Self learning sau cursuri platite?

@Untea_Dan Întâi citește seria asta de posturi https://blog.iamntz.com/17769/cum-sa-inveti-programare-de-la-zero/. Autorul este chiar @iamntz

1 Like

Sau te faci electrician si ‘poti ajunge’ sa castigi peste 140000 de euroi pe luna.

Chiar ieri m-am uitat la cifra de afaceri a cuiva, pentru ca aflasem ca tocmai a prezentat o factura la ceva firma… de multe mii de euroi pentru cateva ore de ‘cursuri’ (nici macar de programare, ci ceva blablaologie pseudo stiintifica). Am avut o mica surpriza… ideea nu e sa muncesti, ci sa gasesti fraieri ca sa puna botul si se pare ca sunt multi de-aia dispusi sa arunce banii pe prostii.

2 Likes

25 posts were split to a new topic: Cât poate câștiga un programator autodidact?

interesant punct de vedere, faptul ca unii au gasit o nisa cum sa faca bani inseamna ca prostesc lumea. Dupa cum s-a mai zis si pe alte threaduri, nimeni nu vine sa-ti bage mana in buzunar. Fiecare decide singur daca vrea sa plateasca pentru un curs sau nu, daca il ajuta dupa sau nu. E normal ca toate cursurile(online sau nu) sa isi faca reclama pentru ca vor sa le vanda. Am mai zis intr-un thread, faptul ca noi provenim dintr-un mediu in care suntem ‘educati’ sa cautam pe net, nu inseamna ca toata lumea stie sa caute si ce sa caute pe net.

Asa gandeam si eu ca pentru inceput e bine sa ai un indrumator care e acolo cu tine si iti explica in timp real + colectivul care intr-un fel iti mentine focusul pe programare + siguranta unui intership dupa 12 luni (am inteles ca cea mai mare problema pentru self learneri este obtinutul unui interviu) + ca se preda in stil MasteryBasedLearning ceea ce o sa faca o diferenta (zic eu). Sincer sa fiu nu cred ca am motivatia si ambitia necesara sa fac startul asta de unul singur, chiar si cu ajutorul tau sau al altora de aici. M-am uitat putin peste materialele puse de voi si sunt sigur ca imi vor folosi candva. Cu ocazia asta multumesc tuturor pentru sfaturi, pareri si materiale. Pe 5 decembrie ma duc la interviu, daca va intereseaza o sa vin atunci cu un update.

2 Likes

Da, ar fi tare sa impartasesti progresul cu noi. Cand ai nevoie de carti (ebooks) sau vrei sa gasesti materiale, da-mi un ping.

1 Like

cu 10$ poti sa iei un curs de pe udemy, ce te invata sa creezi un site de la 0. Costa putin, si are undeva la 25 30 ore. Ca non-programator, eu asa am inceput, si asa as incepe si acum. Cum sa dai 2000 euro pe o scoala ce tine un an cand nici macar nu stii daca te pasioneaza sau daca o sa te descurci cu asta? E internetul plin de tutoriale gratuite, te poti apuca oricand, dorinta sa ai. Ca si cursuri platite, gasesti ceva basic, de initiere pe la 5 600 lei, ar fi mult mai potrivit pentru cineva care nu are nici o treaba cu programarea. Iar 2000 euro … as da doar daca ar fi un curs de perfectionare, pe ceva anume, ce tine 2 - 3 luni poate. Dar ce fac astia (majoritatea) … au lungit la un an de zile programa unui curs ce il gasesti si pe net daca te uiti ceva mai bine, cer o groaza de bani si te invata ce ai putea invata singur in 2 luni si pe o suma mult mai mica.

Din minima mea experienta cu programarea. Am vazut ca este pentru oameni analitici, cu o logica foarte buna, pentru oameni creativi care pot gasi o solutie simpla la o problema complicata si ma cam regasesc in astea. Acum ceva timp incercam sa invat Phyton pe un site (am uitat numele) si acolo aveai diferite exercitii. La un momentdat nu imi iesea un exercitiu (dupa instructiunile lor) asa ca m-am frustrat si am incercat prin alta metoda si voilla, a mers, best feeling ever chiar daca era probabil ceva banal. Simt o atractie fata de domeniul asta chiar daca din diferite motive nu m-am dedicat serios. Acum sunt hotarat sa ii dau pana la capat.

2 Likes

7 posts were merged into an existing topic: Cât poate câștiga un programator autodidact?

Iti dau eu o reteta care sa te ia de la 0, nu e ceva magic, necesita munca dar cred ca e ce trebuie:

  1. Cauta sa iei meditatii de matematica si informatica de liceu (profil informatica), intri pe OLX si iti cumperi manualele si mai si gasesti meditatii ieftine, iei si parcurgi in 6 luni matematica si informatica de 9-12 si o sa ai o baza teoretica cat de cat solida. Este esential sa codezi TOATE exercitiile si sa inveti toti algoritmii aia.

