Se pregatesc schimbari la regimul microintreprinderilor

Problema pe care o vad eu este ca apare un dezechilibru in piata din cauza avantajelor fiscale pe partea de pfa/srl iar firmele care platesc prin contracte de munca sunt in dezavantaj.
Mirajul banilor e mare si te trezesti ca angajator ca nu mai gasesti sa angajezi oameni seniori pe piata locala fara sa le dai 50eur/h sau sa lucreze la program de 4h/zi. Am intalnit destule situatii de-astea pe la candidatii cu experienta si putine firme multinationale sunt deschise sa mearga masiv pe colaborari cu pfa sau srl. Pana la urma au venit in Romania si ca sa reduca din costuri. Asa ca ajung sa nu mai poata angaja oameni cu experienta in ritmul cerut de “firma mama”, nu mai pot executa proiecte de anvergura cu angajatii proprii, si ajung incet incet sa creasca costurile pana cand firma mama ia decizia sa se retraga din piata romaneasca pentru ca nu mai meritInca n-am auzit cazuri din astea dar nu exclud in urmatorii ani daca salariile continua sa creasca pentru a tine piept tarifelor pe pfa/srl.