Serviciu de email dedicat

Am un coleg pentru care e mission critical sa comunice prin email cu institutiile statului (anaf, onrc, tribunal)

Eu il host la mine pe Google Workspaces (fostul Gapps), dar … baieţii de la IT de la institutii au propriile mail servers si bineinteles, folosesc SORBS, ca au citit ei candva intr-un tutorial pe howtoforge

Iar in SORBS, la fiecare a 3-a zi reapar cidr-urile de la toti marii provideri

So, caut un serviciu de email only, care sa imi permita sa schimb doar MX-urile si nimic mai mult. Si sa aiba posibilitatea de IP dedicat

Personal, am pierdut legatura si nu mai stiu nimic decat serviciile de email transactional

Daca aveti ceva pont-uri, please share. As prefera ceva de prin RO, maxim EU

eu folosesc zoho pe cateva domenii, pt email
merge brici, e gratis
pointez doar recordurile mx

3 Likes

La fel, recomand zoho.
Dar cred că datele tale vor fi stocate în US.

Eu folosesc Fastmail. Suporta cate domenii custom vrei, foarte multe reguli per domeniu, poti face foldere custom cu reguli etc.

cu mentiunea ca nu prea mai e gratis daca vrei sa il si folosesti (nici macar imap nu mai e inclus in pachetul free).

Nu contează ca nu e gratis, ca si la Gapps platesc. Dar au opțiune de IP dedicat? Ca asta e problema mea principală

Putini email provideri asigura IP dedicat. Daca e must have, un server linux pe care face deploy la o solutie de genul https://mailinabox.email/ sau ceva mai romanesc de aici : Free Mail Server | Axigen

Nu mi se pare o metoda ok self-hosting-ul pentru mailuri (mai ales mail-uri cu date sensibile).

De ce nu? Dacă ştii ce faci, e o idee foarte bună. Ai spaţiu cât vrei, aplici ce reguli antispam vrei etc. Eu unul o fac de peste 20 de ani şi sunt foarte fericit aşa :slight_smile:

Uite exemplu de stats la o societate la care ţin o astfel de soluţie self-hosted. Adică oamenii trimit şi primesc email-uri, nu se joacă. Sunt maşini separate pentru SMTP şi IMAP. Maşina SMTP e într-un datacenter şi joacă doar rol de gateway (IN/OUT). Maşina IMAP este la sediul clientului.

1 Like

Poate mailgun? Oferă IP-uri dedicate în europa.

https://documentation.mailgun.com/en/latest/user_manual.html#receiving-forwarding-and-storing-messages

Include IP dedicat.

Scuze de întârziere.

@halex nu ca nu pot sa pun repede in picioare un postfix cu dovecot sau cyrus. E doar ca plange si cere de mancare. E mai ieftin pt mine sa platesc cuiva

@tekkie @isti37 e bun daca pot sa schimb doar MX. O sa investighez cat de des ajunge prin block-lists populare

@adrian-a Flow-ul vostru vad ca ma pune sa mut NS-urile. Do not want! Decat daca ai un api ceva care pot sa il manage prin terraform/ansible. Daca e sa imi stric GitOps flow-ul … e showstopper pt mine

Poți să ții tu NS-urile și să setezi doar MX. Oferim hosting DNS, dar nu e impus. Reiese de undeva altceva?


Yeah. Nu e chiar clar in ce vrea

A, ok. A se citi “… sau înregistrări DNS” :slight_smile: