ceara sa ai acel minunat " Bachelor degree in computer science or related field".
Bine acuma suna frumos ce zic aici dar as dori totusi si o parere inainte de a lua decizia asta.
Considerati ca ar fi o decizie buna?
Imi voi taia “aripile” daca iau o altfel de decizie?

Nu
Da-ti interesul sa o termini.
Invata sa ai mentalitate de invingator, nu de gluga de coceni(nu este niciun cuvant rau sau urat)

Si eu am avut restante, dar am luat examenele. Poti da studiezi individual si in timpul liber, activitati extra curiculare, job part time etc

6 Likes

da n-am restante =))

Crezi ca esti zmeu la 20 ani. Inchide ochii si, cand ii deschizi o sa ai 40ani si nu te mai angajeasa nimeni pe vorbe. Esti la Brasov, in RO, ar trebui sa termini facultatea fluierand. Fii smart cat pari.

3 Likes

Cu siguranta da chiar daca pe termen scurt nu pare.

3 Likes

Skill-urile in programare conteaza sa zicem cam 33% in carriera ta, important e sa ai acel minimum de cunostinte, ce conteaza api e network-ul, varianta fancy de pile, si aici ma refer mai ales la avansare, nu neaparat angajare, o sa fii avansat u 90% pe baza a office politics, unde vrea sa ajung, fara facultate ai sanse mici de avansare, o sa prefere unul poate cu skil-luri mai slaba, insa cu vrajeala si cu facultate / master, o sa te intrebi de ce… ca doar tu esti uber hacker, pai… ca asa e in tenis.

daca scopul tau de-a lungul facultatii e “sa inveti programare”, renunta. inveti mai multe fiind angajat (chestiile practice de care te lovesti zi de zi nu teorie care te ajuta in 1% edge case-uri) iar cei 2 ani de experienta pe care ii vei avea in plus vor depasi financiar cei 2 ani de facultate.

2 Likes

Pe termen scurt nu, pe termen lung nu stie nimeni ce o sa fie.

Un timeline realist fara facultate:
Inveti acum game/mobile/UI/backend development si te angajezi pe salariul minim pe economie in cel mai rau caz.
In 2 ani ajungi la skill-uri care valoreaza 1500-2000 euro pe piata.
In 4 ani ajungi la skill-uri care valoreaza 3000-4000 euro pe piata daca stii sa te vinzi si stii ce faci. (daca nu te blochezi pe un singur proiect. chiar si asa te poti specializa pe ceva si sa ceri bani buni pentru asta)
In inca 5-10 ani poti sa iti dezvolti skill-urile dupa ce plateste piata mai bine si sa ajungi la salarii mari la proiecte de freelancing, aici diploma te ajuta, dar poti pur si simplu sa te pregatesti foarte bine pentru interviuri.
Daca ti se ofera o pozitie de management diploma e obligatorie. E foarte posibil ca posturile foarte bine platite sa fie pozitii combinate cu responsabilitati de manager.

Mai mult de atat nu pot prezice. Daca calculezi veniturile tale pe 5 ani, o sa vezi ca iti poti cumpara un apartament frumos sau investesti banii care se vor transforma intr-un milion de euro la 40-45 ani cu investitii foarte sigure. Cu cat investesti si economisesti mai mult la inceput, cu atat castigi mai mult in timp.

Facultatea nu te opreste sa si lucrezi, in cel mai rau caz ai cateva absente, daca poti sa le combini nu ai un motiv bun pentru a renunta la facultate.
Daca te blocheaza - nu se aliniaza cu interesele tale poti lua decizia sa intrerupi studiile si sa revii mai tarziu la ele daca e necesar.

Acum cu pandemia e greu sa supraveghezi un junior, asa ca stai pe faza, fa-ti o lista cu fiecare esec la interviu si invata din greselile tale si nu renunta, daca inveti din fiecare greseala o sa ajungi sa raspunzi la 80% din intrebari perfect in timp si job-ul e ca si al tau, sunt foarte multe companii care abia asteapta un junior bun. In special fiindca piata pentru devii buni e ca piata de crypto la inceputul anului, oricine isi permite angajeaza scump orice programator cat de cat decent si multe firme care nu isi permit practic raman fara forta de munca si trebuie sa improvizeze.