  2. Dupa ce ai baza solida intri pe coursera si faci macar un curs de algoritmi si iti faci cont pe https://www.hackerrank.com unde bagi cat de mult poti, eventual incepi sa bagi pe hackerrank in paralel cu studiul informaticii de liceu

  3. Intre timp te uiti la prezentari pe youtube pe tot ce inseamna tehnologie/programare/inginerie si incerci sa vezi cam ce te atrage si daca poti sa prinzi ceva din cursurile de pe udemy/frontendmaster/altele eventual dupa cursurile astea incerci sa faci niste mini proiecte.

  4. Intri in ciclul normal de invatare continua in care se afla un programator.

4 Likes

Cand spui sa codez toate exercitiile te referi la programe ce rezolva tipul ala de exercitiu sau cum? Cum ai putea coda de exemplu o integrala compusa? In liceu am avut profil mate-info, nu mai tin minte chiar tot dar mai stiu cate ceva, am facut si ceva facultate la poli deci ma descurc cu matematica. Informatica din liceu… aveam o profesoara ce ne preda (mai mult dicta) Pascal si ne chema pe noi sa ii formatam windows.ul, iti imaginezi…

Sa codezi tu cu mana ta toti algoritmii.

1 Like

Fara discutie, asta este reteta perfecta pentru a ajunge un inginer foarte bun, mai ales daca tintesti companii de genul Google sau Facebook.

Insa, nu mai are nimeni rabdare la 25 de ani sa treaca prin ce ai enumerat tu acolo, mai ales daca isi doreste sa capete un job cat mai repede.

@Untea_Dan nu investi mii de lei in cursuri, uite o varianta mai accesibila : https://frontendmasters.com/courses/#free

Web Development-ul este un domeniu foarte accesibil, mai ales cand te afli la inceput. Treci prin cursurile astea si vezi cum rezonezi cu domeniul.

Daca iti place si iti doresti sa evoluezi, sky is the limit.

1 Like

Exact. Eu am fost la clasa de intensiv informatica in liceu si s-a insistat foarte mult pe structuri de date si algoritmi, insa folosesc destul de putin din ce am invatat atunci.

Sunt programatori de succes care au inceput de la zero cu rails. Ai mai multa satisfactie cand vezi un progres real, cand vezi ca poti sa implementezi ceva viabil. Si devii mai motivat, vrei mai mult.

D’aia am tot insistat si eu pe front end in threadul asta si celalalt.
Acum sunt o gramada solutii de BaaS (de la parse, firebase, prisma) incat poti sa amani specializarea pe backend.

Ce-a facut? La 25 de ani mai ai minim 40 de ani de cariera, oare nu merita sa pui niste baze solide pentru 40 de ani de cariera, fie ea in programare sau in orice ar evolua programarea in cateva zeci de ani sau in orice alt domeniu in care ai nevoie sa gandesti structurat si logic?

Am avut un junior care la 23 sau 24 de ani s-a apucat de facultate, e student acum in paralel cu munca (invatamant la distanta), e prea tarziu sa termini facultatea la 27 de ani? O viata intreaga trebuie sa inveti si sa te reinventezi si merita 100% sa faci un efort un an ca sa inveti niste baze teoretice pe langa cursurile online de programare aplicata fie ele web/jocuri/etc.

Cautati pe net si o sa vedeti ca sunt oameni care au facut toate cursurile de CS de la MIT singuri in 18 luni.

Incepi de aici:
******** Inainte de orice: meditatiile alea pentru mate si info de liceu**************

  1. GitHub - ossu/computer-science: 🎓 Path to a free self-taught education in Computer Science! [la inceput vezi cum e cu partea de “Intro CS”]
  2. https://teachyourselfcs.com/

Bafta!

4 Likes

Nu au cum sa ‘le faca’ singuri pentru ca nu sunt disponibile toate. Plus ca nu sunt disponibile seminarii, laboratoare, proiecte…

Ok, asa e, atat cat este disponibil, adica destul.

Adica foarte putin din ce ar fi fain sa fie disponibil.
Nu ‘faci’ in cateva luni cat se preda intr-o facultate (cu master cu tot). Nu exista timpul necesar.
Cum crezi ca faci cu un curs de-asta? https://www.youtube.com/view_play_list?p=B24BC7956EE040CD Te uiti la el si gata? Faci cateva sesiuni de uitat la video cate 10 ore si-l ‘faci’ in trei zile?

2 Likes

Nu am cifre, insa majoritatea programatorilor nu au si nu folosesc bazele respective in munca de zi cu zi. Le poti invata fara probleme si cand te lovesti de ele.

Observ ca pentru unii e chestie de orgoliu personal, ca au trecut prin ele, s-au chinuit, etc. Lumea se descurca just fine si fara ele.

2 Likes