Se pregatesc schimbari la regimul microintreprinderilor

Vedem, foarte mult nu te incurca, cresc taxele, ceea ce era de asteptat, dar daca o sa fie 16% din start cu impozit pe profit cu CAEN din grupa 620 sunt gaselnite ca sa reduci impozitul la minim. (iti vinzi laptopul firmei si ti-ai scos impozitul)

Tot iesi mai bine ca si cu salariu, dar iesi mai prost fata de un PFA, dar iti ramane SRL-ul ca un paravan daca dai faliment. Totusi eu sunt convins ca o sa atace si PFA-urile daca ataca SRL-urile.

De dividende nu cred ca se ating, majoritatea politicienilor isi scot banii cu dividende in mod direct sau indirect.

2 Likes

for sure. e mai simplu decat sa mareasca gradul de colectare

1 Like

Implementarea se va face oricum gradual din 2023. Asa ca deocamdata esti safe zic eu.

Ca fapt divers, nicio modificare fiscala de tipul asta, indiferent ce guvern am avut, nu se face de pe o zi pe alta. Se anunta din timp, se discuta, se incearca apele. Altfel dau de pamant cu noi agentiile de rating si mai luam bani doar cu dobanda de camata.

Ca sa fim considerata tara serioasa, trebuie sa fim predictibili dpdv fiscal.

1 Like

Sigur o sa jefuiasca si PFAurile, sa nu uitam ca PFAurile sunt si mai lipsite de aparare.

1 Like

Deci din mai multe puncte de vedere a fost o decizie mai inteleapta ca am ales SRL in defavoarea lui PFA…

Ha. Ha. Ha.

Legea spune ca nu poti modifica legislativ codul fiscal cu mai putin de 6 luni de la aplicare. Practic pe 31 dec modifici ceva ce aplici la 1 iulie. In alte tari e mult mai mult. Cu tot cu dezbatere publica — nu de aia de ochii lumii ca la noi cu ong-urile prietene pe post de partener de discutie. Si cand zici ca ai adoptat o modificare nu te referi la OUG pt ca ala poate fi modificat (pe ici pe colo prin punctele esentiale) in parlament.

Nu tin minte cand s-a si aplicat asta ultima data. Ultimii 3 ani nu ii contorizez pt ca m-am saturat de refacut hartii si planuri si am oprit.

2 Likes

Asa crezi tu. Acum.

Am deschis si eu presa random. De la 1 ian se va modifica salariul minim, adica toate calculele economice. Nu cu 6 luni inainte de aplicare, ceea ce oricum nu se intampla. QED.

3 Likes

yeah, predictibilitate fiscala… not our thing.

1 Like

Modificarea majora cu trecerea contributiilor la angajat de acum cativa ani a fost facuta foarte rapid prin ordonanta. Atunci, cei scutiti de impozit au avut de pierdut. Acum se discuta despre eliminarea scutirii de impozit si probabil se cauta modalitati prin care sa descurajeze migrarea spre pfa/srl. Inca sunt firme mari gen NTT in Cluj care “angajeaza” oameni pe pfa sau srl ca sa evite taxele de la contractele de munca.
Cei care au firme si angajeaza oameni pe contracte de munca normale au avut un an greu.

1 Like

In mod normal aici as fi aruncat-o pe angajat pentru ca accepta sa lucreze pe PFA, dar este romania asa ca … In germania daca te inregistrezi ca PFA si facturezi un singur client te considera angajat si dai de belele.

Sunt sigur ca au si acolo niste criterii, nu e chiar asa de simplu cu ‘un singur client’.

Cu PFA nu mai lucreaza nici o firma mare, au ars toate firmele mari din Cluj cu PFA-uri si au fost obligati sa plateasca taxele retroactiv pe toate veniturile asimilate salariilor.

Pe SRL nu exista lege care sa interzica asta.

Da. Daca esti doar PFA (adica nu esti si angajat undeva si esti si PFA), si probabil daca acel client este din afara germaniei.

Stiu ca NTT inca practica asta.Au chiar si guidelines pentru oamenii cu contracte de genul asta, sa stie ce vocabular sa foloseasca :slight_smile:

Nu e angajat, e colaborator. Oamenii accepta pentru bani, eu nu ma mir. De-aia mi se par justificate niste schimbari fiiscale la modalitatea asta de colaborare.

Ce multi accepta(banuiesc ca cei mai multi sunt constienti) este sa transfere niste bani din viitor in prezent(asigurarile sociale) ceea ce este parsiv pe undeva.

Nu cred ca toti sunt constienti, dar multi sunt si isi investesc banii castigati in plus in acest mod.

Hai sa facem un poll dar va rog sa raspundeti sincer.

  • Investesc
  • Nu investesc

0 participanți

Nu inteleg care e problema cu colaborarea cu PFA/SRL. Notiunea de contractor exista peste tot in lumea civilizata. Este fix problema colaboratorului daca alege sa investeasca banii aia “din viitor” sau sa ii sparga toti pe cur*e si pastile. Sincer.

Din punctul meu de vedere aia nu sunt bani din viitor. Sunt bani din prezent pe care alegi voit sa nu ii mai dai la stat. Bineinteles, asumandu-ti anumite riscuri.

Hai sa gandim putin practic. La un salariu brut de 20k brut pe luna, ar veni un venit net de 13k cu scutire de impozit. CAS este 25% adica 5000 de lei platiti statului pentru Pilon 1 de pensie.

Din Pilonul 1 din pacate, daca crap(fereasca cerurile), familia mea primeste fix 0. Daca supravietuiesc, si ajung la pensie fix cu aceasta schema, voi primi din partea statului circa 5000 de lei pensie. Nimic mai mult.

Daca aleg sa colaborez ca PFA/SRL, eu detin controlul si e irelevant daca aleg sa ii investesc sau nu. Sa zicem ca ii pun la banca intr-un cont de economii.

Cert este insa un singur lucru: daca crap, familia mea primeste toti acesti bani din contul ala de economii pe care am ales sa nu ii mai dau statului.

5 Likes