Securitatea unui site web

Bună ziua!
Mă puteți ajuta cu căteva sfaturi?
Aș vrea să securizezi un site, ce sfaturi îmi puteți da?

Sfatul meu este să dai mai multe detalii…

2 Likes

@gerd13, asa cum bine zice @iamntz, cred ca trebuie sa elaborezi:

  • site-ul exista, sau urmeaza sa-l creezi?
  • daca exista, e facut pe o platforma existenta, gen wordpress, saue scris de la zero?
    etc
1 Like

Urmeaza sa fie creata, si vreau sa fac de la zero.
Aleg sa lucrez intre ASP.NET si HTML.
Va fii un site de prezentare, nu ceva complicat, fara baza de date, SQL.

Cred că faci o confuzie pe undeva. Unul este un limbaj de programare, altul este limbaj de markup și în nici un caz nu se exclud reciproc. Dacă îl faci în ASP, cum trimiți datele spre server? Nu tot HTML? :slightly_smiling:

Dacă îl faci doar HTML, nu prea ai mare lucru de securizat, în afară de o parolă solidă la FTP cheie SSH pentru sftp…

2 Likes

Ca si guidelines pt. securitate ai multe pe net. Depinde ce vrei sa eviti, un site fara date private nu prea are risc mare de securitate, probabil te intereseaza sa ruleze repede si sa fie stabil?

Security Guidelines: ASP.NET 2.0

OWASP - Open Web Application Security Project - .Net security guidelines

Nu văd rostul lui ASP dacă e un site static. Se poate face lejer cu nginx și server-side includes, dacă tot ce ai nevoie e un template (toate paginile arată la fel, diferă doar conținutul fiecărei pagini).

Fara date private!
Am avut un site, la care dupa un timp au inceput sa apara reclame, desigur nu eu le-am pus.
Am verificat pe alexa.com de unde a fost acesat site-ul, si mi-o dat ceva site-uri din China!