Diploma in sine nu conteaza asa mult precum ai crede, dar doar daca ai altceva cu care sa impresionezi.

1 Like

deci pot sa renunt linistit, mersi!

La modul cel mai serios o diploma cel mai mult poate conta cand gasesti o fata si poate are parinti si prieteni care nu te iau in serios fara o diploma. Dupa conteaza cand vrei o viza sau e important la punctajul pentru a obtine ceva credit.

Diploma conteaza extrem de mult si spun asta din perspectiva unuia care lucreza intr-o zona foarte high. Nu va mai luati dupa angajatori disperati care in contextul actual ar lua pe oricine scrie doua linii de cod.
In locurile serioase cu proiecte serioase se cere expertiza, nu merge doar cu liceul.
Daca acolo unde esti nu conteaza diploma inseamna cu siguranta ca te afli in locul nepotrivit :man_shrugging:

3 Likes

Poti sa detaliezi putin ? Eu nu sustin ca nu conteaza, ci sugerez ca doar in anumite cazuri conteaza semnificativ si ca pe termen lung eu nu vad o diploma ca pe o garantie, exista si alte moduri de a dovedi expertiza. (cu exceptia necesitatii legale de a avea o facultate)

Acum atentie, oricine care se baga in domeniu ar trebui sa faca cel putin o facultate, chiar daca nu o termina cu finalizarea studiilor si licenta. Un motiv pentru care mi-am luat primul proiect platit a fost fiindca am fost la aceeasi facultate cu omul cu care am fost la interviu si i-am povestit de ce am invatat in ultimul timp.

Am fost teamlead pt o perioada si ma puneau aia sa filtrez CVuri. Pot sa iti spun cu siguranta ca ma puneau sa ma uit si la studii, desi intradevar, ceea ce il aducea pe om la interviu era experienta in munca (Cautam middle).
Concluzia o tragi singur.
Multi care renunta/ nu fac o facultate nu inteleg ca facultatea este mai mult decat un loc unde investi niste informatii care poate nu te ajuta mereu. Facultatea te formeaza pe tine ca om, facultatea te invata sa rezolvi probleme, facultatea te invata sa muncesti in echipa, … .
Cel putin asta am invatat eu la o facultate de stat din Bucuresti. Poate la privat sunt lucrurile diferit.

5 Likes

Poți să detaliezi puțin de ce crezi că e așa important networkul? Ce om serios ar sta într-o echipă politizată maxim? “Ei între ei”.

You summer child, toate echipele sunt politizate, suntem animale politice.

4 Likes

Cand ajungi sa lucrezi la birou, intr-o firma mare, intr-o corporatie o sa fie obligatoriu bisericute. Cum se formeaza cel mai simplu: oamenii se uita in jurul lor si verifica cu cine au ceva in comun, din start o facultate in comun, hobby-uri, experiente similare si in special trecerea prin probe grele (a se vedea facultatea/examenele/licenta) formeaza o bisericuta.

Pur si simplu daca ai fost la aceeasi facultate ai deja N subiecte de discutii ca sa ii convingi sa te lase in bisericuta lor.

2 Likes

E bine daca e doar atât.

Am văzut și cazuri de manageri cu aere de Dumnezeu care își angajează oameni pe principiul nepotism, nici nu scot pozițiile alea la public, pe LinkedIn sau cv.

Diploma nu conteaza, dar ce ar trebui sa inveti prin facultatea aia… conteaza.

Iar daca nu trebuie sa inveti (mai) nimic, conteaza si faptul ca nu poti sa termini ceva ce aproape oricine ajunge acum sa termine, cu un pic de motivatie.

1 Like

E important sa ai diploma, sa ai cunostinte si sa te imprietenesti cu cine trebuie. De politica nu scapi oriunde lucrezi.

Eu as termina facultatea doar ca sa nu dau inca 10% pe luna taxe. Poate ca pe moment ti se pare ca nu are rost, dar nu e asa mare lucru sa faci o facultate si doar te impusti in picior daca nu o termini.

Las ca ai destul timp 45 de ani sa te specializezi

2 Likes

Daca e vorba doar de aia 10% de ce sa nu termini un Spiru Haret sau o romano americana.

Diferența dintre o facultate buna, clasa A, e de la cer la pământ fata de una mai slab cotata.

Evident că dacă vrei să înveți, înveți este tot.

1 Like