Serverless PHP - curiozitate

Ca tot mi-am luat un server fizic de curand as vrea sa intreb daca are cineva experienta cu serveless in general si PHP in particular.

Experience share? Insights? Ce solutii viabile exista?

P.S. inteleg ca notiunea de “serverless” are mult marketing in ea, dar c’est la vie

Serverless se pretează la site-uri statice, IoT, procesare de fisiere/imagini, gen faci un api pentru un blog pentru comentarii, voturi, login prin jwt, etc. care se trezeste doar cand trimiti POST-ul la server, face staging la date, trimite un query bazei de date si returneaza ceva momentan pentru client.

Problema mea cu serverless e ca amazon lambda in special da rateuri, adica iti da eroare la prima accesare de multe ori si trebuie sa dai 2 request-uri ca sa se trezeasca un server si sa iti dea 200 ok. Dar poate era de vina doar ce am folosit eu (chromeless, o solutie de chrome headless pentru lambda).

Haideti la RomaniaPHP si vorbiti cu Rob Allen care chiar despre asta va vorbi. Si il puteti tine de povesti dupa…

Eu am 2 use case-uri pt serverless dar am o perioada f f aglomerata si nu am timp sa aprofundez.

1 Like

O idee care poate ameliora cold start-ul este sa “invoci” periodic functiile respective.

1 Like

Am văzut asta din întâmplare: