Securitatea personala

Ca o altenativă mai finuţă, eu l-aş desface şi aş păstra platanele (care arată mişto) şi magneţii (care sunt foarte puternici) din el, iar restul le-aş da la reciclat, sau un “colecţionar de fer”.

Presupun că nu ai date (chiar) atât de valoroase, încât să se justifice efortul de a reconstitui ce electronică + de la ce producător, au folosit acele platane. :slight_smile:

Pentru platane ai putea găsi o grămadă de întrebuinţări geeky, uşoare de realizat: de la suport de pahare, la oglinzi decorative, până la lămpi/lustre, sau alte lucruri mai greu de realizat de artă.

4 Likes

Daca platanele nu sunt distruse static/magnetic/fizic informatia exista pe ele si pot fi recuperate fizic cu un hdd de transplant (depinde daca hdd-ul salveaza informatiile partitiilor pe platan sau pe memoria controllerului) ori cu un dispozitiv care poate crea o imagine 1:1 dupa campul magnetic la rezolutia necesara si analiza a imaginii. (cel mai simplu ar fi un hdd de transplant cu un microcontroller programat special pentru acest lucru)

Eu folosesc un server OpenVPN al meu pe telefon/tableta. Folosesc doar HDD-uri de cate 30-40 lei de 80gb, informatiile importante sunt pe un SSD criptat. Daca vreau sa distrug datele pun HDD-ul pe aragaz, daca se incalzesc peste o anumita limita platanele se demagnetizeaza.

1 Like

O alternativa si mai finuta ar fi sa re-scrii de vre-o 10-20 de ori informatie binara randomizata. Dureaza mai mult, dar poti pastra HDD-ul pentru o eventuala re-folosire sau poti vinde HDD-ul.

1 Like

Doar daca mai gasesti cabluri si conectori IDE pe placa de baza, altfel iti trebuie adaptoare, etc.

Sper sa nu fie chiar offtopic, insa am o nedumerire vizavi de hdd.

Eu sunt mai “oldschool”, deci low level format si le donez la asociatia ateliere fara frontiere.

Vazand ca va complicati ma gandesc ca poate ce fac eu nu e bine si exista sanse de recuperare date dupa low level format. Eu credeam ca dupa topit asta este urmatorul nivel de distrugere. Ma insel?

Mai ai cum sa formatezi low level un disk in zilele noastre? Din cate stiu eu, vin pre-formatate din fabrica si nu prea mai exista utilitare pentru asta (si nici sisteme de operare care sa ruleze utilitare pe 16biti).

Pentru IDE poate, pentru SATA nu stiu, pentru SSD in nici un caz.

Nu exista software de low level formating aprobat de NSA. Singura metoda aprobata de stergere a informatiilor militare in SUA este degaussing cu un echipament certificat. In cazul CIA sau FBI trebuie topite obligatoriu.

1 Like

I bought and returned a set of WiFi connected home security cameras. Forgot to delete my account and I can now watch the new owner.

Good stuff.

2 Likes

the day Guardian destroyed Snowden hard drives

ctrl + shift + escape sau ctrl + shift + power

1 Like

O chestie amuzantă care am găsit-o zilele astea: https://adnauseam.io/ (adblocker care dă click pe reclame)

1 Like