Server de mail self-hosted

nu se poate. Au limita, 100/zi parca, in interfata web, deci ma astept ca si pe SMTP sa te limiteze/baneze.

nu stiu daca ai rezolvat asta, dar eu folosesc in general ssmtp (e o chestie pe care o instalezi cu o linie si are un fisier de config de aprox 6 linii - majoritatea pentru user / parola / smtp / port / etc).
am folosit-o cu succes inclusiv conectata la conturi de gmail.

Sunt cateva probleme cu un server privat de mail:

1. IP-ul de pe VPS, daca cineva in trecut a folosit ip-ul tau ca sa trimita mail-uri la oameni fara ca oamenii sa isi confirme adresa de mail sau chiar direct a facut spam atunci orice trimite acel server va fi marcat automat ca spam de orice serviciu de email respectabil.
  2. Serverul de email e un mod usor de a face ddos la server, 10 site-uri atacate cu reset password email-uri o sa iti puna rapid pe butuci serverul de mail si respectiv tot vps-ul. (grija mare la logrotate ca te trezesti cu zeci de gb de email-uri in log-uri)
  3. cPanel iti configura exim cu dovecot daca imi amintesc bine, poti face asta si manual sau cu ceva interfata doar pentru mail-uri. Eu am folosit https://vestacp.com special pentru a configura un server de mail si DNS pentru un client care avea mai multe site-uri pe un VPS.

Daca folosesti un serviciu de mail precum mailchimp/sendgrid/Amazon SES (probabil cel mai ieftin) si acolo trebuie sa iti obtii increderea, nu poti trimite 1000 de email-uri din prima zi si te verifica la sange ca fiecare email sa ajunga doar la cine cere mail-ul si doar la email-uri valide. (e o idee buna sa scanezi lista de mail-uri din baza de date al fiecare site intr-un serviciu de curatare lista de mail-uri)

1 Like